GALERIE FOTO. Gala Sportului timișean în 2016

Eveniment de tradiție la sfârșit de an, ”Gala Sportului” a derulat în această după-amiază covorul roșu la ora premierii celor mai merituoși performeri din lumea arenei timișene în 2016. Despre eforturile și sacrificiile lor vorbește de la sine faptul că unii n-au putut fi prezenți la festivitate tocmai datorită implicării și la ora actuală în pregătiri și antrenamente, o sugestivă dovadă a realităților vieții de sportiv aspirant la medalii și onoruri. Cei care au urcat pe scenă s-au putut bucura de momentul de recunoștință la capătul încă unui sezon reușit, cu speranțe pe măsură și pe viitor. Dar iată lista performerilor, sportivi, antrenori și formații, precum și fotografii de la eveniment… (*clic pe imagini pentru mărire)

Adelina Dorina Pastor, atleta în vârstă de 23 de ani care a concurat în luna august pentru România la ediția din acest an a Jocurilor Olimpice de vară din Brazilia, a fost nominalizată pentru a șasea oară sportiva numărul 1 a județului Timiș în 2016, în fruntea ierarhiei individuale a sportivilor din disciplinele olimpice, la egalitate pe prima poziție a podiumului aceluiași clasament cu luptătorul Ivan Guidea, prezent la rândul său în întrecerea de la Rio de Janeiro, dar și cu jucătoarea de tenis de masă Adina Diaconu, devenită săptămâna trecută împreună cu Andreea Dragoman campioană mondială de juniori la dublu feminin, o premieră istorică pentru sportul european.

Lista performerilor timișoreni și timișeni întocmită de Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Timiș conține mai multe secțiuni, după cum urmează, toți laureații fiind premiați în cadrul festivității de la Consiliul Județean Timiș, începută la ora 14 în fața unei săli pline…

TOP OLIMPIC – 2016

Nr. Nume și prenume Structura sportivă Disciplina sportivă
1. PASTOR ADELINA C.S.M.  Timișoara ATLETISM
1. GUIDEA IVAN C.S.M. Lugoj LUPTE LIBERE
1. DIACONU ADINA C.S. Dumbrăvița TENIS DE MASĂ
2. SUIUGAN DARIUS C.S. Timișoara HALTERE
3. BOLDOR BOGHIȚA ANA C.S.U. Politehnica SCRIMĂ
4. PRICOB SIMONA C.S.M.  Timisoara LUPTE LIBERE
5. DOBRE ESTERA C.S.M.  Timisoara LUPTE LIBERE
6. POVĂLICIANU ION C.S.S.  Timisoara KAIAC-KANOE
7. BĂLĂNESCU CIPRIAN C.S. Ride Competition TRIATLON
8. OLARIU ANDRA C.S.M.  Timisoara BADMINTON
9. OLARIU SONIA C.S.M.  Timisoara BADMINTON
10. OGRĂZIANU ANDREEA C.S.M.  Timisoara ATLETISM
10. MARCU NORBERT C.S.S. Lugoj GIMNASTICĂ

*

NOMINALIZĂRI RAMURI SPORTIVE NEOLIMPICE – 2016

Nr. Nume și prenume Structura sportivă Disciplina sportivă
1. DAN LUCIAN C.S.M. Timisoara NAVOMODELISM
2. DAN EMILIAN C.S.M. Timisoara NAVOMODELISM
3. DAN CRISTINA C.S.M. Timisoara NAVOMODELISM
4. LUCACIU ROXANA C.S. MAGNUM VRD DANS SPORTIV
5. NICULESCU ALEXANDRU C.S. DANCE SPIRIT DANS SPORTIV
6. PACURAR ANDRA C.S. DANCE SPIRIT DANS SPORTIV
7. ZICOANE HELAR SEBASTIAN C.S. SPORTTIM DANCE DANS SPORTIV
8. COPOS ANCA C.S. SPORTTIM DANCE DANS SPORTIV
9. MOISE GEORGE C.S. CAZA POWERLIFTING
10. CAZACU ALEXANDRU C.S. CAZA POWERLIFTING
11. MARTINESCU DANIELA C.S. TIM FORTIS POWERLIFTING
12. SZASZ TIMEEA C.S. UNIV. POLITEHNICA ARTE MARTIALE
13. FARCA SERGIU C.S. UNIV. POLITEHNICA ARTE MARTIALE

*

ANTRENORII ANULUI 2016: DAMASCHIN IOAN (C.S.M. TIMIȘOARA) și VANEA EMIL (C.S.M. LUGOJ).

