Patricia Petrescu (CSȘ Lugoj & CSM Lugoj), locul I la pentatlon în etapa I a Campionatului Național U16, la București

Atletismul lugojean a aliniat 5 sportive la sfârșitul săptămânii trecute la etapa I a Campionatului Național indoor U16 desfășurat la București sub egida FRA, Patricia Petrescu, cu dublă legitimare, la Clubul Sportiv Școlar și CSM Lugoj, precum majoritatea colegelor sale, câștigând proba de pentatlon a fetelor, în vreme ce Dana Cazacu s-a clasat a treia în proba de săritură în lungime. Enumerarea timpilor, performanțelor și punctajelor înregistrate de cvintetul de pe Timiș în capitală…

Patricia Petrescu, născută în anul 2007, elevă la Școala Gimnazială Nr. 4 Lugoj, a cucerit locul I în proba feminină de pentatlon a etapei inaugurale a Campionatului Național de atletism în sală rezervat categoriei sub 16 ani, cu un total de 2.601 puncte, triumf în numele CSȘ Lugoj și CSM Lugoj în competiția derulată în intervalul 18-20 februarie în București. Petrescu a încheiat cursa de 60 metri garduri în 10 secunde și 10 sutimi – record personal, a înregistrat 1,39 metri la săritura în înălțime, 9,68 metri la aruncarea greutății – un alt record personal, 4,55 metri în proba de săritură în lungime, trecând linia de sosire în două minute și 50 de secunde pe 800 de metri. Implicit, totalul punctelor IAAF este 605.

Colega sa Dana Cazacu, tot din generația 2007, elevă la Școala Gimnazială Eftimie Murgu Lugoj și tot cu dublă legitimare la CSȘ și CSM Lugoj, a obținut locul III la săritura în lungime U16 fete, cu 4,99 metri, totalul punctelor IAAF fiind 781. Cazacu s-a clasat și pe locul 5 la 60 de metri, în 8 secunde și 11 sutimi (total puncte IAAF 863), respectiv pe locul XIII pe 200 de metri în 28.60s (total puncte IAAF 700).

Timeea Costa (n. 2007; CSȘ Lugoj & CSM Lugoj), elevă la Școala Gimnazială Nr. 4 Lugoj, s-a clasat a șasea la 200 de metri cu timpul 28.23s (total puncte IAAF 728), respectiv pe locul 7 pe 400m în 64.37s (total puncte IAAF 731).

Mezina cvintetului, Cristina Ionaș (n.2008), elevă la Școala Gimnazială Nr. 2 Lugoj, concurând pentru CSȘ Lugoj, a obținut locul 15 pe 800 de metri fete U16 în 2:45.70 (total puncte IAAF 552), clasându-se a 30-a la 400m în 71.48, record personal (total puncte IAAF 728).

Sarah Bozdog, a patra junioară cu dublă legitimare la CSȘ și CSML din cvintetul aliniat în capitală, născută în 2007 și elevă la Liceul Coriolan Brediceanu Lugoj, s-a clasat pe locul 17 la 60 de metri în 8.79s, record personal (total puncte IAAF 675), respectiv pe locul 24 la 200m în 30.58, tot PB (total puncte IAAF 561).

”Felicitări tuturor sportivelor!” le-a adresat urarea profesorul Adrian Vrudnik, antrenor al atletelor.

Acest articol a fost publicat în Atletism, Sport juvenil și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.