CSS1 bate la zero pe echipe şi joacă „în familie” 4 din 5 finale

CSS1 Timişoara a colecţionat o salbă de trofee şi medalii cu ocazia Campionatului Naţional sub 19 ani şi a competiţiei „Cupa României” rezervată aceleiaşi categorii de vârstă, impunându-se cu 5-0 în partidele pe echipe respectiv disputând patru dintre cele 5 probe individuale „în familie”, între sportivi ai secţiei, în întrecerile găzduite în perioada 8-9 aprilie de sala de sport a liceului Tudor Tănăsescu, fostul Liceu UMT, unde s-au aliniat sportivi din Galaţi, Bacău, Craiova, Bucureşti şi Timişoara.

CSS1 Timişoara... în spate: Ştefan Nyari, Alexandra Pup, Armand Voinov, Andreas Thiel, Ariana Prodan, Eduard Dusnoki, Andreas Niemersheim, în faţă: Corina Dan, Sabina Băluţ, Andra Olariu, Ana-Maria Pup, Alexandra Ştefan,  Dan Ilin

CSS1 Timişoara... în spate: Ştefan Nyari, Alexandra Pup, Armand Voinov, Andreas Thiel, Ariana Prodan, Eduard Dusnoki, Andreas Niemersheim, în faţă: Corina Dan, Sabina Băluţ, Andra Olariu, Ana-Maria Pup, Alexandra Ştefan, Dan Ilin

Astfel, în întrecerea pe echipe, juniorii sub 19 ani ai Timişoarei, pregătiţi de Stefan Nyari şi Corina Dan, au câştigat la zero, învingând în fiecare dintre probe: CSS 1 Timişoara – CSS Bacău 5:0, CSS 1 Timişoara – CSS 6 Bucureşti 5:0 şi CSS Bacău – CSS 6 Bucureşti 3:2.

Dan Ilin, după o finală disputată în 3 seturi, a trecut de colegul său de club Andreas Niemersheim, în ultimul act la simplu băieţi, exclusiv timişorean, pentru „bronz” Ica Marius (CSU Craiova) dispunând de Cătălin Ionaşcu (CSS Bacău).

Întrecerea fetelor a fost câştigată de Sabina Băluţ, care a învins-o pe colega sa de la CSS1 şi Liceul Teoretic „Nikolaus Lenau”, Alexandra Ştefan, tot timişorencele disputând şi finala mică, Andra Olariu trecând de Ariana Prodan. Perechea Băluţ – Ştefan a câştigat şi finala la dublu fete, în faţa colegelor Olariu – Prodan. Pe locul 3 s-au clasat cuplurile Ana-Maria Pup – Andra Olariu, de la CSS1 Timişoara, şi Badiu Teodora – Marin Adelina (CS Galaţi – CSS Bacău).

Perechea timişoreană Ilin – Niemersheim s-a impus şi la dublu masculin, în faţa lui Petre Ionuţ – Adrian Dereli, de la CSS 6 Bucureşti, pe locul 3 clasându-se alţi tineri badmintonişti pregătiţi de Stefan Nyari şi Corina Dan, la CSS1, Eduard Dusnoki şi Andreas Thiel, în faţa lui Tudor Florin – Ionaşcu Cătălin (CS Galaţi şi CSS Bacău).

Dan Ilin şi Alexandra Ştefan au învins şi la dublu mixt, 2-1, după o finală la fel de disputată ca la simplu băieţi, în faţa lui Andreas Niemersheim – Sabina Băluţ, pe locul trei clasându-se cuplurile Ionaşcu – Marin, de la CSS Bacău, şi Tudor – Badiu, de la CS Galaţi.

Acest articol a fost publicat în Badminton și etichetat cu , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.