Ioana Gheorghe, „dublă” pe 100 şi 200 metri la Grand Prix

Ioana Teodora Gheorghe a pornit ca o vijelie în sezonul competiţional în aer liber, cîştigînd vineri la Bucureşti atît proba de 100 metri cît şi cea de 200 metri din cadrul concursului de Grand Prix rezervat juniorilor 3. Atleta născută în 1997 şi pregătită la LPS Banatul şi CSM Timişoara de antrenorul emerit Ioan Damaschin confirmă astfel bunele performanţe reuşite deja inclusiv în întreceri juvenile la nivel mondial. Iar LPS Banatul a obţinut şi două locuri secunde, tot la viteză, prin Cristina Daniela Bălan, mai apoi sîmbăta Grand Prix-ului de juniori 2 începînd bine pentru CSS Lugoj, cu un loc 3 adjudecat de Mădălin Marian Bulgăraşu în 56:20:85, la 10 kilometri marş.

Aşadar sezonul atletic în aer liber al Campionatului Naţional a debutat în acest week-end în Bucureşti cu concursuri de Grand Prix ale juniorilor 3, vineri, respectiv juniorilor 2, sîmbătă, iar deşi prezenţa bănăţeană la start a fost „măruntă” raportat la numărul tinerilor aliniaţi în prima zi în cele 22 respectiv 17 probe ale sesiunilor de dimineaţă şi după-amiază, Ioana Teodora Gheorghe a excelat în probele de viteză, „suta” adjudecîndu-şi-o în 12.29 secunde, cu 98 de sutimi în faţa ocupantei locului 2, din 32 de junioare la start, şi încă împotriva vîntului.

Mai apoi, Ioana Teodora Gheorghe s-a impus clar şi pe 200 metri, în 25.40 secunde, cu peste o secundă în faţa colegei de club Cristina Daniela Bălan, pregătită de profesoara Simona Şerban, şi care a fost cronometrată în 26.48 secunde, avînd la rîndul ei o zi foarte bună, inclusiv cu încă o poziţie a doua şi pe 300 de metri, în 41.90 secunde şi la 6 sutimi de secundă de învingătoare.

Tot în proba de 300 metri au mai concurat 3 junioare III de la LPS Banatul, şi anume Veronica Popa, care a încheiat pe locul 7, Denisa Şoşdean, pe 12, şi Daniela Giorgiu, pe 22, în vreme ce Adelina Iftimiei şi Simona Romaneţ au încheiat pe locurile 6 şi 9 la 800 metri. Ervin Gaşpar, tot de la LPS Banatul Timişoara, s-a clasat pe locul 13 în proba similară a băieţilor.

Acest articol a fost publicat în Atletism, Sport juvenil, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.