Atleta Adelina Pastor (CSM Timișoara), sportiva anului 2016 în județul Timiș, urmată în topul olimpic de Ivan Guidea și Adina Diaconu. Ierarhiile pe secțiuni…

Adelina Dorina Pastor, atleta în vârstă de 23 de ani care a concurat în luna august pentru România la ediția din acest an a Jocurilor Olimpice de vară din Brazilia, a fost nominalizată sportiva numărul 1 a județului Timiș în 2016, în fruntea ierarhiei individuale a sportivilor din disciplinele olimpice, conform comunicatului remis astăzi la amiază de Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Timiș, revenind astfel pe o poziție pe care a mai deținut-o nu doar o dată în trecut. O urmează pe podiumul aceluiași clasament luptătorul Ivan Guidea și jucătoarea de tenis de masă Adina Diaconu, însă numărul performerilor timișoreni și timișeni care vor fi premiați în cadrul Galei Sportului 2016 de miercuri 14 decembrie de la ora 14, la CJT, este mult mai numeros, conform ierarhiilor pe secțiuni enumerate mai jos…

TOP OLIMPIC – 2016

Nr. Nume și prenume Structura sportivă Disciplina sportivă
1. PASTOR ADELINA C.S.M.  Timișoara ATLETISM
1. GUIDEA IVAN C.S.M. Lugoj LUPTE LIBERE
2. DIACONU ADINA C.S. Dumbrăvița TENIS DE MASĂ
3. BOLDOR BOGHIȚA ANA C.S.U. Politehnica SCRIMĂ
3. SUIUGAN DARIUS C.S. Timișoara HALTERE
4. PRICOB SIMONA C.S.M.  Timisoara LUPTE LIBERE
5. DOBRE ESTERA C.S.M.  Timisoara LUPTE LIBERE
6. POVĂLICIANU ION C.S.S.  Timisoara KAIAC-KANOE
7. BĂLĂNESCU CIPRIAN C.S. Ride Competition TRIATLON
8. OLARIU ANDRA C.S.M.  Timisoara BADMINTON
9. OLARIU SONIA C.S.M.  Timisoara BADMINTON
10. OGRĂZIANU ANDREEA C.S.M.  Timisoara ATLETISM
10. MARCU NORBERT C.S.S. Lugoj GIMNASTICĂ

*

NOMINALIZĂRI RAMURI SPORTIVE NEOLIMPICE – 2016

Nr. Nume și prenume Structura sportivă Disciplina sportivă
1. DAN LUCIAN C.S.M. Timisoara NAVOMODELISM
2. DAN EMILIAN C.S.M. Timisoara NAVOMODELISM
3. DAN CRISTINA C.S.M. Timisoara NAVOMODELISM
4. LUCACIU ROXANA C.S. MAGNUM VRD DANS SPORTIV
5. NICULESCU ALEXANDRU C.S. DANCE SPIRIT DANS SPORTIV
6. PACURAR ANDRA C.S. DANCE SPIRIT DANS SPORTIV
7. ZICOANE HELAR SEBASTIAN C.S. SPORTTIM DANCE DANS SPORTIV
8. COPOS ANCA C.S. SPORTTIM DANCE DANS SPORTIV
9. MOISE GEORGE C.S. CAZA POWERLIFTING
10. CAZACU ALEXANDRU C.S. CAZA POWERLIFTING
11. MARTINESCU DANIELA C.S. TIM FORTIS POWERLIFTING
12. SZASZ TIMEEA C.S. UNIV. POLITEHNICA ARTE MARTIALE
13. FARCA SERGIU C.S. UNIV. POLITEHNICA ARTE MARTIALE

*

Antrenorul emerit Ioan Damaschin și Adelina Dorina Pastor, atleta pe care o pregătește la CSM Timișoara

Antrenorul emerit Ioan Damaschin și Adelina Dorina Pastor, atleta pe care o pregătește la CSM Timișoara

ANTRENORII ANULUI 2016: DAMASCHIN IOAN (C.S.M. TIMIȘOARA) și VANEA EMIL (C.S.M. LUGOJ).

