Andrei Ionuț Bărbuț (CSM Timișoara), locul 5 pentru România U23 la Balcaniada de cros, în Turcia

Atletul Andrei Ionuț Bărbuț, care aleargă atât în competiții pe pistă cât și pe teren denivelat, a reprezentat cu succes România la cea de-a 58-a ediție a Balcaniadei de Cros, disputată sâmbătă la Darica, în Kocaeli, sportivul legitimat la CSM Timișoara încheind cel mai rapid cursa categoriei sub 23 de ani a bărbaților dintre componenții lotului tricolor.

Bărbuț, din generația 1994, a fost cronometrat pe cei 8 kilometri ai parcursului în timpul de 24:39, clasându-se pe locul 5 și contribuind la ocuparea locului secund de către atleții români în proba masculină U23. Aceasta a fost adjudecată la individual de bulgarul Tsenov, în 23:45 minute, urmat de 3 sportivi din țara gazdă, Turcia. Dintre ”tricolori”, Alexandru Staicu s-a clasat al șaselea, în 24:55, iar Atănăsoaiei pe 8 și Motogna pe poziția a noua la finish.

România a dominat autoritar proba feminină de 4 kilometri a junioarelor, Ifteni, Doroftei și Petrea ocupând în bloc podiumul, cu timpii 13:07, 13:15, 13:21, și devansând tripleta turcă sosită în intervalul 13:23 – 13:40. O altă româncă, Piscu, s-a clasat a opta, în 14:01.

Alte medalii au fost cucerite la sub 23 de ani feminin, pe 6 kilometri, Florea încheind a treia în 19:24 iar victoria revenindu-i sârboaicei Terzic în 19:15, respectiv în proba masculină a seniorilor, pe 10 kilometri, tot un loc 3, adjudecat de Soare în 28:48, de puțin în urma turcilor Gunen și Bayram, în 28:23 și 28:44.

În celelalte două probe cea mai bună clasare românească a echivalat cu poziția a cincea, adjudecată între băieții juniori, pe 6 kilometri, de Ionuț Drăgușin, cu timpul de 17:52, triumful aparținându-i turcului Bekmezci în 17:15, iar la seniori – feminin de Elena Moagă, în 27:53, ”aurul” rămânând tot în Turcia, de gâtul lui Kaya, prima pe cei 8km în 26:16.

Trei dintre probe au fost adjudecate de atleții federației gazdă iar câte una de sportivi din Bulgaria, România și Serbia, în competiție mai evoluând și concurenți din Macedonia și Republica Moldova.

Acest articol a fost publicat în Atletism și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.