Vătămanu şi Gulyas înving pentru LPS şi CSU la Grand Prix

„Este o performanţă excelentă din punct de vedere al rezultatelor înregistrate”, a concluzionat antrenorul emerit Ioan Damaschin, profesor la LPS Banatul Timişoara, în urma alinierii atleţilor timişoreni la competiţia Grand Prix pentru seniori, tineret şi juniori I ce a reunit în weekend 283 de sportivi de la 80 de cluburi din ţară în probele derulate pe stadionul Dinamo din Bucureşti, unde Sorin Vătămanu s-a impus în proba de 400 metri iar Raymond Ioan Gulyas, de la CSU Timişoara, pe 3.000 metri.

„Am fost cu trei sportivi, Adelina Pastor, Sorin Vătămanu şi Larisa Gancea, şi cu toţii au realizat curse de excepţie în primul Grand Prix, înregistrând recorduri personale. Adelina este pe locul 18 la nivel european ca timp înregistrat în proba de 400 metri în acest an competiţional”, a explicat profesorul Ioan Damaschin.

Sorin Vătămanu, născut în anul 1993 şi aflat în primul an ca junior I, a câştigat proba de 400 metri a concursului masculin, întrecând atleţi la categoriile tineret şi seniori cu timpul de 48.40, cu 56 de sutimi de secundă mai rapid decât Cristian Buzea (n. 1989, CSU Piteşti), sosit al doilea. Vătămanu a reuşit o clasare pe podium, locul 3, şi în cursa de 200 metri, cu timpul 21.96, fiind primul între juniori.

Raymond Ioan Gulyas, atlet reprezentând CSU Timişoara, a câştigat proba de 3.000 metri din cadrul întrecerii de Grand Prix pentru seniori, tineret şi juniori I din Bucureşti, cu timpul de 8:31.90, cu aproape 37 de secunde înaintea celui de-al doilea clasat, şi a obţinut locul 3 în proba de 1500 metri, cu timpul de 3:54.18.

Adelina Pastor, o junioară născută în 1993, s-a clasat pe locul secund în proba de 400 metri, cu timpul de 53.62, la şase sutimi în urma rivalei sale Bianca Denisa Răzor (n. 1994), de la CSS Viitorul Cluj-Napoca. Larisa Andreea Gancea, o altă junioară de la LPS Banatul, născută în 1994, s-a clasat a patra între junioarele concurând în aceeaşi probă, cu timpul 61.12, respectiv pe locul 11.

Profesorul Ioan Damaschin intenţionează să-i includă pe juniorii timişoreni Pastor şi Vătămanu în ştafeta de 4×400 a reprezentativelor feminine respectiv masculine a României în vederea alinierii la Campionatul European pentru seniori, ce va avea loc luna viitoare la Izmir, în Turcia. Sorin Vătămanu va încerca să atingă baremul necesar pentru prezenţa la competiţia internaţională, 48.30, cu ocazia Campionatelor Naţionale şcolare, întrecere ce se va disputa sâmbătă şi duminică, în 28-29 mai, pe stadionul „Iolanda Balaş” din Bucureşti.

Acest articol a fost publicat în Atletism și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.