Oscar Kiss (LPS Banatul), 4 și 5 pe 3.000 și 1.500 de metri în etapa finală a Naționalului indoor de juniori 3

Foarte puțini au fost atleții implicați în acest weekend din sportul timișean în etapa finală a Campionatului Național FRA de atletism în sală pentru juniori 3, găzduită sâmbătă și duminică la București, cu un total de 6 probe de calificare și nu mai puțin de 24 de finale.

Cele mai semnificative clasări superioare le-a izbutit Oscar Mathias Sandu Kiss, atletul din generația 2002 alergând pentru LPS Banatul, care a fost cronometrat astăzi cu timpul de 9 minute 45 de secunde și 39 de sutimi în proba de 3.000 de metri a băieților, situându-se în imediata apropiere a podiumului, pe locul 4, după Dumitru (LPS Pitești), Costea (L.T. Liviu Rebreanu Turda) și Tomoiagă (CSM Bistrița), respectiv cu timpul de 4.26,55 în proba de 1.500 de metri, în care a fost implicat în reuniunea de sâmbătă după-amiază, când s-a plasat pe poziția a cincea.

Colegul său de generație și de club Cosmin Adelin Ardelean (n. 2002; LPS Banatul) s-a clasat pe locul 7 în proba de 800 de metri, cu timpul de 2.12,64, la 3 secunde și 58 de sutimi în urma câștigătorului Robert Marinescu, din aceeași generație, de la CSȘ Triumf București, Ardelean fiind la rândul său implicat în probe diferite, din zile diferite, cu o clasare și pe locul 12, în 56.96, pe 400 de metri. Poziție pe care a încheiat pe aceeași distanță, dar în concursul fetelor, cu timpul de 65,28s, colega sa de club Alexa Țimbotă, tot de la ”Banatul”.

Ca alte spicuiri, un loc 14 pentru Darius Jura (n. 2002), alergând pentru CSȘ Lugoj, cronometrat în 7 secunde și 81 de sutimi pe 60 de metri plat, finală în care se califica înregistrând timpul de 7.84.

Clasări și mai bune în probele de 3.000 respectiv 1.500 de metri a reușit din această parte de țară, dar în probele feminine, Yasmina Claudia Tămășilă, de la CSȘ Caransebeș, a doua pe 3 kilometri, cu timpul de 10.29,98, respectiv în 4.49,30 pe 1.500 de metri, a treia la sosire.

Acest articol a fost publicat în Atletism și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.