FOTO. Sferturi și optimi pentru sportivi de la CSU UVT și CSM Timișoara la Hellas International, locuri 1 și 2 în Cupa României U11 și U17, CSMT pe 4 la Naționalul pe echipe U17

Badmintoniști timișoreni pe mai multe fronturi, la fileul internațional pe tărâm elen, la Sidirokastro, în cadrul circuitului european, mai exact la Hellas International 2018, iar pe plan intern în competiții paralele pe țară la Galați, Cupa României la individual la categoriile sub 17 și 11 ani dar și în ”Naționalul” U17, precum și la Târgu Mureș, în Ligile A, B și C, respectiv în Carașul vecin, la Bocșa, la cea de-a IX-a ediție a ”Cupei Bârzavei”.

Campionatul Național pe echipe U17 a fost găzduit în sala de sport ”Siderurgistul” din Galați și a constat în 12 partide intercluburi, reunind 6 formații, și anume CSM Timișoara, bucureștenele CSȘ4, CSȘ6 și ACS Armada Sud, CSC Berceni Prahova și cea locală, împărțite în serii triunghiular, din care s-a trecut prin calificare în semifinale în cruciș. Gruparea de pe Bega a fost a doua clasată într-una dintre grupe prin rezultatele de 3-2 cu CSC Berceni Prahova și 2-3 cu favorita numărul 1, CSȘ6 București, ajungând să piardă la limită, tot cu 2-3, și semifinala cu CSȘ4 București, viitoare câștigătoare a ”Naționalului” juvenil pe echipe, 4-1 în finala cu concitadina CSȘ6, care dispunea de gazde în prnultimul act, 5-0 cu Siderurgistul.

Victoriile timișorene în întâlnirile din semifinala cu CSȘ4 au fost repurtate de Alexandra Soare la simplu fete și Teodor Cioroboiu cu Paul Hărănguș la dublu băieți.

În paralel la Dunăre s-a derulat și competiția individuală a Cupei României la categoriile U17 și U11, Alexandra Soare triumfând la dublu feminin în echipă cu Carina Bălașa, în calitate de favorite numărul 1.

Mai numeroase au fost clasările timișorenilor pe locul secund, în toate celelalte 4 probe, prin Paul Hărănguș la simplu băieți, ca favorit numărul 2, după Mihnea Crăciun, prin aceeași Alexandra Soare la simplu fete, ca favorită numărul 2, după Carina Bălașa, prin Teodor Cioroboiu și Paul Hărănguș la dublu masculin, ca favoriți numărul 2, după Petre Comăneanu și Bogdan Stoica, respectiv prin Paul Hărănguș și Alexandra Soare ca favoriți numărul 1 la mixt, după Mihnea Crăciun și Ariana Alexa.

La cei mai mici, la categoria U11, Cristina Sîrbu a triumfat la dublu fete în pereche cu Simina Ioana Turcu, timișoreanca Sîrbu încheind pe 3 la simplu, ca favorită numărul 3, într-un concurs tranșat favorabil de Simina Ioana Turcu, pe când la băieți simplul a fost adjudecat de David Șinculeț iar la dublu de Dragoș Gabriel Niță cu Victor Ioan Postolache.

Peste hotare, timișorenii au participat în circuitul european la Hellas International 2018, desfășurat la Sidirokastro, la startul acestui turneu România aliniind 9 jucători:
Andra Olariu (CSM Timişoara), Mădălina Ilie (Sportul Studentesc Bucureşti), Sonia Rațiu (CSM Timişoara), Collins Filimon (CSU UVT Timişoara), Ioana Grecea (Sportul Studențesc București), Daniel Popescu (CSM Timişoara), Luiza Milu (Sportul Studențesc București), Loredana Lungu (Sportul Studențesc București) și Maria Duțu (CSU UVT Timişoara).

Cele mai bune rezultate ale badmintoniştilor de la CSM Timişoara în turneul din Grecia au constat în atingerea fazei optimilor de finală la simplu feminin de către Sonia Rațiu iar la dublu mixt de către Daniel Popescu în echipă cu Loredana Lungu (Sportul Studențesc București), Andra Olariu calificându-se pe tabloul principal la simplu feminin.

Cele mai bune rezultatele obținute de echipa României la competiția elenă au fost calificările în sferturi de finală la dublu fete pentru Maria Duțu și Ioana Grecea) respectiv dublu mixt prin Collins Filimon și Maria Duțu, după ce în optimi de finală se opreau la simplu feminin Ioana Grecea şi Sonia Rațiu iar la dublu mixt atât Daniel Popescu cu Loredana Lungu cât și Mădălina Ilie, în echipă cu un sportiv din țara gazdă, Paschalis Melikidis.

S-a jucat badminton într-un cadru oficial organizat și în Banat, la Bocșa, cu participarea în Caraș-Severin a unor jucători din Deta, Timișoara – mai exact de la CSM și Rudolf Walther, respectiv din Arad și Vrsac, Arad, totul cu ocazia celei de-a IX-a ediții a „Cupei Bârzava”, în cadrul căreia, dintre aspiranții de pe malurile Begăi, Maria Delamarian și Ioan Fîrcea au obținut locul 1 la categoria de vârstă 2009-2010, Sorana Andrei poziția a doua la categoria 2005-2006, iar Cristian Delamarian şi Florin Liheț locul 3 la 2003-2004.

Totodată, sala de sport a Școlii Gimnaziale ”Benedek Elek” a găzduit Cupa Târgu Mureș, ajunsă la cea de-a treia ediție, punând în scenă 4 probe în cadrul întrecerilor Ligii A, respectiv câte 5 în Liga B și Liga 5, cu un concurs adresat și badmintoniștilor masters, la grupa de vârstă +35 ani, iar timișoreanul Vicent Antoniu Dusnoki s-a clasat pe locul 3 în toate probele în care a concurat în cadrul Ligii A, la simplu, dublu masculin și dublu mixt.

Fotografiile…

 

 

Acest articol a fost publicat în Badminton și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


+ 5 = sase

 


Ultimele articole din categoria Badminton: