Constantin Dumitra, de la CS Athletics Timişoara, şi Silviu Nişu (Romanian Masters Athletics), tripli campioni naţionali masters de pistă la Bucureşti, pe 100, 200 şi 400 de metri

Constantin Dumitra, organizatorul local de întreceri atletice prin Atletic Club Maraton Timişoara, şi legitimat la ACS Athletics Timişoara, şi Silviu Nişu, un multiplu medaliat la nivel mondial în întreceri masters, alergând pentru Romanian Masters Athletics, au câştigat toate cele 3 probe de viteză ale Campionatului Naţional de Pistă pentru Masters (Veterani).

Constantin Dumitra (Atletic Club Maraton Timișoara), campion naţional Masters pe 100, 200 şi 400m

Dumitra, în cadrul categoriei peste 55 de ani, s-a impus la diferenţe apreciabile, de 85 de sutimi, 3.69 secunde respectiv 3.89 secunde, adjudecându-şi titlul naţional rezervat atleţilor Masters pe 100, 200 şi 400 de metri. Mai pe şleau, timişoreanul Constantin Dumitra e cel mai rapid român dintre persoanele trecute de 55 de ani, timpii înregistraţi fiind de 13,62 secunde, 27,97 respectiv 65,78. Polisportiv, Dumitra vizează acum locul I şi la „Naţionalul” Masters de kaiak-canoe.

Silviu Adrian Nișu, asistent-doctor cu specializarea atletism la Facultatea de Educație Fizică și Sport a UVT

Silviu Adrian Nişu, lectorul timişorean la Facultatea de Educaţie Fizică şi Sport a UVT, şi multiplu medaliat în probe de viteză în cadrul Jocurilor Mondiale Masters respectiv Campionatului Mondial de Atletism Masters, şi-a reconfirmat bunele evoluţii şi în weekend, pe pista Complexului Naţional „Lia Manoliu”, câştigând la categoria peste 35 de ani probele de 100, 200 şi 400 de metri, cu avansuri de 72 de sutimi, 1,59 secunde respectiv 17,69 secunde. Nişu, care deţine recordurile naţionale masters pe 100 respectiv 200 de metri, şi anume 10.95 respectiv 21.96, stabilit cu o săptămână înainte, s-a impus în 11,07; 22,68 şi 50,87 secunde.

Acest articol a fost publicat în Atletism și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.