Andreas Thiel, pe 3 la simplu dar şi la dublu, cu Daniel Popescu, în Campionatul Naţional U23

Badmintoniştii timişoreni de la Clubul Sportiv Municipal au obţinut două clasări pe podium la Campionatul Naţional al categoriei sub 23 de ani sub egida Federaţiei Române de Badminton.

Daniel Popescu şi Andreas Thiel (dreapta): locuri 3 la CN U23

La Galaţi, în sala Siderurgistul, CSM Timişoara a fost reprezentată la start de Andreas Thiel şi juniorul Daniel Popescu, a cărui categorie de drept este cea de sub 17 ani, adolescentul urând a împlini 15 ani în luna decembrie.

Andreas Thiel n-a reuşit pătrunderea în finală nici în proba de simplu masculin, nici în cea de dublu băieţi, cucerind însă locul 3 şi două medalii de bronz.

La simplu, Thiel a pierdut cu 21-13, 21-13 semifinala cu Mihai Grosu, favorit numărul 2 care avea să fie înfrânt apoi în finală de Collins Filimon, principal favorit al probei, cu 21-6, 21-16. Pentru a juca semifinala, Thiel a trecut pe rând Radu Rusu, cu 2-1 la seturi, şi de favoritul numărul 4 Cosmin Panfil.

Timişorenii Thiel şi Daniel Popescu au obţinut locul 3 şi medaliile de bronz la dublu băieţi, pierzând cu 21-7, 21-6 semifinala cu favoriţii numărul 1 Collins Filimon şi Mihai Grosu. În prealabil, badmintoniştii de la CSM treceau după un meci foarte echilibrat, cu nu mai puţin de 125 de puncte jucate, de Florentin Gîscă şi Tudor Mircică: 21-18, 20-22, 23-21.

Collins Filimon a devenit triplu campion naţional la sub 23 de ani, în probele de simplu, dublu băieţi – cu Mihai Grosu şi dublu mixt, cu Cătălina Simionescu, triumfătoare şi la dublu feminin, în pereche cu Irina Călin, depăşită în finala de simplu a fetelor de Ioana Grecea.

Acest articol a fost publicat în Badminton și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.