Va intra și un club din jumătatea de vest a țării?

S-a stabilit programul ediției 2019-2020 a Ligii 2, iar întrebarea e dacă grupările din jumătatea estică a țării, majoritare, vor păstra monopolul promovării.

Conturat în primele trei sezoane în serie unică prin ascensiunile în elită ale lui Juventus București și Sepsi OSK Sfântu Gheorghe în primăvara lui 2017, Dunărea Călărași și AFC Hermannstadt anul trecut și Academica Clinceni și Chindia Târgoviște în urmă cu nici două luni. Au pătruns așadar în elită grupări din capitală respectiv din Ilfov, dar și din apropiere, de la Dunăre respectiv din Dâmbovița, precum și din zona centrală a țării, din Sibiu și Sfântu Gheorghe, însă nu și din jumătatea vestică a țării. 

Care nu suferă numai la acest capitol, ci și pe plan numeric, socotind că numai 5 cluburi de pe ”fâșia vestică” vor concura în ediția ce va începe peste două săptămâni, și anume UTA, Luceafărul Oradea, timișorenele ASU Politehnica și Ripensia precum și nou-promovata CSM Reșița, cărora li se adaugă alte doar două grupări din interiorul curburii Carpaților, Universitatea Cluj și FK Csikszereda Miercurea Ciuc, sosită din Liga 3.

Majoritatea numerică este conferită de formațiile din afara curburii Carpaților, cele mai multe din sud-estul țării, iar cum cluburile din acea zonă au izbutit și jumătate plus una din promovările din Liga 2 în serie unică, ecuația accederii în elită pare a fi destul de încâlcită pentru echipele din jumătatea vestică. 

Nu mai puțin de 13 grupări din sudul țării vor lua startul în primul weekend din august în viitoarea ediție a eșalonului secund, trei dintre acestea fiind din București, capitala consolidându-se numeric la acest capitol, două din Ilfov, cinci din județe subcarpatice, două de la Dunăre iar una din Dobrogea. Sunt deja binecunoscute, și anume Metaloglobus, ASC Daco-Getica și nou-promovata Rapid – toate din București, ilfovenele Sportul Snagov și retrogradata Concordia Chiajna, respectiv din Gorj, Argeș, Prahova și Buzău, așadar de la vest la est, Pandurii, FC Argeş și CS Mioveni, Petrolul Ploiești și nou-promovata Gloria Buzău, precum și dunărenele Turris-Oltul Turnu Măgurele, o nou-promovată, și Dunărea Călărași, retrogradată din Liga 1, cărora li se adaugă Farul Constanța. Iar unele și-au manifestat ferm înscrierea în cursa promovării.

Care va fi în schimb reacția cluburilor din vest? Cât de competitive se vor dovedi a fi într-o dispută de 38 de etape cu net mai numeroase deplasări mai lungi decât cele ale formațiilor din sudul țării? 

Întrebări care își așteaptă răspunsul, o primă impresie înclinând spre reprezentante ale grupului majoritar din sud și sud-est, inclusiv prin prisma palmaresului deja dobândit în ceea ce privește promovările din seria unică. Vesticele s-au limitat până acum cel mult la disputarea barajului, pierzătoare fiind, atât UTA cât și Universitatea Cluj, caz valabil în 2018 și pentru Chindia. Iar tocmai arădenii și alb-negrii de sub Feleac s-ar arăta cei mai predispuși dintre ”vestici” să-și croiască drum spre locurile fruntașe, ținând cont inclusiv de clasările lor în ultimele sezoane.

Până una alta, iată și programul turului respectiv datele de desfășurare ale returului, cu precizarea că meciurile etapelor vor fi adăugate în timp util celor din Liga 1 deja publicate pe coloana dreaptă a secțiunii Fotbal, cea a clasamentelor și datelor tehnice.

