LPS Banatul, triumf şi 6 locuri pe podium, CSS Lugoj, locul 3

Trei adolescenţi alergând sub culorile LPS Banatul Timişoara au obţinut câte două clasări pe podium în cadrul Campionatului Naţional pentru juniori III disputat la Bucureşti, Mirabela Nicoleta Trăilescu câştigând proba de 300 metri iar Ioana Teodora Gheorghe şi Nicolae Adrian Jurjiu sosind fiecare în două rânduri pe locul 2. Trăilescu a cucerit şi „bronzul”, pe 800 metri, la fel ca Mădălin Bulgăraşu, de la CSS Lugoj, la 5 kilometri marş. În continuare, rezultatele tehnice înregistrate de timişeni…

Mirabela Nicoleta Trăilescu a adus Timişoarei unicul succes din totalul celor 38 de probe ale competiţiei reunind juniori născuţi în 1996 şi ´97, şi care a aliniat la start 427 sportivi de la 98 de cluburi, impunându-se pe 300 metri cu timpul de 40.74 secunde. Trăilescu, născută în 1996, s-a clasat a treia în proba de 800 metri, parcursă în 2:17.27.

Două poziţii secunde pentru mezina Ioana Teodora Gheorghe, născută în 1997 şi în care profesorul emerit Ioan Damaschin îşi pune mari speranţe, tânăra legitimată la LPS Banatul alergând în 12.57 secunde proba de 100 metri, cu o îmbunătăţire a timpului înregistrat în calificări, când se clasa a cincea, în 13.13. Gheorghe a fost la doar zece sutimi de secundă de triumf şi în proba de 200 metri, obţinând medalia de argint cu timpul de 26.27.

Nicolae Adrian Jurjiu, un sportiv născut în ´96 şi pregătit la LPS Banatul de profesorul Marcel Grigorescu, s-a clasat la rândul său pe locul 2 atât în proba de 300 metri, cu timpul de 37.12 secunde, cât şi în cea de 200 metri, parcursă în 23.78.

Chiar prima probă a reuniunii atletice, cea de 5 kilometri marş, a adus şi unica medalie de bronz a întrecerilor pentru CSS Lugoj, sub culorile căruia Mădălin Bulgăraşu (n. 1996; antrenor: profesor Adrian Vrudnik) s-a clasat al treilea cu timpul de 27:39.98. Lăcrămioara Căruceriu, colega sa de club născută în 1997 şi pregătită de profesorul Vrudnik, s-a clasat a patra în proba omoloagă rezervată fetelor, pe distanţa de 3 kilometri, în 18:25.60.

O altă lugojeancă, Denisa Anghel, născută în 1997 şi pregătită de profesorul Adrian Lupulescu, a obţinut locul 5 în finala de 100 metri, cu timpul 13.11 secunde, proba de 200 metri alergând-o în 27.68, ce i-a adus locul 9.

Juniorii III se vor regăsi zilele acestea şi în altă competiţie, alături de juniorii I, acest weekend aducând şi Campionatul Naţional de probe combinate.

Acest articol a fost publicat în Atletism și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.