Formula 1: Max Verstappen se impune în ultima cursă a sezonului 2020, Abu Dhabi GP

Max Verstappen (Red Bull) a plecat din pole-position la Abu Dhabi, în ultima etapă a sezonului 2020 de Formula 1. Următoarele locuri pe grila de start au fost ocupate de piloții de la Mercedes, Valtteri Bottas şi Lewis Hamilton.

Photo by Kamran Jebreili – Pool/Getty Images) // Getty Images / Red Bull Content Pool // SI202012120523 //

Pe circuitul Yas Marina, la capătul unei curse fără istoric, Red Bull și-a trecut în cont cea de-a doua și cea mai clară victorie din acest sezon. Pe podium, Verstappen a fost urmat de piloții Mercedes, cu campionul mondial Lewis Hamilton pe a treia treaptă, în condițiile în care britanicul nu a fost recuperat complet, din punct de vedere fizic, după infectarea cu Sars-Cov-2.

A fost ultima cursă a lui Sainz la McLaren, Perez la Racing Point și Vettel la Ferrari, dar și a lui Magnussen în F1! Și apropo de team-ul McLaren, acesta a reușit in extremis să ocupe locul al treilea în ierarhia constructorilor.

Clasament piloți: 1. Lewis Hamilton 347 p., 2. Valtteri Bottas 223 p., 3. Max Verstappen 214 p.

Clasament constructori: 1. Mercedes 573 p., 2. Red Bull Honda 319 p., 3. McLaren Renault 202 p.

Acest articol a fost publicat în Auto-Moto și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.