Etapa I – în jurul sâmbetei de 3 august 2019 

Rapid Bucureşti – SSC Farul Constanţa
Concordia Chiajna – Daco-Getica Bucureşti
Turris-Oltul Turnu Măgurele – Pandurii Târgu Jiu
ASU Politehnica Timişoara – CS Mioveni
CSM Reşiţa – Universitatea Cluj
Luceafărul Oradea – Sportul Snagov
FC Argeş – Ripensia Timişoara
SCM Gloria Buzău – FK Csikszereda Miercurea Ciuc
Metaloglobus Bucureşti – Petrolul Ploieşti
UTA – Dunărea Călăraşi

Etapa a II-a – 10 august 2019

SSC Farul Constanţa – Dunărea Călăraşi
Petrolul Ploieşti – UTA 
FK Csikszereda Miercurea Ciuc – Metaloglobus Bucureşti
Ripensia Timişoara – SCM Gloria Buzău
Sportul Snagov – FC Argeş
Universitatea Cluj – Luceafărul Oradea
CS Mioveni – CSM Reşiţa
Pandurii Târgu Jiu – ASU Politehnica Timişoara
Daco-Getica Bucureşti – Turris-Oltul Turnu Măgurele
Rapid Bucureşti – Concordia Chiajna

Etapa a III-a – 17 august 2019

Concordia Chiajna – SSC Farul Constanţa
Turris-Oltul Turnu Măgurele – Rapid Bucureşti
ASU Politehnica Timişoara – Daco-Getica Bucureşti
CSM Reşiţa – Pandurii Târgu Jiu
Luceafărul Oradea – CS Mioveni
FC Argeş – Universitatea Cluj
SCM Gloria Buzău – Sportul Snagov
Metaloglobus Bucureşti – Ripensia Timişoara
UTA – FK Csikszereda Miercurea Ciuc
Dunărea Călăraşi – Petrolul Ploieşti

Etapa a IV-a – 24 august 2019

SSC Farul Constanţa – Petrolul Ploieşti
FK Csikszereda Miercurea Ciuc – Dunărea Călăraşi
Ripensia Timişoara – UTA
Sportul Snagov – Metaloglobus Bucureşti
Universitatea Cluj – SCM Gloria Buzău
CS Mioveni – FC Argeş
Pandurii Târgu Jiu – Luceafărul Oradea
Daco-Getica Bucureşti – CSM Reşiţa
Rapid Bucureşti – ASU Politehnica Timişoara
Concordia Chiajna – Turris-Oltul Turnu Măgurele

Etapa a V-a – 31 august 2019

Turris-Oltul Turnu Măgurele – SSC Farul Constanţa
ASU Politehnica Timişoara – Concordia Chiajna
CSM Reşiţa – Rapid Bucureşti
Luceafărul Oradea – Daco-Getica Bucureşti
FC Argeş – Pandurii Târgu Jiu
SCM Gloria Buzău – CS Mioveni
Metaloglobus Bucureşti – Universitatea Cluj
UTA – Sportul Snagov
Dunărea Călăraşi – Ripensia Timişoara
Petrolul Ploieşti – FK Csikszereda Miercurea Ciuc

Etapa a VI-a – 7 septembrie 2019

SSC Farul Constanţa – FK Csikszereda Miercurea Ciuc
Ripensia Timişoara – Petrolul Ploieşti
Sportul Snagov – Dunărea Călăraşi
Universitatea Cluj – UTA 
CS Mioveni – Metaloglobus Bucureşti
Pandurii Târgu Jiu – SCM Gloria Buzău
Daco-Getica Bucureşti – FC Argeş
Rapid Bucureşti – Luceafărul Oradea
Concordia Chiajna – CSM Reşiţa
Turris-Oltul Turnu Măgurele – ASU Politehnica Timişoara

Etapa a VII-a – 14 septembrie 2019

ASU Politehnica Timişoara – SSC Farul Constanţa
CSM Reşiţa – Turris-Oltul Turnu Măgurele
Luceafărul Oradea – Concordia Chiajna
FC Argeş – Rapid Bucureşti
SCM Gloria Buzău – Daco-Getica Bucureşti
Metaloglobus Bucureşti – Pandurii Târgu Jiu
UTA – CS Mioveni     
Dunărea Călăraşi – Universitatea Cluj     
Petrolul Ploieşti – Sportul Snagov     
FK Csikszereda Miercurea Ciuc – Ripensia Timişoara

Etapa a VIII-a – 21 septembrie 2019

SSC Farul Constanţa – Ripensia Timişoara
Sportul Snagov – FK Csikszereda Miercurea Ciuc
Universitatea Cluj – Petrolul Ploieşti
CS Mioveni – Dunărea Călăraşi
Pandurii Târgu Jiu – UTA
Daco-Getica Bucureşti – Metaloglobus Bucureşti
Rapid Bucureşti – SCM Gloria Buzău
Concordia Chiajna – FC Argeş
Turris-Oltul Turnu Măgurele – Luceafărul Oradea
ASU Politehnica Timişoara – CSM Reşiţa

Etapa a IX-a – 28 septembrie 2019

CSM Reşiţa – SSC Farul Constanţa
Luceafărul Oradea – ASU Politehnica Timişoara
FC Argeş – Turris-Oltul Turnu Măgurele
SCM Gloria Buzău – Concordia Chiajna
Metaloglobus Bucureşti – Rapid Bucureşti
UTA – Daco-Getica Bucureşti
Dunărea Călăraşi – Pandurii Târgu Jiu
Petrolul Ploieşti – CS Mioveni
FK Csikszereda Miercurea Ciuc – Universitatea Cluj
Ripensia Timişoara – Sportul Snagov

Etapa a X-a – 5 octombrie 2019

SSC Farul Constanţa – Sportul Snagov
Universitatea Cluj – Ripensia Timişoara
CS Mioveni – FK Csikszereda Miercurea Ciuc
Pandurii Târgu Jiu – Petrolul Ploieşti
Daco-Getica Bucureşti – Dunărea Călăraşi
Rapid Bucureşti – UTA
Concordia Chiajna – Metaloglobus Bucureşti
Turris-Oltul Turnu Măgurele – SCM Gloria Buzău
ASU Politehnica Timişoara – FC Argeş
CSM Reşiţa – Luceafărul Oradea

Etapa a XI-a – 12 octombrie 2019

Luceafărul Oradea – SSC Farul Constanţa
FC Argeş – CSM Reşiţa
SCM Gloria Buzău – ASU Politehnica Timişoara
Metaloglobus Bucureşti – Turris-Oltul Turnu Măgurele
UTA – Concordia Chiajna
Dunărea Călăraşi – Rapid Bucureşti
Petrolul Ploieşti – Daco-Getica Bucureşti
FK Csikszereda Miercurea Ciuc – Pandurii Târgu Jiu
Ripensia Timişoara – CS Mioveni
Sportul Snagov – Universitatea Cluj

Etapa a XII-a – 16 octombrie 2019 (intermediară)

SSC Farul Constanţa – Universitatea Cluj
CS Mioveni – Sportul Snagov
Pandurii Târgu Jiu – Ripensia Timişoara
Daco-Getica Bucureşti – FK Csikszereda Miercurea Ciuc
Rapid Bucureşti – Petrolul Ploieşti
Concordia Chiajna – Dunărea Călăraşi
Turris-Oltul Turnu Măgurele – UTA
ASU Politehnica Timişoara – Metaloglobus Bucureşti
CSM Reşiţa – SCM Gloria Buzău
Luceafărul Oradea – FC Argeş

Etapa a XIII-a – 19 octombrie 2019

FC Argeş – SSC Farul Constanţa
SCM Gloria Buzău – Luceafărul Oradea
Metaloglobus Bucureşti – CSM Reşiţa
UTA – ASU Politehnica Timişoara
Dunărea Călăraşi – Turris-Oltul Turnu Măgurele
Petrolul Ploieşti – Concordia Chiajna
FK Csikszereda Miercurea Ciuc – Rapid Bucureşti
Ripensia Timişoara – Daco-Getica Bucureşti
Sportul Snagov – Pandurii Târgu Jiu
Universitatea Cluj – CS Mioveni

Etapa a XIV-a – 26 octombrie 2019

SSC Farul Constanţa – CS Mioveni
Pandurii Târgu Jiu – Universitatea Cluj
Daco-Getica Bucureşti – Sportul Snagov
Rapid Bucureşti – Ripensia Timişoara
Concordia Chiajna – FK Csikszereda Miercurea Ciuc
Turris-Oltul Turnu Măgurele – Petrolul Ploieşti
ASU Politehnica Timişoara – Dunărea Călăraşi
CSM Reşiţa – UTA
Luceafărul Oradea – Metaloglobus Bucureşti
FC Argeş – SCM Gloria Buzău

Etapa a XV-a – 2 noiembrie 2019

SCM Gloria Buzău – SSC Farul Constanţa
Metaloglobus Bucureşti – FC Argeş
UTA – Luceafărul Oradea
Dunărea Călăraşi – CSM Reşiţa
Petrolul Ploieşti – ASU Politehnica Timişoara
FK Csikszereda Miercurea Ciuc – Turris-Oltul Turnu Măgurele
Ripensia Timişoara – Concordia Chiajna
Sportul Snagov – Rapid Bucureşti
Universitatea Cluj – Daco-Getica Bucureşti
CS Mioveni – Pandurii Târgu Jiu

Etapa a XVI-a – 09 noiembrie 2019

SSC Farul Constanţa – Pandurii Târgu Jiu
Daco-Getica Bucureşti – CS Mioveni
Rapid Bucureşti – Universitatea Cluj
Concordia Chiajna – Sportul Snagov
Turris-Oltul Turnu Măgurele – Ripensia Timişoara
ASU Politehnica Timişoara – FK Csikszereda Miercurea Ciuc
CSM Reşiţa – Petrolul Ploieşti
Luceafărul Oradea – Dunărea Călăraşi
FC Argeş – UTA
SCM Gloria Buzău – Metaloglobus Bucureşti

Etapa a XVII-a – 13 noiembrie 2019 (intermediară)

Metaloglobus Bucureşti – SSC Farul Constanţa
UTA – SCM Gloria Buzău
Dunărea Călăraşi – FC Argeş
Petrolul Ploieşti – Luceafărul Oradea
FK Csikszereda Miercurea Ciuc – CSM Reşiţa
Ripensia Timişoara – ASU Politehnica Timişoara
Sportul Snagov – Turris-Oltul Turnu Măgurele
Universitatea Cluj – Concordia Chiajna
CS Mioveni – Rapid Bucureşti
Pandurii Târgu Jiu – Daco-Getica Bucureşti

Etapa a XVIII-a – 16 noiembrie 2019

SSC Farul Constanţa – Daco-Getica Bucureşti
Rapid Bucureşti – Pandurii Târgu Jiu
Concordia Chiajna – CS Mioveni
Turris-Oltul Turnu Măgurele – Universitatea Cluj
ASU Politehnica Timişoara – Sportul Snagov
CSM Reşiţa – Ripensia Timişoara
Luceafărul Oradea – FK Csikszereda Miercurea Ciuc
FC Argeş – Petrolul Ploieşti
SCM Gloria Buzău – Dunărea Călăraşi
Metaloglobus Bucureşti – UTA Arad

Etapa a XIX-a – 23 noiembrie 2019

UTA – SSC Farul Constanţa
Dunărea Călăraşi – Metaloglobus Bucureşti
Petrolul Ploieşti – SCM Gloria Buzău
FK Csikszereda Miercurea Ciuc – FC Argeş
Ripensia Timişoara – Luceafărul Oradea
Sportul Snagov – CSM Reşiţa
Universitatea Cluj – ASU Politehnica Timişoara
CS Mioveni – Turris-Oltul Turnu Măgurele
Pandurii Târgu Jiu – Concordia Chiajna
Daco-Getica Bucureşti – Rapid Bucureşti

Mai jos, și datele de desfășurare ale rundelor returului ediției 2019-2020 în Liga 2, primele două etape fiind programate tot în acest an

Etapa a 20-a – 30 noiembrie 2019
Etapa a 21-a – 7 decembrie 2019
Etapa a 22-a – 22 februarie 2020
Etapa a 23-a – 29 februarie 2020
Etapa a 24-a – 7 martie 2020
Etapa a 25-a – 14 martie 2020
Etapa a 26-a – 21 martie 2020
Etapa a 27-a – 29 martie 2020
Etapa a 28-a – 4 aprilie 2020
Etapa a 29-a – 8 aprilie 2020 – intermediară
Etapa a 30-a – 11 aprilie 2020
Etapa a 31-a – 17 aprilie 2020
Etapa a 32-a – 25 aprilie 2020
Etapa a 33-a – 2 mai 2020
Etapa a 34-a – 9 mai 2020
Etapa a 35-a – 13 mai 2020 – intermediară
Etapa a 36-a – 16 mai 2020
Etapa a 37-a – 23 mai 2020
Etapa a 38-a – 30 mai 2020.

 

Acest articol a fost publicat în și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


5 + = unsprezece