Trăilescu şi Bălan pe 1, Puşcaşu pe 2, doi juniori II pe trei

Două triumfuri pentru atletismul juvenil bănăţean în prima dintre cele două zile ale concursului Grand Prix de juniori II – cadeţi şi juniori III, găzduit de sala „Lia Manoliu” din Bucureşti, unde Mirabela Nicoleta Trăilescu s-a impus pe 400 metri iar colega sa mai mică de la LPS Banatul, Cristina Daniela Bălan, pe 300 metri, la junioare III, CSS Lugoj smulgînd un loc 2 la săritura în lungime, tot printr-o junioară „mai mică”, Diana Cristina Puşcaşu. Iar reuniunile de vineri le-au dat ocazia „vîrfurilor de lance” ale pistei timişorene, Adelina Dorina Pastor, CosminDumitrache şi Sorin Claudiu Vătămanu, să se testeze off-concurs pe 60 şi 400 metri…

Mirabela Nicoleta Trăilescu, cu dublă legitimare la LPS Banatul şi CSM Timişoara şi pregătită de antrenorul emerit Ioan Damaschin (în fotografia din prima pagină, Trăilescu împreună cu Adelina Pastor, cu ocazia Crosului Loteriei Române, din toamnă), din generaţia 1996, s-a impus vineri după-amiază în finala pe 400 de metri, după calificarea din serii, reuşind un 59.99, cursă în care Diana Sorina Franţescu (CSS Lugoj) a înregistrat 62.01, pe locul 5, iar Livia Ana Cristurean (antrenor emerit Ioan Damaschin; LPS Banatul), 62.89, pe 7. Adelina Dorina Pastor a alergat şi ea între cele 33 de junioare, ca testare, înafara concursului: 56.58 secunde.

Celălalt triumf a venit dimineaţa, Cristina Daniela Bălan (n. 1998; LPS Banatul; antrenor Simona Şerban) cîştigînd pe 300 metri la junioare III, în 43.34 secunde. Ioana Teodora Gheorghe – Ioan Damaschin, din generaţia 1997, a încheiat a noua aceeaşi probă, în 45.48, iar Veronica Elena Popa – Simona Şerban (n. 1998) pe 17, în 47.31, alte 4 atlete de la liceul timişorean sosind în ultima treime dintre cele 39 junioare aliniate la start.

Locul secund l-a obţinut Diana Cristina Puşcaşu, de la CSS Lugoj, o junioară III născută în 1998 care a reuşit 5.13 metri la săritura în lungime.

Cele două locuri trei ale Timişoarei le-au obţinut după-amiaza Nicolae Adrian Jurjiu (n. 1996), antrenat de profesorul Marcel Grigorescu, pe 400 metri, cu timpul de 52.73 secunde, cursă a juniorilor II în care au mai alergat între cei 46 de competitori şi Ion Alberto Gheorghescu (antrenor Ioan Damaschin), sosit al nouălea, în 54.70, şi Sorin Claudiu Vătămanu, care s-a testat off-concurs, în 49.84, respectiv Marcus Rafael Drăghici (n. 1995; cu dublă legitimare la LPS Banatul şi CSM Timişoara; antrenor Ioan Damaschin), clasat pe podium în finala de 60 metri a juniorilor II, în 7.11, un timp îmbunătăţit faţă de 7.14, înregistrat în serii, din care ieşea al doilea.

De fapt, Drăghici a fost unicul timişorean între cei 42 la start, ajungînd în finala de 8, şi în această probă testîndu-se off-concurs un junior mai mare, Cosmin Ilie Dumitrache, hurdler numărul 1 al Timişoarei care, aflat în pregătiri împreună cu Pastor şi Vătămanu, sub comanda antrenorului emerit Ioan Damaschin, a profitat de ocazie pentru un 7.33.

În preajma podiumului s-a situat David Rus, născut în 1997 (antrenor Ion Niculiţă), cu 4:31.21 pe 1.500 metri la juniori III, tot locul 4 obţinînd în finala pe 60 metri a junioarelor III şi Ioana Teodora Gheorghe, şi ea de la LPS Banatul şi CSM Timişoara, cu 8.14 secunde. În urma sa a sosit lugojeanca Diana Cristina Puşcaşu, în 8.31, pe locul 5, cele două junioare calificîndu-se dintr-o aceeaşi serie în finala de 8, din 42 la start, ca unice timişence.

Iar apropo de finala pe 60 metri, Adelina Pastor s-a testat şi în cea a junioarelor II, alergînd off-concurs în 8.01, alături de 24 de mai tinere competitoare, fără timişence în întrecere.

Şi un loc 5 în chiar prima probă a Grand Prix-ului, cea de juniori III pe 1.500 metri, Nicoleta Gherghinescu (n. 1997; LPS Banatul; antrenor Ion Niculiţă) sosind în 5:07.74 minute, nu departe cu colega sa Ana Rus (n. 1998), pe 7 în 5:09.33. Totodată, Rebeca Rus (n. 1995) , pregătită de profesorul Ion Niculiţă, s-a clasat a şasea în proba de 1.500 metri a junioarelor II, în 5:06.46 minute, Florin Darius Teodoru (n. 1996; antrenor: Adrian Laurenţiu) sosind al 16-lea între băieţi, în proba similară masculină, în 4:42.87, dintr-un total de 22 la start.

Ervin Csaba Gaşpar (antrenor Marcel Grigorescu) şi Florin Torz, pregătit de Ion Niculiţă, din generaţia ´97, s-au clasat şi ei pentru LPS Banatul pe locurile 9 şi 11 între juniorii III, pe 1.500 metri, cu 4:49.46 respectiv 4:50.42, alţi doi colegi sosind pe poziţiile 21 şi 23. Au mai concurat Denisa Şoşdean şi Iulia Purcaru, antrenor Adrian Laurenţiu.

 

Acest articol a fost publicat în Atletism și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


sase + = 12

 


Ultimele articole din categoria Atletism: