Formula 1, Franța 2019. Dublă Mercedes, cu Hamilton la a șasea victorie

http://24auto.ro/ a consemnat și pe marginea unei întreceri internaționale organizate la finele săptămânii, odată cu o nouă etapă din ediția în curs în Formula 1. În care, după ce sâmbătă a obținut pole position pe circuitul Paul Ricard, cu un nou record, mai bun cu 1,7 secunde decât cel de anul trecut, Lewis Hamilton a reușit duminică a șasea victorie din acest sezon și a patra consecutivă.

Hamilton a fost urmat de coechipierul Valtteri Bottas, Mercedes reușind astfel o nouă ”dublă”, în timp ce podiumul din Franța a fost completat de Charles Leclerc (Ferrari).

Formel 1 – Mercedes-AMG Petronas Motorsport, Großer Preis von Frankreich 2019. Lewis Hamilton, Valtteri Bottas
Formula One – Mercedes-AMG Petronas Motorsport, French GP 2019. Lewis Hamilton, Valtteri Bottas

Hamilton a izbutit a 79-a victorie a carierei, iar pentru Mercedes a fost a opta reușită în acest sezon, din tot atâtea curse disputate.

Sebastian Vettel a luat startul de pe a șaptea poziție și a văzut al cincilea steagul de sosire. El a avut o strategie cu două opriri, cu scopul de a obține punctul suplimentar pentru cel mai rapid tur, la final de cursă, cu pneuri soft.

Clasamentul piloților îl are în frunte pe Lewis Hamilton, cu 187 puncte, urmat de Valtteri Bottas, cu 151, și de Sebastian Vettel, cu 111.

Mercedes domină clasamentul constructorilor, cu 338 de puncte, urmat de Ferrari, cu 198, și de Red Bull Honda, cu 136.

Etapa a noua, Marele Premiu al Austriei, va avea loc peste doar o săptămână, pe 30 iunie, la Spielberg.

Acest articol a fost publicat în Auto-Moto și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.