Formula 1, Rusia 2019. Mercedes rămâne neînvinsă la Soci

Cu Leclerc în pole, se părea că revirimentul Ferrari, înregistrat în ultimele curse, va continua și la Soci, în Marele Premiu al Rusiei. Nu a fost să fie, Mercedes reușind să bifeze în cele din urmă o nesperată ”dublă”, cu Hamilton învingător, în timp ce Scuderia a trebuit să se mulțumească cu Leclerc pe treapta a treia a podiumului.

Startul i-a apartinut lui Vettel, care, de pe pozitia a treia pe grila, a trecut de Hamilton si de Leclerc, instalandu-se la conducere. Ceea ce parea a fi o revenire spectaculoasa a germanului de la Ferrari, s-a dovedi a fi un foc de paie, pentru ca Sebastian Vettel s-a vazut nevoit sa abandoneze, din motive tehnice, la doar cateva tururi dupa trecerea pe la boxe.

Abandonul lui Vettel a fost punctul culminant, marcand inceputul caderii Ferrari in aceasta cursa. Mercedes a controlat tactic duelul de pe pista, Hamilton reusind sa treaca de Leclerc pe perioada de Virtual Safety Car, iar monegascul nu a mai reusit sa revina.

Asadar, Mercedes a ramas neinvinsa in Rusia, trecandu-si in cont toate cursele de cand F1 a venit pe circuitul de la Soci, in 2014.

Clasament piloți: 1. L. Hamilton 322 p., 2. V. Bottas 249 p., 3. C. Leclerc 215 p.

Clasament constructori: 1. Mercedes 571 p., 2. Ferrari 409 p., 3. Red Bull-Honda 311 p.

Iar după cum mai notează http://24auto.ro/, următoarea cursă este programată pe 13 octombrie, în Japonia.

Acest articol a fost publicat în Auto-Moto și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.