Alți favoriți numărul 1 scoși în sferturi și semifinale, mai puțin Clara Azurmendi, ”aur” la simplu fete. Programul celorlalte finale la Romanian Internationals 2017, duminică

Ediția din acest an a Internaționalelor României la badminton a adus în Sala ”Constantin Jude” și alte surprize pe drumul spre finalele de duminică dimineață, dintre favoriții numărul 1 perechea cehoaicelor părăsind scena sâmbătă dimineață, în faza sferturilor, iar bulgarul Ivan Rusev la simplu și italienii la dublu mixt în semifinalele de după-amiază. Chiar și așa, unii dintre ei au rămas în cursa pentru locul 1 într-o altă probă, intrând în finale, sportivul de la sud de Dunăre în echipa de dublu băieți cu compatriotul Nikolov contra unei combinate sloveno-thailandeze, iar cehoaica Tereza Svabikova la dublu mixt cu compatriotul Budzel, ca favoriți numărul 4 într-un ultim act cu nemți. În plus, o finală sud-coreeană la dublu fete și alta franco-spaniolă a favoriților 2-3 la simplu băieți, laureată fiind deja iberica Azurmendi în concursul fetelor.

Așadar, cu excepția spaniolei Clara Arzumendi, cap de serie a competiției de simplu feminin, care reeditează astfel un triumf iberic la Timișoara în aceeași probă după 4 ani, doar doi favoriți numărul 2 și-au croit drum până la capăt în ultimul act al celei de-a XVII-a ediții la Romanian Internationals 2017, și anume francezul Pierrick Cajot la simplu băieți respectiv bulgarii Rusev și Nikolov la dublu masculin. În rest, mai mulți finaliști surpriză…

Deși nu în cea mai bună formă în anul în curs, Clara Arzumendi, numărul 3 între badmintonistele Spaniei, a devenit prima câștigătoare a ediției în curs la Internaționalele de badminton ale României, pășind astfel pe urmele compatrioatei sale Beatriz Corrales, triumfătoare pe malurile Begăi în competiția din 2013, după ce anul trecut locul 1 era adjudecat de o sportivă din Malaysia.

De fapt, alte asiatice, și anume nu mai puțin de 3 sud-coreence, au concurat sâmbătă dimineață în sferturile probei de simplu, două câștigându-și dreptul de aliniere în semifinalele de după-amiază, în care europenele au avut însă câștig de cauză. Astfel, Clara Arzumendi și-a asigurat apărarea statutului de principală favorită a întrecerii future series prin a dispune în penultimul act de Byeol Lim Lee la 12 și 14, mult mai dificil fiind în schimb drumul spre finală al favoritei numărul 5 Anne Hald, daneza ex-campioană europeană de juniori în 2009, care a dispus cu 21-18, 22-20 de Soo Bin Lim, după ce scandinava trecea de dimineață și de favorita numărul 2 a probei, Alesia Zaitsava, din Belarus, la capătul celui mai încrâncenat sfert de finală, 19-21, 21-19 și 21-18. Iar cum daneza avea parte și vineri seară, în optimi, de cel mai lung meci al zilei secunde de întreceri în ”Constantin Jude”, câștigând în fața spaniolei absolvente de juniorat în 2017 Sara Penalver Pereira după un intens disputat 30-29, 17-21, 21-16, acumularea eforturilor s-a făcut din plin resimțită, Anne Hald pătrunzând în finală dar cu prețul accidentării, așa încât a fost nevoită să se retragă din cursă. În consecință, singurul favorit numărul 1 al ediției 2017 calificat în finală, Clara Arzumendi, a încheiat fără emoții prima pe malurile Begăi, scandinava obținând ”argintul” iar coreencele Byeol Lim Lee și Soo Bin Lim medaliile de bronz.

Răsturnând calculele, sud-coreencele au făcut legea sâmbătă și în sferturile de dublu fete, trei perechi peninsulare pătrunzând în semifinalele după-amiezii, în care maghiarele Gonda și Varga s-au recunoscut la rândul lor învinse, așa încât finalele de duminică vor fi inaugurate de la ora 10 de un ultim act exclusiv asiatic, Hwang cu Kang contra lui Lee și Lim în competiția pe perechi feminine.

