Alb-violeţii Micii Viene pun capac la Viena lui Zepter, “cel mai tare oponent de până acum”, trupă de Challenge Cup

În dorinţa de a reînvia zilele participării în Challenge Cup, din sezonul 2012-2013, BC Timişoara transpiră asiduu în pregătirea campaniei care va demara puţin peste 3 săptămâni odată cu optimile Cupei României, înregistrând a patra victorie din tot atâtea jocuri de verificare disputate în ultimele 7 zile în localităţi diferite din străinătate: după Zrenjanin, Traiskirchen şi Bratislava, a venit rândul Vienei.

BC Timişoara 2014-2015

Alb-violeţii și-au continuat aşadar joi seria de victorii în partidele de verificare, la 48 de ore după succesul pe Dunăre în jos, la Bratislava, adăugând un triumf la Viena, în fața unei semifinaliste a campionatului austriac și, în același timp, participantă în Cupa Challenge.

Și de această dată, alb-violeții au luat un start bun, care le-a asigurat un avans de 11 puncte la finele primelor zece minute. Gazdele s-au apropiat până la pauză, însă BC Timișoara a intrat la vestiare în avantaj, cu 39:35. Diferența s-a dovedit hotărâtoare, pentru că partea a doua s-a încheiat la egalitate, 31:31. Ca în precedentul meci, căpitanul Zlatko Jovanovic a fost cel mai important marcator iar Milos Pesic a terminat meciul cu triple-double: Zepter Viena – BC Timişoara 66:70 (13:24, 22:15, 12:14, 19:17).

Jovanovic a marcat 21 de puncte, cu două recuperări şi 3 pase decisive, Pesic 17 puncte, 10 recuperări, 10 pase decisive, Persic 9 puncte, 4 recuperări, Lewis 7 puncte, 8  recuperări, 2 pase decisive, Popescu 7 puncte, 4 recuperări, Manigat 5 puncte,  3 recuperări, Tica 4 puncte, 5 recuperări.

Cu acest succes “în fața celui mai puternic adversar de până acum”, după cum aprecia stafful formației BCT, înalţii “violeţi” au ajuns la patru victorii din patru meciuri de verificare. Următorul oponent va fi Redwell Gunners Oberwart, sâmbătă, 6 septembrie.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.