CS Alternative şi One Move Timişoara, locul I la Novi Sad

A început sezonul competiţiilor de căţărat indoor şi iată că la primul concurs, care a avut loc la Novi Sad, rezultatele nu au întîrziat să apară pentru timişorenii de la CS Alternative şi nu numai, după cum punctează Andrei Simu, de la gruparea de pe Bega. Iar cîştigătorii Pannonian Bouldering Series vor fi desemnaţi după etapa din 29-30 septembrie, găzduită de Timişoara, în sala de escaladă One Move.

Week-end-ul care tocmai a trecut i-a adus pe sportivii CS Alternative şi alţi căţăratori de la sala de căţărat One Move Timişoara la prima etapă din acest an a Pannonian Bouldering Series. PBS este un turneu regional de căţărat (bouldering = „escaladă bloc” în limba română) organizat pentru partea de vest a României, Serbia şi, sperăm Ungaria în anul care vine.

Sâmbătă s-au desfăşurat calificările, la care ne-am prezentat cu 12 sportivi, din care 5 s-au calificat pentru a doua zi, în finale, 3 la băieţi şi două fete.

Finalele s-au desfăşurat după regulamentul „la vedere”, regulamentul oficial de desfăşurare a campionatelor şi cupelor naţionale şi mondiale. Aici, Luzan Matias „Maty” (CS Alternative) s-a impus în mod clar, fiind singurul care a reuşit două din cele 4 trasee propuse, ocupând astfel locul 1. Pe locul al treilea s-a clasat Margea Adrian (CSA) iar pe cinci, Szasz Francisc „Feri” (CSA).

La senioare, Smarandache Iulia (One Move) a câştigat în mod spectaculos, reuşind toate cele 4 trasee din prima încercare. Locul patru la senioare a fost ocupat de Stanciu Alina (CSA).

Finala se desfăşoara cu 4 trasee, pentru care fiecare concurent primeşte 4 minute / traseu pentru a ajunge în priza lui finală. Se intră pe rînd, mai întîi toţi sportivii la primul traseu în ordinea calificării în finală, apoi toţi la al doilea, şi aşa mai departe. Numărul de încercări pentru a căţăra traseul se foloseşte pentru departajare iar sportivii nu au voie să vadă evoluţiile celorlalţi, pentru a nu avea informaţii despre cum se caţără traseul, de aici şi terminologia „la vedere”.

După această primă etapă a turneului, organizată de CS Adrenalin Novi Sad, va avea loc o a doua, şi cea la care se vor desemna cîştigătorii întregului turneu, în week-end-ul 29-30 septembrie, la sala de căţărat One Move, în Timişoara.

Acest articol a fost publicat în Alpinism, Sport de masă și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.