Formula 1, China 2019. ”Dublă” Mercedes, cu Hamilton învingător în cursa cu numărul 1.000

Valtteri Bottas a obținut primul său pole din acest sezon și cel al cursei cu numărul 1.000 din istoria Formulei 1. El s-a calificat cu doar 0,2 secunde în fața coechipierului său Lewis Hamilton, linia a doua fiind ocupată de Ferrari. Învingătorul în această cursă istorică avea să fie Lewis Hamilton, care astfel s-a instalat în fruntea ierarhiei piloților.

Hamilton a avut un start perfect – a trecut in frunte rapid si apoi a reusit sa gestioneze fara probleme cursa, adjudecandu-si astfel a sasea reusita in China. Podiumul a fost completat de coechipierul sau de la Mercedes, Valtteri Bottas – foto dreapta, si de Sebastian Vettel (Ferrari).

La Ferrari, cu toate ca Charles Leclerc a trecut de Sebastian Vettel in primul viraj, germanul a fost avantajat de echipa. In final, Vettel a urcat pe podium, insa dupa o evolutie nu prea convingatoare, iar Leclerc a terminat pe un nemeritat loc 5, ceea ce ridica multe intrebari referitoare la strategia Ferrari, după cum notează http://24auto.ro/.

Asadar, inca o dubla Mercedes, a treia din tot atatea curse disputate in acest sezon, si a 75-a victorie pentru Hamilton, noul lider al pilotilor, cu un avans de 6 puncte in fata lui Bottas.

Urmatoarea cursa este programata pe 28 aprilie, in Azerbaijan, la Baku.

Acest articol a fost publicat în Auto-Moto și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.