Andrada Vînătu (CSŞ Lugoj), dublă vicecampioană a ţării, la ciocan şi suliţă, în Campionatul Naţional juvenil de aruncări lungi

Andrada Valentina Vînătu, exponentă a generaţiei 2004, a devenit dublă vicecampioană naţională în cadrul categoriei de vârstă Copii 2, obţinând locul 2 în întrecerile Campionatului Naţional de aruncări lungi pentru Juniori 3 şi copii, categoriile 1-3, disputate în ultimele două zile la Bucureşti.

Vînătu a reuşit o aruncare de 21,98 metri a ciocanului de două kilograme, încheind în urma Antoniei Bucur, din generaţia 2003, reprezentând CSŞ7 Dinamo Bucureşti, şi s-a clasat tot a doua la Copii 2 în proba de aruncarea suliţei (300 grame), cu distanţa de 20,64 metri. În acest caz a fost depăşită de târgovişteanca Prundaru.

Vînătu n-a dezminţit aşadar bunul obicei al grupării şcolare lugojene de a obţine anual medalii la nivel naţional în întrecerile Federaţiei Române de Atletism, tradiţia perpetuându-se…

Acest articol a fost publicat în Atletism și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.