Vătămanu cîştigă Campionatele Internaţionale de Atletism

Sorin Claudiu Vătămanu, atletul născut în 11 iunie 1993 şi pregătit la LPS Banatul şi CSM Timişoara de antrenorul emerit Ioan Damaschin, şi-a păstrat vineri bunul obicei de a cîştiga orice probă în care s-a aliniat mai nou la start, impunîndu-se în 46.86 secunde pe cei 400 metri ai Campionatelor Internaţionale de Atletism, ajunse la cea de-a 57-a ediţie, în anul centenar al Federaţiei Române de profil, şi derulate pe arena Dinamo.

Vătămanu va împlini luni 11 iunie vîrsta de 19 ani, anunţîndu-se ca un remarcabil atlet senior al României. Triumful pe 400 de metri i-a conferit lui Vătămanu 1.059 puncte în tabela internaţională masculină a competiţiei, cu care s-a plasat pe poziţia a cincea. Totuşi, puţini au fost sportivii timişoreni prezenţi vineri la start între cei 225 de atleţi reprezentînd 71 de cluburi, dintre care numai 91 la feminin.

Sorin Claudiu Vătămanu, care luni 11 iunie va împlini 19 ani, a cîştigat toate probele la care s-a aliniat în ultima vreme

Raymond Gulyas, reprezentînd CSU Timişoara, a încheiat proba de 1.500 metri pe locul 3, în timpul de 3.54.79, iar Cosmin Ilie Dumitrache, juniorul cu dublă legitimare la LPS Banatul şi CSM Timişoara, a încheiat al cincilea proba de 110 metri garduri, în 14.81 secunde.

O junioară născută în 1996, concurînd ca mezină a probei de 400 metri în întrecerea feminină, Mirabela Nicoleta Trăilescu s-a clasat a şaptea, cu timpul de 58.35 secunde. Şi Trăilescu este o atletă legitimată la LPS Banatul şi CSM Timişoara, în pregătiri cu profesorul Ioan Damaschin. În proba cîştigată de Sorin Vătămanu, una dintre cele 33 disputate vineri, a concurat şi Marcus Rafael Drăghici, sportivul născut în 1995 şi legitimat la aceleaşi grupări s-a clasat al zecelea în 50.15 secunde.

Acest articol a fost publicat în Atletism și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.