Cosmin Dumitrache, campion naţional universitar la 110 metri garduri pentru UVT, Ioana Gheorghe, prima pe 100m în etapa a II-a a Naţionalului de seniori, tineret şi juniori 1

Sprinterii timişoreni pregătiţi de antrenorul emerit Ioan Damaschin au câştigat astăzi alte probe de viteză în Bucureşti, în reuniunile combinate ale Campionatului Naţional Universitar, decalat prin amânare cu o săptămână, şi etapei secunde a „Naţionalului” în aer liber pentru seniori, tineret şi juniori 1.

Hurdlerul de 20 de ani Cosmin Ilie Dumitrache, campion naţional universitar pentru UVT, la Bucureşti, pe 110 metri garduri

Cosmin Ilie Dumitrache, fostul junior al Banatului ajuns la CSM Timişoara, s-a impus astăzi în proba de 110 metri garduri, hurdlerul din generaţia 1994 calificându-se cu timpul de 14,65 şi adjudecându-şi finala în 14,52, cu 10 sutimi avans. Dumitrache, student al Universităţii de Vest Timişoara, s-a impus de această dată în numele instituţiei de învăţământ superior, întregindu-şi astfel colecţia medaliilor şi cu un titlu în Naţionalul Universitar.

Locul 1 şi pentru junioara 2 Ioana Teodora Gheorghe, între atlete mai experimentate, vitezista timişoreancă de la CSM şi LPS Banatul calificându-se în finala de 100 metri în 11.90 şi câştigând-o în 11,73, cu 14 sutimi de secundă avans faţă de ocupanta locului 2.

În reuniunile de astăzi au mai participat studenţi timişoreni, Francisc Cristian Rohrich, alergând pentru Universitatea de Medicină şi Farmacie, din generaţia 1993, calificându-se de pe locul 5 în finala de mâine a probei de 100 metri, cu timpul de 11,39, iar Mihai Vidican (n. 1994; UPT), de pe locul 6, în 11.48. Totodată, Rohrich s-a clasat al şaptelea în proba de 400 de metri, în 52,16 secunde.

Timişorenii au obţinut locul 2 în probele de 3.000 metri obstacole, junioara 2 Simona Romaneţ, din generaţia 1998 la LPS Banatul, în 12:30,75, iar Andrei Ionuţ Bărbuţ, din generaţia 1994 la CSM Timişoara, în 9:37,84, ei participând la etapa de Campionat Naţional de seniori, tineret şi juniori 1.

Şi Adelina Pastor a alergat astăzi în proba de 400 de metri, înregistrând 53.01. Vom reveni cu o consemnare şi după reuniunea duminicală.

Acest articol a fost publicat în Atletism, Sport Universitar și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.