˝Leii˝ câștigă meciul patru și trimit confruntarea în decisiv!

BC Timișoara a reușit să restabilească egalitatea la doi în sfertul de finală al play-off-ului disputat împotriva CSM-ului din București, după ce s-a impus la o diferență de doar un punct împotriva ilfovenilor, la finele unui meci de infarct. ˝Leii˝ din Banat au câștigat cea de-a 4-a dispută dintr-un posibil de 5 cu scorul de 77-76 (24-16;17-13; 16-21; 20-26), având parte de un ultim minut asemănător unui thriller. Meciul decisiv va avea loc duminică, la Timișoara, începând cu ora 20, partidă la care baschetbaliștii lui Badnjarevic au nevoie și de aportul publicului, care până acum, contrar rezultatelor, nu a fost la fel de substanțial ca în sezoanele precedente.

Tehnicianul alb-violeților și-a dovedit încă o dată insistența de a-i folosi doar pe jucătorii în care pare să aibă o mai mare încredere, începând meciul în formula Jovanovic – Cuic – Archie – Popescu – Sarovic, Shone Markovic si Sime Spralja fiind lăsați din nou în afara lotului. Și, de această dată, i-a reușit, deși Robert Sarovic a avut o nouă prestație modestă pe postul de pivot.

Spre deosebire de jocul de ieri, Popescu și colegii săi au început în forță, reușind să treacă la conducerea partidei încă din primele minute. Au fost două sferturi excelente reușite de bănățeni, care intrau la pauză cu un avantaj de 12 puncte, deși au evoluat aproape pe întreaga durată a primului mitan doar cu cei 5 jucători din starting five.

După pauză însă, lucrurile s-au schimbat, deși începutul sfertului 3 a fost favorabil timișorenilor, care au avut și avantaj de 17 puncte. Pe nesimițite însă, gazdele au revenit ușor pe tabelă, apropiindu-se chiar la un punct în ultimul minut de joc. Artizani ai revenirii CSM-ului au fost în mare parte Martinic și Fometescu care au reușit niște aruncări formidabile de la 3 puncte, primul menținându-și coechipierii în meci până în ultima secundă.

Cu doar 9 secunde înainte de final, la 74-73 pentru violeți, Jovanovic a transformat prima aruncare liberă, ratând-o pe a doua, pentru a-l face pe Cuic eroul sfârșitului de joc, sârbul reușind recuperarea ofensivă care a făcut diferența în favoarea noastră. Acesta a fost faultat, a reușit să marcheze din ambele încercări ducând diferența la 4 puncte în favoarea trupei de pe Bega cu 6 secunde de joc rămase pe tabelă. Martinic a reușit încă o triță în ultima secundă, era însă prea târziu.

Bogdan Popescu a fost cel mai bun marcator al Timișoarei, reușind 20 de puncte și 9 recuperări pentru echipa sa. L-au urmat Jovanovic, cu 17 puncte și 6 assist-uri, Cuic (14p, 8 recuperări), Archie (12p), Sarovic (7p), Siriscevic (5p) și Păltinișanu (2p). De la bucureșteni, au impresionat pivotul Bryson McKenzie, cu 26 de puncte, Goran Martinic (15p) și Bosnjak (13p, 8 recuperări).

Iată și celelalte rezultate din play-off: Gaz Metan Mediaș – Energia Rovinari 83-72, scor general 3-1, sibienii calificându-se în semifinale, acolo unde vor da piept cu CSU Ploiești, care a dispus cu un sec 3-0 de CSM Oradea; BC Mureș Tg Mureș – U Mobitelco Cluj 82-87, clujenii s-au calificat în semifinale după 3-1 la general, urmând a întâlni câștigătoarea dintre BCT și CSM.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Un răspuns la ˝Leii˝ câștigă meciul patru și trimit confruntarea în decisiv!