Aur pentru fetele U13 de la CSȘ Bega Timișoara

CSȘ Bega Timișoara a câștigat titlul național la categoria U13 feminin. Fetele pregătite de Veronica Gavrilă și-au adjudecat aurul după ce au trecut în finală de CSS Nr. 6 Admar București cu 58-45. Alexandra Spier a fost coșghetera finalei cu 24 de puncte. Timișorencele s-au impus în toate cele cinci partide jucate la turneul final de la Cluj și au încheiat un sezon pe care l-au dominat cu 26 de victorii din 27 de meciuri.

CSS Bega Timisoara - campioana U13 feminin

Fetele de la CSȘ Bega – campioane naționale la U13. Sursa foto: facebook.com/vera.gavrila.3

Titlul cucerit de fetele sub 13 ani de la CSȘ Bega salvează un sezon trist pentru sportul cu mingea la coș din Timișoara. Dacă problemele financiare au făcut ca formațiile de seniori din prima ligă să lupte pentru evitarea retrogradării, după ce la băieți se câștigase cupa în anul anterior, formația din liga secundă masculină a fost pe trei la turneul de promovare, iar celelalte cinci echipe juvenile de la CSȘ nu au reușit calificarea la turneul final al campionatelor naționale, patru dintre ele nu au reușit să meargă din faza de calificare în faza semifinală și au evoluat în recalificări.

Cele două formații calificate în finală au câștigat toate cele patru partide disputate anterior la turneul final găzduit de sala Horia Demian din Cluj și în faza semifinală și-au împărțit victoriile după partide destul de echilibrate, cu diferențe mai mici de zece lungimi. Faza semifinală s-a încheiat în aprilie, iar de atunci timișorencele au avut parte de meciuri de pregătire în străinătate.

Clubul Sportiv Școlar Bega Timișoara a început finala campionatului rezervat jucătoarelor sub 13 ani în formula Penea, Croitoru, Mărginean, Rezmuveș și D. Brașovan, iar formația bucureșteană le-a avut pe Duna, Funie, Drăgușin, Gheorghe și Monor. Bănățencele au deschis scorul la intrarea în al doilea minut prin Penea, iar Croitoru a adăugat patru puncte pe tabelă pentru 6-0. La U13 antrenorii trebuie să folosească 5+1 jucătoare în primul sfert și alte 5+1 în al doilea. La Bega a 6-a jucătoare ce a intrat în primul sfert a fost Bozan, în timp ce la Admar a fost Plavicheanu. De asemenea, la U13 toate coșurile din acțiune sunt de 2 puncte, indiferent de distanța de la care se aruncă. Duna a înscris, din aruncări libere, primele două puncte ale formației din capitală, după 3:52 minute. Pe fondul ratărilor de la linia de fault a timișorencelor, bucureștencele au reușit cu punctele lui Duna și Gheorghe să preia conducerea (8-10 cu un minut până la prima pauză). D. Brașovan a punctat la ultimul atac al formației de pe Bega și a stabilit scorul primelor zece minute: 10-10. În sfertul unu Admar a porfitat de cele 8 mingi pierdute de adversare și 8 libere ratate, în timp ce timișorencele stăteau mai bine la recuperare (22-18) și la punctele marcate din spațiul de trei secunde (8-2).

Sfertul secund a adus în prim-plan celelalte 12 jucătoare ale celor două echipe. Veronica Gavrilă s-a bazat în a doua perioadă de joc pe: Spier, C. Brașovan, Negru, Ionescu și Lupșe + Mureșan, iar Cornelia Mircioiu a jucat cu Spataru, Stancu, Neagu, Stanescu, Salupa + Nemuc. CSȘ Bega s-a distanțat din nou la 6 lungimi la jumătatea sfertului, dar după două minute scorul era egal (19-19 și 21-21). Până la pauză cele două formații au trecut pe rând la conducere și timișorencele au fost cele care au intrat la vestiare în avantaj: 27-26. Ambele echipe au înscris câte 9 coșuri din acțiune în prima repriză, dar timișorencele au fost mult mai precise: au marcat 9 din 24 (38%) față de 9 din 48 (19%). Diferența de un punct a venit de la linia de fault unde Bega avea 9 din 22 (41%) față de 8 din 21 (38%). La pauza mare echipa din capitală avea 13 puncte marcate în urma greșelilor adversarelor care au pierdut 19 mingi, față de doar 4 turnovers ale bucureștencelor. Timișorencele continuau să fie superioare sub panou cu 35 la 31 la recuperări și 16 la 6 în dreptul punctelor marcate din 3 secunde.

În a doua jumătate a partidei antrenorii pot folosi cum vor jucătoarele. Timișorencele s-au dus la 31-26 în minutul 22, bucureștencele s-au apropiat la o lungime la jumătatea sfertului (31-30), dar Spier și Croitoru și-au dus echipa la +9 (39-30) cu două minute înaintea ultimei pauze. Scorul după trei sferturi a fost 43-35 și formația timișoreană lua o opțiune importantă pentru titlu, primul la feminin după patru sezoane de la tripla de aur din 2012 când CSȘ Bega termina pe primul loc la U16, U17 și U18. Ultimul titlu la feminin pentru Timișoara a venit la U23 în 2013 când jucătoarele de la CSȘ erau cooptate în lotul echipei de tineret a lui BCM Danzio. Tot în același an băieții de la BC Timișoara pentru care au evoluat și juniori de la Școala Sportivă au cucerit titlul la tineret, iar în 2014 tot sub titulatura BCT-ului venea la Timișoara titlul la U20. Ultimul titlu în campionatele naționale care se dispută pe parcursul întregului sezon competițional câștigat de CSȘ Bega a fost cel al băieților sub 18 ani, cucerit tot în sezonul 2012-2013.

Revenind la finala U13… Penea a marcat primul coș al sfertului patru și ducea diferența la zece lungimi (45-35), diferență care a rămas de două cifre până la final. Spier, Croitoru și Penea au fost marcatoarele timișorencelor în ultimul sfert. Cea mai mare diferență s-a înregistrat cu un minut înainte de final când CSȘ Bega conducea cu 58-42. Pe final bucureștencele au redus ecartul de la linia de fault și timișorencele și-au adjudecat medaliile de aur după 58-45 în ultimul act, cu singurele adversare care le-au pus probleme în acest sezon.

Alexandra Spier a fost coșghetera finalei cu 24 de puncte, la care a adăugat 10 recuperări pentru double-double. Tot un double-double a reușit și Anisia Croitoru care a fost cea mai eficientă jucătoare de pe teren (25 la eficiență) cu 15 puncte și 22 de recuperări. ȘI Andreea Penea a fost aproape de double-double cu 9 puncte și 15 recuperări. Pentru CSȘ Bega au mai înscris: Negru 4 puncte, C. Brașovan 2, D. Brașovan 2 și Ionescu 2 puncte. De cealaltă parte s-au remarcat Alexandra Gheorghe și Alexandra Salupa cu 13, respectiv 12 puncte.

Într-un meci cu 6 schimbări de lider și 7 egalități, timișorencele au fost mai bune sub panou, reușind 40 de puncte din spațiul de trei secunde față de 6, dar au dominat și la recuperări: 79 (27 ofensive/52 defensive) față de 53 (33/20). Bănățencele au avut 12 pase decisive, 6 intercepții și 8 capace, compensând astfel cele 35 de mingi pierdute. De partea cealaltă, bucureștencele au avut 10 mingi pierdute și 18 intercepții, iar raportul faulturilor a fost 31-25.

Iată numele celor 14 jucătoare care au evoluat la turneul final și au adus titlul la U13 pentru CSȘ Bega Timișoara: Ana Maria Bocșa, Raluca Bozan, Casiana Brașovan, Daria Brașovan, Anisia Croitoru, Ariana Ionescu, Luiza Lupșe, Andreea Mărginean, Ariana Mureșan, Daria Negru, Andreea Penea, Roberta Rezmuveș, Ilinca Secuianu și Alexandra Spier. Antrenor: Veronica Gavrilă.

Acest articol a fost publicat în Baschet, Juniori și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.