Andreea Hojda (LPS Banatul Timișoara), campioană balcanică de juniori 2 pentru România, la Istanbul, pe 800 de metri

O reprezentantă a atletismului timișorean în lotul național juvenil aliniat sâmbătă la Campionatul Balcanic de juniori 2 de la Istanbul a câștigat proba de 800 de metri, cucerind medalia de aur pentru România. Andreea Raissa Hojda a încheiat pe locul 1 cu timpul de 2.12,70 o cursă condusă cap-coadă.

Hojda s-a numărat printre atleții ”tricolori” care au urcat pe prima treaptă a podiumului de întrecere în competiția internațională a regiunii balcanice rezervată juniorilor 2, campioni devenind și Denis Țiglea la aruncarea suliței, cu o performanță de 69,59 metri în concursul băieților, Angela Olenici, în 4.37,29 pe 1.500 de metri, Samoel Bucșă la săritura în lungime masculină cu 7,45 metri, Alin Anton la 110 metri garduri cu 14,30 secunde, Diana Țigănașu la aruncarea discului cu 43,36m și Adela Stanciu la aruncarea ciocanului, cu 69,58 metri.

Hojda

Andreea Hojda (născută în anul 2001), de la LPS Banatul, a devansat-o pe albaneza Dauti Relaksa, a doua pe 800 de metri în 2.13.19, tot locul 2 în proba acoperind două tururi de pistă, dar rezervată băieților, luând și Cristian Voicu, cu timpul de 1,55.83, după turcul Murat.

Hojda a luat parte și în ștafeta de 4×100 metri feminină, România ocupând locul 5 în formula Balaci, Hojda, Scrob și Caracuda, cu timpul de 49,56s, după sârboaice, triumfătoare în 47,88 secunde, Grecia în 49,27, Turcia (49,35) și Bulgaria (49,38), în vreme ce Bosnia și Herțegovina a încheiat pe 6 și ultimul loc. Ștafeta băieților s-a situat pe poziția a 3-a, după Turcia și Serbia.

De fapt, pe lângă cele 7 probe adjudecate din totalul de 30 ale Balcaniadei de juniori 2 din Turcia, românii au obținut și alte clasări pe podium, pe poziția a doua prin Daniela Vasile la 2.000 de metri obstacole, Georgiana Cosmina Spiridon în 10.09,80 pe 3.000 de metri, Vlad Alexandru în 48,81 pe 400 de metri și Diana Țigănașu medaliată și la aruncarea greutății, cu 15,80 metri.

Alte locuri 3, prin Vanesa Balaci pe 100 de metri, cu timpul de 12,54, Petre Marian la triplusalt cu 15,03 metri, Ioana Zorilă în aceeași probă, dar a fetelor, cu 12,07 metri, respectiv Vlăduț Căuș la aruncarea ciocanului (69,64m).

Atleți de pe malurile Begăi au alergat tot sâmbătă și pe Cluj Arena, în cea de-a 62-a ediție a Campionatelor Internaționale ale României, Adelina Dorina Pastor (n. 1993; CSM Timișoara și CSM Craiova) înregistrând timpul de 53 de secunde și 63 de sutimi, devansată pe 400 de metri de clujencele Bianca Denisa Răzor (52s), actualmente la CSA Steaua, Camelia Gal (CSU) și Andrea Miklos (CSȘ Viitorul), pe când Ioana Teodora Gheorghe, reintrată de curând în întreceri, a încheiat proba de 100 de metri a fetelor în 12 secunde și 48 de sutimi iar Alberto Ionel Gheorghescu în 49,50s pe 400 de metri băieți.

Acest articol a fost publicat în Atletism, Sport juvenil și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.