NOMINALIZARI JOCURI SPORTIVE

ECHIPA ANULUI  „JOCURI SPORTIVE”: RCM  UVT  Timișoara – SENIORI

ECHIPA DE HANDBAL MASCULIN S.C.M. POLITEHNICA TIMISOARA – SENIORI

ECHIPA DE VOLEI JUNIOARE A.C.S. AGROLAND TIMISOARA

ECHIPA DE FOTBAL JUNIORI A.S.U. POLITEHNICA TIMIȘOARA

ECHIPA DE BASCHET JUNIOARE C.S.S. BEGA TIMIȘOARA                      

+     

NOMINALIZĂRI ECHIPE INDIVIDUALE:

 C.S. DUMBRĂVIȚA – TENIS DE MASA

 C.S.M. LUGOJ – LUPTE GRECO ROMANE MASCULIN

 C.S.M. LUGOJ – LUPTE LIBERE MASCULIN

 C.S  A.E.M. LUXTEN TIMISOARA – SAH

 C.S  UNIVERSITATEA POLITEHNICA TIMISOARA  – FLORETA

*

NOMINALIZĂRI SPORTIVI SPORTURI TEHNICE – 2016

Nr. Nume și prenume Structura sportivă Disciplina sportivă
1. PASCOTĂ IONEL C.S. PASCOTĂ MOTOCICLISM
2. CUZMA BOGDAN A.C.S. RALLY VEST AUTOMOBILISM
3. KREPELKA ALEXANDRU C.S. KREPELKA AUTOMOBILISM
4. CAZACU CATALIN C.S. TAIFUN MOTOCICLISM
5. ROSU VLAD MIHAI C.S. MOTO EXTREM LUGOJ MOTOCICLISM
6. GIURISICI MARIUS AUTO CLUB  RALLY  AUTOMOBILISM

NOMINALIZĂRI SPORTIVI MASTERS – 2016

Nr. Nume si prenume Structura sportiva Disciplina sportive 
1. CAZACU SORIN C.S. CAZA POWERLIFTING POWERLIFTING
2. DUMITRA CONSTANTIN C.S. ATLETIC CLUB MARATON KAIAC-CANOE
3. NAGHEL ADRIAN C.S.  UTK Timisoara ARTE MARTIALE
4. PANDURU DAN C.S. Timpolis JUDO

 NOMINALIZĂRI RAMURI SPORTIVE PARALIMPICE – 2016 

Nr. Nume și prenume Structura sportivă Disciplina sportivă
1. LULEA MIHAELA C.S. Water Performance KAIAC-CANOE
2. DORINA VARGATU C.S. Maraton 93 Lugoj MULTIDISCIPLINAR
3. VASILE STOICA C.S. Maraton 93 Lugoj MULTIDISCIPLINAR
4. DOANA VICTOR C.S. Maraton 93 Lugoj MULTIDISCIPLINAR
5. MICU TUDOR C.S. Maraton 93 Lugoj MULTIDISCIPLINAR

MENȚIUNI

Sportivi care au obținut rezultate meritorii, medaliați la campionatele naționale și internaționale:

BĂRBUȚ ANDREI – ATLETISM – C.S.M. TIMISOARA;

DANCIU ALEXANDRU  – CANOTAJ – C.S.M. TIMISOARA;

CIONCA ADRIAN – CANOTAJ – C.S.U. POLITEHNICA  TIMISOARA;

PENTA CASIAN – CANOTAJ – C.S.U. POLITEHNICA  TIMISOARA;

KOVACS  FERENCZ  – CANOTAJ – C.S.U. POLITEHNICA  TIMISOARA;

DRAJAN RAICOVICI – CANOTAJ – C.S.M. TIMISOARA;

MELENCIUC ADRIANA – VOLEI  – C.S.M. TIMISOARA;

RARES CALIN – NATATIE – C.S. AQUA SPORT TIMIOSOARA;

BEREI LEONARD – LUPTE GRECO ROMANE – C.S. HERACLE TIMISORA;

BANICIOIU ALEXANDRU – GIMNASTICA – C.S.S. LUGOJ ;

SZABO RAFAEL  – GIMNASTICA – C.S.S. LUGOJ ;

MICULA RAMONA – JUDO – C.S.S. LUGOJ ;

DZITAC IOAN – JUDO – C.S.S. LUGOJ ;

LUNGU FLAVIUS – JUDO – C.S.S. LUGOJ ;

TIF ROXANA –  LUPTE GRECO ROMANE – C.S.S. LUGOJ ;

ARDEIU FABIAN – DANS SPORTIV – C.S. ALEGRIA TIMISOARA

MANEA ANDREEA  – DANS SPORTIV – C.S. ALEGRIA TIMISOARA;

APETREI LAURENTIU – BOX – C.S. BANATUL TIMISOARA;

ARSINTE LUCA – LUPTE GRECO ROMANE – C.S.S. TIMISOARA;

FLAVIUS ANDREI  – LUPTE LIBERE – C.S.S. TIMISOARA;

GAVRIL LUCA – GIMNASTICA –  C.S.S. TIMISOARA;

SOICA RAUL  – GIMNASTICA –  C.S.S. TIMISOARA;

GAVRIL DAVID– GIMNASTICA –  C.S.S. TIMISOARA;

DEACONU ALESSIA– GIMNASTICA RITMICA  –  C.S.S. TIMISOARA;

POPOV SNEJANA – NATATIE – C.S.S. TIMISOARA;

VAIPAN RADU – NATATIE – C.S.S. TIMISOARA;

NOTHINGER CARINA – NATATIE – C.S.S. TIMISOARA;

FAGET GABRIEL – KAIAC –CANOE –  C.S.S. TIMISOARA;

RETEZAN DENISA – KAIAC –CANOE –  C.S.S. TIMISOARA;

RADU MARIA – KAIAC –CANOE – C.S.S. TIMISOARA;

ISPAS RAZVAN – KAIAC –CANOE –  C.S.S. TIMISOARA;

DUMITRESCU CARMEN  – PENTATLON MODERN – L.P.S. BANATUL TIMISOARA;

STAN LILLA – PENTATLON MODERN – L.P.S. BANATUL TIMISOARA;

CIUNGAN ALEXANDRA  – SAH – C.S.S. TIMISOARA;

COSMAN ANDREEA  – SAH – C.S.S. TIMISOARA;

VARGA LAURA – SCRIMA –  C.S.U. TIMISOARA;

MAGHIAR PETRA – SCRIMA –  C.S.U. TIMISOARA;

SARBU TEODORA– SCRIMA –  C.S.U. TIMISOARA;

ARSINOAIA IONUT – GO – C.S. WALTER SCHMIND ;

MARANU ION – HALTERE – C.S. HALTERE TIMISOARA;

IOZSA TIMEEA – LUPTE LIBERE C.S. JIMBOLIA;

DICA NINI  – TENIS –  C.S. SPORT 4FUN TIMIȘOARA;

VELCEA ANDREEA – TENIS –  C.S. SPORT 4FUN TIMIȘOARA;

CORNEANU SMARANDA – TENIS –  C.S. SPORT 4FUN TIMIȘOARA;

BULGAR MADALIN – LUPTE GRECO ROMANE – C.S. HERACLE TIMIȘOARA;

GHEORGHE IOANA – ATLETISM  – C.S.M. TIMIȘOARA;

DRAGAN ADRIAN – ATLETISM  – C.S.M. TIMIȘOARA;

GRUNWALD GABRIEL – ATLETISM  – C.S.M. TIMIȘOARA;

DRAGHICI MARCUS – ATLETISM  – C.S.M. TIMISOARA;

GHEORGHESCU ALBERTO – ATLETISM  – C.S.M. TIMISOARA;

POPESCU DANIEL – BADMINTON – C.S.M. TIMIȘOARA.

Acest articol a fost publicat în Atletism, Lupte, Rugby, Tenis de masă și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Comentariile nu sunt permise.


Ultimele articole din categoria Atletism: