Cristina Bălan, prima la tineret pe 800 de metri

Proaspăta campioană balcanică indoor de seniori în proba feminină de 800 de metri s-a clasat pe locul I pe aceeași distanță în cadrul categoriei tineret la cea de-a 50-a ediție a Campionatului Național de atletism în sală pentru seniori și tineret. Cristina Daniela Bălan, de la CS Athletics Timișoara, a încheiat a patra între senioare în întrecerile pe 400 și 800 de metri, devenind campioană a țării de tineret pe 800 de metri, vicecampioană pe 400 de metri.

Sala de atletism “Ioan Soter” din cadrul CSN București „Lia Manoliu” a găzduit la sfârșitul acestei săptămâni o ediție aniversară a ”Naționalului” indoor de seniori sub egida FRA, competiție în cadrul căreia timișoreanca Bălan, campioană balcanică de sală luna trecută la Istanbul, a ocupat locul 4 la seniori în proba de 400 de metri a fetelor, pe doi la ”Tineret”, cu timpul de 56 de secunde și 57 de sutimi, tot pe 4 încheind la seniori și cursa de 800 de metri a fetelor, obținând locul I la ”Tineret”, în două minute, 12 secunde și 25 de sutimi.

Cristina Bălan a alergat și în proba de ștafetă feminină, cu echipa grupării la care are dublă legitimare, CSM Craiova, situându-se pe locul 6 la seniori.

Timpi ai sportivei în capitală sub propriile standarde, pe fondul unei răceli și a unor probleme cu nervul sciatic, fără însă a căuta astfel orice fel de scuze, din contră, cu mulțumiri pe adresa celor care o sprijină în activitatea competițională, Dialog Data ca susținere financiară, ProLine Nutrition Timișoara prin suplimente, Bogdan Almăjan la capitolul refacere, Ioan Ometa și Csilla Stănășel pentru recuperare, Radu Sărăndan pe latura psihologică.

Acest articol a fost publicat în Atletism și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.