Silviu Nișu, locul 7 în finala pe 60m a Mondialului Master de sală, în SYMA

Silviu Adrian Nișu s-a clasat în această seară al șaptelea în finala probei de 60 de metri a Campionatului Mondial de sală Master, la Budapesta, atletul timișorean legitimat la CS Olimpia București fiind cronometrat în 7,15 secunde.

După ce ieri după-amiază s-a calificat din serii cu timpul de 7,07, al patrulea, iar aseară a încheiat seria semifinală în 7,10, al doilea, vitezistul în vârstă de 35 de ani n-a mai repetat timpii din ziua inaugurală a celei de-a șasea ediții la Mondialul indoor Master găzduit de marți până duminică la Budapesta, pe pista sălii SYMA.

Nișu se pregătește acum pentru proba de 200 de metri, punctul său forte, în cea de 60 metri rezervată atleților Master din categoria 35-39 de ani podiumul fiind ocupat de brazilianul Rodrigo Fellini (36 ani), în 6,92 secunde, britanicul Mark Findlay (36), în 6,95, și germanul Jochen Gippert (37), în 7,05. Nișu a mai fost precedat de britanicul Ossai (38), tot în 7,05, rusul Ivan Zaitcev (37), în 7,09, și Alberto Gutierrez, din Venezuela, în vârstă de 36 de ani, în 7,14. Ultimul în finală, al optulea, a încheiat Anibal Gamez (39 ani), tot din Venezuela, în 7,16 secunde.

Proba feminină a aceleiași categorii de vârstă a fost cucerită de Brandi Bernert (35 ani), din SUA, în 7,75.

Adrian Neagu a fost celălalt român prezent în finala probei de 60 de metri, dar a categoriei de vîrstă 60-64 de ani, încheind al treilea și obâinând medalia de bronz, cu timpul de 7,98, atletul în vârstă de 60 de ani fiind precedat de sportivi din SUA respectiv Canada. Sprintul pe 60 de metri a avut un total de 22 de finale, la masculin respectiv feminin, pe grupe de vârstă din 5 în 5 ani, începând de la 35, cei mai în etate fiind italianul Ottaviani Giuseppe, în vârstă de 97 de ani, unic concurent al categoriei, în 14,67 secunde, respectiv, la feminin, Olga Kotelko (Canada), în vârstă de 95 de ani, în 16,53 secunde.

Acest articol a fost publicat în Atletism și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.