Adelina Pastor și Sorin Vătămanu, de la CSM Timișoara, în finalele pe 400 metri ale Campionatului European de tineret de la Tampere

Ambii sportivi în vîrstă de 20 de ani reprezentînd atletismul timișorean în lotul României deplasat la Campionatul European de Tineret de la Tampere, în Finlanda, s-au calificat aseară în finalele probei de 400 metri, Sorin Claudiu Vătămanu urmînd a concura între cei mai buni 8 deja diseară iar Adelina Dorina Pastor, mîine după-amiază.

Adelina Dorina Pastor, antrenată la CSM Timișoara de antrenorul emerit Ioan Damaschin, s-a calificat în finala pe 400 de metri a celei de-a noua ediții a întrecerii atletice continentale la nivel de tineret încheind cu 52.78, a doua în seria sa, în care a înregistrat cel mai bun timp de reacție la start. Per total, Pastor a încheiat a cincea din 20 de concurente, 6 dintre acestea reușind recorduri personale iar 3 recorduri în actualul sezon.

Mirela Lavric a înregistrat al doilea cel mai bun timp al probei, 52.45, cel mai bun al atletei în acest sezon, asprirînd la o medalie în cursa de sîmbătă după-amiază.

Sorin Claudiu Vătămanu, pregătit la CSM Timișoara de Ioan Damaschin, s-a calificat în finala celor mai iuți 8 tineri europeni pe 400 de metri tot de pe locul 5, cu timpul de 46.58, cu care s-a clasat doar al patrulea în cea mai dificilă dintre serii, a doua. Vătămanu va alerga finala chiar diseară.