Recent medaliate cu bronz în țara natală, la Internaționalele Cehiei, Katerina Tomalova și Tereza Svabikova au fost în schimb eliminate ca favorite numărul 1 deja în sferturile de sâmbătă dimineață ale concursului din capitala Banatului, nefăcând față ritmului sud-coreencelor Hwang și Kang, 9-21, 9-21. Dar Svabikova s-ar putea revanșa în schimb la dublu mixt, într-o altă pereche cehă, cu Filip Budzel, ca favoriți numărul 4 ai probei dar și recenți câștigători ai medaliilor de argint la Internaționalele Cehiei, săptămâna trecută.

După ce au trecut strâns sâmbătă dimineață cu 21-15, 16-21, 21-19 de Milic și Simic, sârbi învingători vineri în 3 seturi ai unei perechi românești cu Florentina Constantinescu revenită la Internaționalele României, cehii Budzel și Svabikova au dat lovitura prin a dispune apoi cu 2-0, la 18 și 13, și de favoriții numărul 1 la dublu mixt, Kevin Strobl și Silvia Garino, din Italia, care intrau în semifinale trecând de nemții Kicklitz și Spori.

Din Republica Moldova, Vlada Gynga și Alexander Morari au ajuns până în semifinale la dublu mixt

Altă pereche germană le va sta în cale cehilor în finala de duminică la dublu mixt, după ce Lukas Resch și Miranda Wilson au dispus în semifinale de Alexander Morari și Vlada Gynga, din Republica Moldova.

Iar apropo de nemți, de la Marcel Reuter în anul 2012 n-a mai câștigat un european Internaționalele României în proba de simplu masculin, locul 1 fiind preluat ulterior pe rând de badmintoniști din Japonia, Malaysia, Indonesia iar anul trecut din Thailanda, însă finala din 2017 este disputată de sportivi de pe bătrânul continent.

Nu însă și de favoritul numărul 1 Ivan Rusev, bulgar eliminat în semifinale la 15 de Luis Enrique Penalver, după ce balcanicul trecea în sferturi de cehul Janacek la 11 și 13 iar ibericul de italianul favorit numărul 6 Caponio, tot cu 2-0 (21-18, 21-17). Spaniolul favorit numărul 3 îl va avea așadar în față pe francezul Pierrick Cajot, favorit numărul 2 calificat sâmbătă prin a trece de bulgarul Daniel Nikolov iar apoi de Daniel Chislov, favorit numărul 8, din Israel, cu 21-11, 21-13.

De fapt, toate semifinalele celor 5 probe s-au încheiat sâmbătă spre seară în câte două seturi, fără a mai fi nevoie de unul decisiv, ceea ce n-a fost cazul în mai echilibratele sferturi de finală de dimineață, opt din totalul de 20 încheindu-se cu scorul de 2-1.

Și-a venit ziua finalelor, în care jumătate dintre protagoniști nu sunt așadar capi de serie, cu ”aurul” asigurat categoriei outsiderilor în ultimul act asiatic la dublu fete, rămânând de văzut dacă favoriții numărul 4 Svabikova și Budzel vor triumfa pentru Cehia la dublu mixt iar bulgarii favoriți numărul 2 Ivan Rusev și Daniel Nikolov la dublu masculin. Finala de simplu a băieților, între europenii favoriți 2-3, se anunță a fi cea mai tare…

*

Astăzi intră așadar mai întâi în scenă sud-coreencele, care au răsturnat calculele la dublu fete, urmate de finala franco-spaniolă a favoriților 2-3 la simplu băieți, cea ceho-germană la dublu mixt și una cu bulgarii favoriți numărul 2 la dublu masculin, contra combinatei Slovenia-Thailanda…

Iată programul de la ora 10 al celorlalte 4 finale ale ediției 2017 la Internaționalele României de badminton, conform ordinii de desfășurare:

Dublu feminin (de la 10): Hwang Yu Mi & Chan Hee Kang v Ji Hye Lee & Soo Bin Lim

Simplu masculin: Pierrick Cajot (Franța; favorit numărul 2) – Luis Enrique Penalver (Spania; 3)

Dublu mixt: Filip Budzel & Tereza Svabikova (Cehia; 4) – Lukas Resch & Miranda Wilson (Germania)

Dublu masculin: Daniel Nikolov & Ivan Rusev (Bulgaria; 2) – Andraz Krapez (Slovenia) & Samatcha Tovannakasem (Thailanda).

Rezultatele de sâmbătă:

– simplu masculin

(sferturi)
Luis Enrique Penalver (Spania/N. 3) — Fabio Caponia (Italia/N. 6) 21-18, 21-17
Ivan Rusev (Bulgaria/N. 1) — Jaromir Janacek (Cehia) 21-11, 21-13
Daniel Chislov (Israel/N. 8) — Andraz Krapez (Slovenia) 21-18, 15-21, 21-19
Pierrick Cajot (Franța/N. 2) — Daniel Nikolov (Bulgaria) 21-14, 21-11
(semifinale)
Luis Enrique Penalver (Spania/N. 3) — Ivan Rusev (Bulgaria/N. 1) 21-15, 21-15
Pierrick Cajot (Franța/N. 2) — Daniel Chislov (Israel/N. 8) 21-11, 21-13

– dublu masculin

(sferturi) 
Robert Golding (Anglia)/Phone Pyae Naing (Myanmar) — Peio Boicinov/Ivan Panev (Bulgaria) 11-21, 23-21, 21-12
Daniel Hess/Jan Colin Voelker (Germania) — Alexander Bass/Shai Geffen (Israel/N. 4) 21-15, 25-23
Andraz Krapez (Slovenia)/Samatcha Tovannakasem (Thailanda) — Patrick Scheiel/Julian Voigt (Germania) 21-8, 21-19
Daniel Nikolov/Ivan Rusev (Bulgaria/N. 2) — Dmitri Dubovenko/Andrei Klimenkov (Rusia) 24-22, 21-16
(semifinale) 
Andraz Krapez (Slovenia)/Samatcha Tovannakasem (Thailanda) — Robert Golding (Anglia)/Phone Pyae Naing (Myanmar) 21-15, 21-13
Daniel Nikolov/Ivan Rusev (Bulgaria/N. 2) — Daniel Hess/Jan Colin Voelker (Germania) 21-12, 21-16

– simplu feminin

(sferturi)
Clara Azurmendi (Spania/N. 1) — Sara Boyle (Irlanda/N. 7) 21-11, 21-13
Soo Bin Lim (Coreea de Sud) — Ji Hye Lee (Coreea de Sud) 18-21, 21-13, 21-13
Anne Hald (Danemarca/N. 5) — Alesia Zaițeva (Belarus/N. 2) 19-21, 21-19, 21-18
Byeol Lim Lee (Coreea de Sud) — Ann-Kathrin Spoeri (Germania) 22-20, 21-11
(semifinale)
Clara Azurmendi (Spania/N. 1) — Byeol Lim Lee (Coreea de Sud) 21-12, 21-14
Anne Hald (Danemarca/N. 5) — Soo Bin Lim (Coreea de Sud) 21-18, 22-20

– dublu feminin

(sferturi) 
Daniella Gonda/Orsolya Varga (Ungaria) — Kati-Kreet Marran/Liisa Tannik (Estonia) 23-21, 21-17
Yu Mi Hwang/Chan Hee Kang (Coreea de Sud) — Tereza Sviabikova/Katerina Tomalova (Cehia) 21-9, 21-9
Byeol Lim Lee/Sang Eun Park (Coreea de Sud) — Anastasia Cerniavskaia/Alesia Zaițeva (Belarus) 22-20, 16-21, 21-13
Ji Hye Lee/Soo Bin Lim (Coreea de Sud) — Iza Salehar/Lia Salehar (Slovenia) 21-7, 21-13
(semifinale) 
Yu Mi Hwang/Chan Hee Kang (Coreea de Sud) — Byeol Lim Lee/Sang Eun Park (Coreea de Sud) neprezentare
Ji Hye Lee/Soo Bin Lim (Coreea de Sud) — Daniella Gonda/Orsolya Varga (Ungaria) 21-10, 21-13

– dublu mixt

(sferturi)
Kevin Strobl/Silvia Garino (Italia/N. 1) — Matthias Kicklitz/Ann-Kathrin Spoeri (Germania) 21-11, 9-21, 21-17
Filip Budzel/Tereza Sviabikova (Cehia/N. 4) — Luka Milic/Milica Simic (Serbia) 21-15, 16-21, 21-19
Lukas Resch/Miranda Wilson (Germania) — Jaromir Janacek/Sabina Milova (Cehia) 16-21, 21-18, 21-16
Alexander Morari/Vlada Gynga (Rep. Moldova) — Lukas Osele/Lisa Iversen (Italia/N. 2) 21-15, 21-11
(semifinale)
Filip Budzel/Tereza Sviabikova (Cehia/N. 4) — Kevin Strobl/Silvia Garino (Italia/N. 1) 21-18, 21-13
Lukas Resch/Miranda Wilson (Germania) — Alexander Morari/Vlada Gynga (Rep. Moldova) 21-8, 23-21.

Acest articol a fost publicat în Badminton și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


− 2 = trei

 


Ultimele articole din categoria Badminton: