Pastor (CSM Timişoara), în finala Campionatului Mondial, cu ştafeta de 4x400m

Deşi nu a atins cel mai bun timp stagional, ştafeta de 4×400 metri a României s-a calificat astăzi în finala probei, la Campionatul Mondial de atletism de la Moscova, încheind a doua în Seria 3, pe un loc de accedere directă, încheind în 3:29.62 şi la peste 3 secunde în urma gazdei Rusia. Timpul româncelor a fost al şaselea dintre cele 8 ştafete calificate în finală.

Româncele, având-o în componenţă pe timişoreanca de 20 de ani Adelina Pastor, le-au depăşit astfel pe jamaicance, favorite la calificare dar descalificate, încheind pe 2 şi cu 13 sutimi de secundă în faţa polonezelor. Mâine, la ora 18,30, România va alerga pe culoarul 2 în finala probei de ştafetă 4×400 metri.

Timpul rusoaicelor a fost şi cel mai rapid în ansamblul celor 3 serii, 3:23.51, urmat de cel al câştigătoarelor primelor două serii, SUA (3:25.18) respectiv Regatul Unit (3:25.39). S-a mai calificat de pe locul 2, cu un timp mai bun, ştafeta Nigeriei, în 3:27,59, iar Franţa de pe 3, în 3:27,75.

Ca şi România, Italia s-a calificat tot de pe 2, cu exact acelaşi timp, 3:29,62, ceea ce reprezintă un record stagional pentru peninsulare, octetul fiind completat de Ucraina, în 3:29.63.

Acest articol a fost publicat în Atletism și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.