NOMINALIZARI JOCURI SPORTIVE

ECHIPA ANULUI  „JOCURI SPORTIVE”: RCM  UVT  Timișoara – SENIORI

ECHIPA DE HANDBAL MASCULIN S.C.M. POLITEHNICA TIMISOARA – SENIORI

ECHIPA DE VOLEI JUNIOARE A.C.S. AGROLAND TIMISOARA

ECHIPA DE FOTBAL JUNIORI A.S.U. POLITEHNICA TIMIȘOARA

ECHIPA DE BASCHET JUNIOARE C.S.S. BEGA TIMIȘOARA                      

+     

NOMINALIZĂRI ECHIPE INDIVIDUALE:

 C.S. DUMBRĂVIȚA – TENIS DE MASA

 C.S.M. LUGOJ – LUPTE GRECO ROMANE MASCULIN

 C.S.M. LUGOJ – LUPTE LIBERE MASCULIN

 C.S  A.E.M. LUXTEN TIMISOARA – SAH

 C.S  UNIVERSITATEA POLITEHNICA TIMISOARA  – FLORETA

*

NOMINALIZĂRI SPORTIVI SPORTURI TEHNICE – 2016

Nr. Nume și prenume Structura sportivă Disciplina sportivă
1. PASCOTĂ IONEL C.S. PASCOTĂ MOTOCICLISM
2. CUZMA BOGDAN A.C.S. RALLY VEST AUTOMOBILISM
3. KREPELKA ALEXANDRU C.S. KREPELKA AUTOMOBILISM
4. CAZACU CATALIN C.S. TAIFUN MOTOCICLISM
5. ROSU VLAD MIHAI C.S. MOTO EXTREM LUGOJ MOTOCICLISM
6. GIURISICI MARIUS AUTO CLUB  RALLY  AUTOMOBILISM

NOMINALIZĂRI SPORTIVI MASTERS – 2016

Nr. Nume si prenume Structura sportiva Disciplina sportive

 

1. CAZACU SORIN C.S. CAZA POWERLIFTING POWERLIFTING
2. DUMITRA CONSTANTIN C.S. ATLETIC CLUB MARATON KAIAC-CANOE
3. NAGHEL ADRIAN C.S.  UTK Timisoara ARTE MARTIALE
4. PANDURU DAN C.S. Timpolis JUDO

 NOMINALIZĂRI RAMURI SPORTIVE PARALIMPICE – 2016 

Nr. Nume și prenume Structura sportivă Disciplina sportivă

 

1. LULEA MIHAELA C.S. Water Performance KAIAC-CANOE
2. DORINA VARGATU C.S. Maraton 93 Lugoj MULTIDISCIPLINAR
3. VASILE STOICA C.S. Maraton 93 Lugoj MULTIDISCIPLINAR
4. DOANA VICTOR C.S. Maraton 93 Lugoj MULTIDISCIPLINAR
5. MICU TUDOR C.S. Maraton 93 Lugoj MULTIDISCIPLINAR

MENȚIUNI

Sportivi care au obținut rezultate meritorii, medaliați la campionatele naționale și internaționale:

BĂRBUȚ ANDREI – ATLETISM – C.S.M. TIMISOARA;

DANCIU ALEXANDRU  – CANOTAJ – C.S.M. TIMISOARA;

CIONCA ADRIAN – CANOTAJ – C.S.U. POLITEHNICA  TIMISOARA;

PENTA CASIAN – CANOTAJ – C.S.U. POLITEHNICA  TIMISOARA;

KOVACS  FERENCZ  – CANOTAJ – C.S.U. POLITEHNICA  TIMISOARA;

DRAJAN RAICOVICI – CANOTAJ – C.S.M. TIMISOARA;

MELENCIUC ADRIANA – VOLEI  – C.S.M. TIMISOARA;

RARES CALIN – NATATIE – C.S. AQUA SPORT TIMIOSOARA;

BEREI LEONARD – LUPTE GRECO ROMANE – C.S. HERACLE TIMISORA;

BANICIOIU ALEXANDRU – GIMNASTICA – C.S.S. LUGOJ ;

SZABO RAFAEL  – GIMNASTICA – C.S.S. LUGOJ ;

MICULA RAMONA – JUDO – C.S.S. LUGOJ ;

DZITAC IOAN – JUDO – C.S.S. LUGOJ ;

LUNGU FLAVIUS – JUDO – C.S.S. LUGOJ ;

TIF ROXANA –  LUPTE GRECO ROMANE – C.S.S. LUGOJ ;

ARDEIU FABIAN – DANS SPORTIV – C.S. ALEGRIA TIMISOARA

MANEA ANDREEA  – DANS SPORTIV – C.S. ALEGRIA TIMISOARA;

APETREI LAURENTIU – BOX – C.S. BANATUL TIMISOARA;

ARSINTE LUCA – LUPTE GRECO ROMANE – C.S.S. TIMISOARA;

FLAVIUS ANDREI  – LUPTE LIBERE – C.S.S. TIMISOARA;

GAVRIL LUCA – GIMNASTICA –  C.S.S. TIMISOARA;

SOICA RAUL  – GIMNASTICA –  C.S.S. TIMISOARA;

GAVRIL DAVID– GIMNASTICA –  C.S.S. TIMISOARA;

DEACONU ALESSIA– GIMNASTICA RITMICA  –  C.S.S. TIMISOARA;

POPOV SNEJANA – NATATIE – C.S.S. TIMISOARA;

VAIPAN RADU – NATATIE – C.S.S. TIMISOARA;

NOTHINGER CARINA – NATATIE – C.S.S. TIMISOARA;

FAGET GABRIEL – KAIAC –CANOE –  C.S.S. TIMISOARA;

RETEZAN DENISA – KAIAC –CANOE –  C.S.S. TIMISOARA;

RADU MARIA – KAIAC –CANOE – C.S.S. TIMISOARA;

ISPAS RAZVAN – KAIAC –CANOE –  C.S.S. TIMISOARA;

DUMITRESCU CARMEN  – PENTATLON MODERN – L.P.S. BANATUL TIMISOARA;

STAN LILLA – PENTATLON MODERN – L.P.S. BANATUL TIMISOARA;

CIUNGAN ALEXANDRA  – SAH – C.S.S. TIMISOARA;

COSMAN ANDREEA  – SAH – C.S.S. TIMISOARA;

VARGA LAURA – SCRIMA –  C.S.U. TIMISOARA;

MAGHIAR PETRA – SCRIMA –  C.S.U. TIMISOARA;

SARBU TEODORA– SCRIMA –  C.S.U. TIMISOARA;

ARSINOAIA IONUT – GO – C.S. WALTER SCHMIND ;

MARANU ION – HALTERE – C.S. HALTERE TIMISOARA;

IOZSA TIMEEA – LUPTE LIBERE C.S. JIMBOLIA;

DICA NINI  – TENIS –  C.S. SPORT 4FUN TIMISORA;

VELCEA ANDREEA – TENIS –  C.S. SPORT 4FUN TIMISORA;

CORNEANU SMARANDA – TENIS –  C.S. SPORT 4FUN TIMISORA;

BULGAR MADALIN – LUPTE GRECO ROMANE – C.S. HERACLE TIMISORA;

GHEORGHE IOANA – ATLETISM  – C.S.M. TIMISORA;

DRAGAN ADRIAN – ATLETISM  – C.S.M. TIMISORA;

GRUNWALD GABRIEL – ATLETISM  – C.S.M. TIMISORA;

DRAGHICI MARCUS – ATLETISM  – C.S.M. TIMISORA;

GHEORGHESCU ALBERTO – ATLETISM  – C.S.M. TIMISORA;

POPESCU DANIEL- BADMINTON – C.S.M. TIMISORA.

Acest articol a fost publicat în Atletism și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Comentariile nu sunt permise.


Ultimele articole din categoria Atletism: