Formula 1, Mexic 2019. Victorie pentru Hamilton dar deznodământ amânat în privința titlului

Chiar dacă Hamilton s-a impus în Mexic, deznodământul în privința titlului suprem la piloți a fost amânat. Diferența dintre britanic și următorul clasat nu a fost suficientă pentru ca Lewis să fie, matematic, deja campion.

Marele perdant al cursei din Mexico City a fost însă Max Verstappen, care a obținut pole position, pentru ca mai apoi să fie retrogradat cu trei poziții pe grila de start, pentru că nu a încetinit pe o porțiune de steag galben, chiar la finalul calificărilor. În primele tururi din cursă, olandezul a retrogradat pe ultima poziție, în urma unei pene, iar recuperarea nu i-a permis mai mult de poziția a șasea.

Chiar dacă au plecat de pe prima linie a grilei de start, cei doi piloți Ferrari nu au reușit să-și conserve avantajul în fața rivalilor de la Mercedes. Strategia mai putin inspirată și micile greșeli, inclusiv la schimbul de pneuri, au făcut, în cele din urma, diferența.

Plecat din pole position, Charles Leclerc a terminat abia al patrulea, in vreme ce Vettel si-a conservat pozitia de pe grila, terminand al doilea.

Pentru Hamilton a fost o cursa perfecta, cu o strategie perfecta – o singura oprire la boxe. Britanicul a reusit astfel al 100-lea succes pentru Mercedes in Marele circ. Insa clasarea coechiperului sau, Valtteri Bottas, pe a treia treapta a podiumului, a amanat deznodamantul in duelul pentru titlul pilotilor cu cel putin o saptamana.

Clasamentul piloti: 1. Lewis Hamilton 363 p., 2. Valtteri Bottas 289 p., 3. Charles Leclerc 236 p.

Clasament constructori: 1. Mercedes 652 p, 2. Ferrari 466 p., 3. Red Bull-Honda 341.

Iar după cum notează tot http://24auto.ro/, următoarea cursă se va disputa peste doar o săptămână, în SUA, la Austin.

Acest articol a fost publicat în Auto-Moto și etichetat cu , , . Salvează legătura permanentă.