Trei victorii și două eșecuri pentru echipele timișorene în Săptămâna Mare

Formațiile de baschet din Timișoara au jucat 5 partide în cursul acestei săptămâni. La masculin ambele echipe au înregistrat o victorie și o înfrângere. Fetele de la SCM Timișoara s-au întors cu un succes de la Arad, în primul meci din turul doi de play-off, pentru locurile 5-8.

BC Timba Timișoara a deschis seria de jocuri din această săptămână. În grupa 7-12, galben-negrii au primit vizita Politehnicii Iași, o echipă cu probleme financiare, care la ultimele meciuri a jucat fără străini, în grevă. Și antrenorul a părăsit echipa, iar la ultimele meciuri Amarghioalei a îndeplinit acest rol. Ieșenii au oferit o replică foarte bună „urșilor” și au condus cu 14 puncte în prima repriză. Timba a revenit în partea secundă, când i-au intrat câteva triple și a lovit pe contră. Oaspeții l-au pierdut pe Popa în minutul 23, după ce s-a accidentat la gleznă. Timișoreanul a plecat săptămâna trecută de la Politehnica, dar s-a alăturat colegilor pentru a-i ajuta la meciul din orașul natal. Bănățenii s-au impus cu 91-74 și au obținut a 7-a victorie în această ediție de campionat. Damjan Kandic a fost coșgheterul partidei cu 26 de puncte.

BC SCM Timișoara a jucat cu vicecampioana CSM Steaua Eximbank București, după meciul concitadinilor. Alb-violeții s-au impus cu 78-66 după un început echilibrat, după care s-au desprins în partea secundă la 12 puncte. A fost a 3-a victorie a „leilor” în fața Stelei în acest sezon, după cele două din prima fază a campionatului. De asemenea, elevii lui Tudor Costescu au obținut primul succes din grupa 1-6. Mladen Jeremic a fost cel mai bun marcator al partidei cu 20 de puncte, iar Jordan Burgess a fost în double-double cu 14 puncte și 11 recuperări.

Vineri a fost o nouă etapă în competiția masculină. Au fost de această dată două înfrângeri în deplasare pentru echipele de pe Bega. „Urșii” au jucat la Craiova, în fața liderului celei de-a doua grupe valorice, care are deja asigurată prezența în play-off. SCMU s-a impus cu 95-75. Mario Lazăr a fost coșgheterul Timbei cu 20 de puncte, iar Ivan Siriscevic a fost cel mai bun marcator al partidei cu 22 de puncte.

„Leii” s-au deplasat la liderul campionatului, BC CSU Sibiu. „Vulturii” au deschis partida cu un run de 15 puncte. Alb-violeții s-au apropiat la 5 puncte, dar au început aproape la fel de prost și sfertul trei. Nu au mai putut recupera, iar sibienii au câștigat cu 74-64. Tyler Laser a marcat cel mai mult, 23 de puncte. Pentru BC SCM Timișoara, Adrian Diaz a fost în double-double cu 20 de puncte și 10 recuperări.

Miercuri, 11 aprilie, urmează alte jocuri în deplasare pentru formațiile de pe Bega. Timba va juca la București cu „lanterna roșie” Dinamo, de la ora 17. BC SCM Timișoara va întâlni pe BCMU FC Argeș Pitești, de la ora 18.

Victorie pentru fete la Arad, deși n-au înscris deloc în sfertul 3

Dacă întrecerea băieților este în faza a doua a sezonului regulat, cea feminină a ajuns deja în turul doi de play-off. SCM Timișoara a pierdut în decisivul cu CSM Satu Mare și a ratat prezența în semifinale, astfel că își continuă parcursul în meciurile pentru locurile 5-8. Toate echipele din această zonă a clasamentului au cerut să nu se mai joace, dar federația a respins această cerere. Alb-violetele conduc cu 1-0 în duelul cu FCC ICIM Arad, după ce s-au impus cu 65-57 în deplasare. SCM evoluează de mult în formula cu doar 2 straniere, iar la meciul de joi arădencele au folosit doar 3 jucătoare străine, după ce la precedenta partidă au avut 5.

Timișorencele au început mult mai bine partida și conduceau cu 22 de puncte la pauza mare. gazdele au ieșit cu o altă atitudine de la vestiare și și-au adjudecat sfertul 3 cu 18-0. Monika Brosovsky a marcat primul coș al oaspetelor în repriza a doua după aproape 11 minute. Pe final bănățencele au reușit câteva triple importante și s-au impus. Veterana Monika Brosovszky a fost coșghetera partidei cu 16 puncte, la care a adăugat 9 pase decisive.

Se joacă după sistemul cel mai bun din trei meciuri. Următorul joc va fi joi, 12 aprilie, la Timișoara. O victorie a gazdelor le trimite în lupta pentru locul 5. Dacă se impun arădencele, vor găzdui decisivul în 15 aprilie. CSBT Alexandria s-a impus lejer cu CSU Alba Iulia în cealaltă serie pentru locurile 5-8. Au început și semifinalele. CSM Satu Mare și ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe au obținut victorii categorice cu Olimpia CSU Brașov și Universitatea Cluj-Napoca.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.