Naţionalul indoor de juniori 2, în Bucureşti: Ioana Gheorghe, prima pe 60 plat, LPS Banatul unu, doi, trei pe 400 metri

Ioana Teodora Gheorghe, atleta în primul an ca junioară 2 pregătită la LPS Banatul şi CSM Timişoara de antrenorul emerit Ioan Damaschin, a demonstrat şi astăzi la Bucureşti că nu degeaba se regăseşte la cei 16 ani neîmpliniţi printre cei mai buni 10 sportivi ai judeţului Timiş în discipline olimpice, impunîndu-se clar în proba de 60 metri plat a primei zile din cadrul Campionatului Naţional de sală pentru juniori 2, care a adus şi alte bune rezultate pe pistă adolescenţilor timişoreni.

Ioana Teodora Gheorghe, în primul an ca junioară 2, confirmă şi pe acest debut de sezon în sală reuşitele care au plasat-o în 2012 între cei mai buni 10 sportivi ai Timişului, la 16 ani neîmpliniţi

Sala de atletism din complexul sportiv naţional „Lia Manoliu” este astăzi şi mîine gazdă a reuniunilor primei etape a Campionatului Naţional de juniori 2, după ce în week-end-urile precedente a avut parte de întrecerile indoor ale seniorilor, atleţilor categoriei tineret şi juniorilor 1, timişorenii concurînd în această dimineaţă în 6 dintre cele 14 probe ale zilei, şi anume pe 60 de metri plat, 400 respectiv 1.500 metri, la feminin respectiv masculin, cu specificaţia că au participat în scopuri de pregătire dar fără a figura în clasamentul final şi performerii de la tineret şi juniori 1 Sorin Claudiu Vătămanu, Adelina Dorina Pastor, Cosmin Ilie Dumitrache precum şi Andrei Ionuţ Bărbuţ.

Ioana Teodora Gheorghe, născută în anul 1997, s-a impus clar atît în calificări cît şi în finala probei de 60 metri plat, adjudecată în 7,7 secunde şi cu 19 sutimi avans faţă de cea de-a doua clasată. Gheorghe cîştiga proba preliminară care a şi deschis competiţia juniorilor 2 în 7,75 secunde, cu 10 sutimi avans faţă de ocupanta locului 2, finala avînd loc după nici o oră şi jumătate.

Între cele 37 de junioare aliniate la start pe 60 metri plat s-a numărat şi Nadia Valentina Borşoş, o junioară 3 născută în 1999, tot de la LPS Banatul, care a încheiat în 8,50 secunde, a treia între junioarele 3.

LPS Banatul a acaparat complet podiumul probei feminine de 400 de metri, în frunte cu o altă junioară 2 pregătită de profesorul Ioan Damaschin, Mirabela Nicoleta Trăilescu (n. 1996), care s-a impus în 59,79 secunde, urmată fiind de Cristina Daniela Bălan, o junioară 3 din generaţia 1998, pe locul 2 în 60,21 secunde, şi Livia Ana Cristurean (n. 1996), pe 3 în 60,38 secunde.

Participarea timişoreană în proba de 400 metri a fetelor a fost una foarte largă, cu 7 reprezentante din 29 la start, inclusiv Adelina Pastor, care a obţinut cel mai bun timp, 54,32 secunde, fără a fi însă inclusă în ierarhie, ea fiind actualmente la categoria tineret.

Au mai alergat Delia Maria Irimia (născută în 1997), în 62,19 secunde, încheind pe 6, Adelina Mihaela Iftimei (n. 1998), în 63,79, pe locul 10, respectiv Veronica Elena Popa, în 64,78 secunde, pe 13.

Un loc patru pentru LPS Banatul Timişoara şi în proba de 400 metri, cu 6 dintre cei 53 de atleţi la start provenind de pe Bega. Astfel, Nicolae Adrian Jurjiu, născut în 1996 şi pregătit la LPS Banatul şi CSM Timişoara de profesorul Marcel Grigorescu, a fost cronometrat în 52,15 secunde, fiind devansat de alţi 3 juniori din generaţia 1996.

Marko Avramovic, tot din ´96, a încheiat în 55.05, al unsprezecelea, iar Toma Theodor Cotuna (n. 1996), în 60:80, pe locul 35.

Sorin Vătămanu, alergînd hors-concours, a încheiat în 48.40 secunde, iar juniorii 1 Marcus Rafael Drăghici şi Alberto Ionel Gheorghescu, din generaţia 1995, în 51,27 secunde respectiv 51,79.

Ionuţ Alexandru Irimia, tot de la LPS Banatul, un junior 2 din generaţia 1997, a alergat proba de 1.500 metri a băieţilor în 4:22.37 minute, încheind pe locul 6, iar David Rus (n. 1997), a fost cronometrat în 4:32,33. Răzvan Ovidiu Bujor (n. 1999), Robert Andrei Bârlădeanu (n. 1998) şi Radu Sorin Bujor (n. 1999) au încheiat în această ordine ultimii trei dintre juniorii cu timpi omologaţi.

Printre cei 40 de juniori la start a fost şi Andrei Ionuţ Bărbuţ, de la LPS Banatul şi CSM Timişoara, juniorul 1 încheind în 4:10,75 aceeaşi probă de 1.500 metri. Tot hors-concours dar pe 60 metri plat băieţi a alergat şi specialistul în garduri Cosmin Ilie Dumitrache, juniorul 1 fiind cronometrat în 7,21 secunde, timp depăşit de primul clasat în ierarhia oficială a probei, Costin Homiuc, de la CSŞ Ploieşti, cu 7,16.

În fine, prezenţă timişoreană şi în proba de 1.500 metri a fetelor, în care Nicoleta Gherghinescu (n. 1997) a încheiat în 5.15:60, pe locul 13, ultimele două clasate fiind Alexandra Serafin (n. 1997), în 5:57 minute, respectiv Zorina Serafin (n. 1997), în 6:27.

***

Iată lista atleţilor juniori timişoreni care urmează a alerga în reuniunea de sîmbătă a primei etape a Naţionalului indoor de juniori 2: Marius Marian Blenche şi Cosmin Ilie Dumitrache pe 60 metri garduri (juniori 1); Trăilescu (n. 1996), Irimia (n. 1997) şi Iftimei (n. 1998), pe 800 metri; Andrei Ionuţ Bărbuţ pe 800 metri; Nicoleta Gherghinescu şi Zorina şi Alexandra Serafin, pe 3.000 metri; Ionuţ Alexandru Irimia, David Rus (n. 1997), Radu Sorin Bujor (n. 1998), Robert Andrei Bârlădeanu (n. 1998) şi Răzvan Ovidiu Bujor (n. 1999), pe 3.000 metri băieţi; Ioana Teodora Gheorghe, Livia Ana Cristurean şi Mirabela Nicoleta Trăilescu (ambele din generaţia 1996), Nadia Valentina Borşoş (n. 1999), Veronica Elena Popa şi Cristina Daniela Bălan (n. 1998), toate pe 200 metri; Gheorghescu, Jurjiu, Avramovic şi Cotuna, toţi pe 200 metri băieţi.

Acest articol a fost publicat în Atletism, Sport juvenil și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


cinci − = 0

 


Ultimele articole din categoria Atletism: