Andrada Valentina Vînătu, locurile 1 şi 2, iar Miruna Maria Pricop, locul 2 pentru CSŞ Lugoj la Campionatul Naţional de copii 1, 2 şi 3

CSŞ Lugoj a reuşit la începutul acestei săptămîni mai multe clasări pe podium în cadrul Campionatului Naţional de atletism pentru copii, categoriile 1, 2 şi 3, ca unică grupare timişeană prezentă la competiţia găzduită de complexul „Lia Manoliu” din Bucureşti, în cadrul a 4 reuniuni, luni şi marţi. Andrada Valentina Vînătu a devenit campioană naţională de copii 3 la aruncarea greutăţii, tot ea, la aruncarea mingii de oină, şi Miruna Maria Pricop, la triatlon, clasîndu-se pe 2. Detalii…

Vînătu, din generaţia 2004, a cucerit titlul la aruncarea greutăţii de 1 kilogram, cu 10.02 metri. Dar Andrada Valentina Vînătu a excelat şi la aruncarea mingii de oină de 150 grame, cu o aruncare de 28,18 metri, clasîndu-se a doua. Vînătu a concurat pentru CSŞ Lugoj la categoria copii 3.

Tot pe 2 s-a clasat şi colega sa Miruna Maria Pricop, dar la copii 2, sportiva din anul 2002 acumulînd 1407 puncte în proba de triatlon, cu 9,10 secunde pe 60 metri, locul 2 în probă, 4,49 la săritura în lungime, prima în concurs, respectiv 2:00,92 pe 600 metri.

Pricop, de la CSŞ Lugoj, a fost a doua vicecampioană naţională de pe Timiş în întrecerea de la Bucureşti.

În fine, Andrada Ştefania Stanciu a reprezentat bine Lugojul la copii 1, sportiva din generaţia 2000 încheind a şasea pe 80 metri, în 10,85, după ce se califica avînd timpul de 10,93.

Acest articol a fost publicat în Atletism, Sport juvenil, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.