Baschetbaliștii Timișoarei, cel mai clar succes din acest sezon

SCM Timișoara a debutat în această seară în noua ediție a Cupei României prin a câștiga detașat în sala ”Dunărea” din Galați manșa I a optimilor de finală, 76:94 (35:45) împotriva ocupantei locului secund în a doua grupă valorică a Ligii Naționale. A fost a doua deplasare la rând a alb-violeților dintr-o serie de patru ieșiri, după înfrângerea în prelungiri de sâmbătă la Sibiu și înaintea disputelor din campionat de la Pitești și Craiova, prima fiind programată sâmbătă de la ora 20:30, cu BCMU FC Argeș, la startul returului în Grupa A.

Baschetbaliștii Timișoarei au avut parte la mijlocul acestei săptămâni de o deplasare în celălalt capăt al țării, pe malul Dunării, la Galați, unde de la ora 18 au jucat în faza a doua a noii ediții a Cupei României, tur al competiției în care au intrat în cursă și jumătate dintre componentele Grupei valorice A din campionatul Ligii Naționale, și anume cluburile din București respectiv cele două alb-violet, de pe Bega și din Trivale.

Conform așteptărilor, diferența valorică și-a spus cuvântul iar elevii lui Dragan Petricevic au luat o opțiune decisivă pentru calificarea în sferturile de finală, în care vor intra în cursă și formațiile din principalul careu al Grupei A, semifinaliste ale ediției trecute a Ligii Naționale, Baschet SCM Timișoara câștigând la câte 5 puncte diferență primele două sferturi și chiar mai clar pe cel de-al treilea, remizându-l pe ultimul, astfel încât a conturat cel mai clar triumf din sezonul în curs, superior ca diferență de scor succeselor la 11 puncte diferență acasă cu craiovenii respectiv la două puncte în capitală cu Steaua, în urmă cu o lună de zile.

Gazda CSM Galaţi a strâns 6 victorii şi două înfrângeri în campionat, în Grupa B valorică, intercalată pe podium între liderul neînvins CSO Voluntari și CS Municipal Mediaș, în Cupa României înregistrând cel mai concludent rezultat general în ansamblul dublei manșe dintre cele 4 partide tur-retur din prima fază preliminară a competiției, 100:60 și 94:50 acasă-deplasare cu CSM Sighetu Marmaţiei, a șasea în aceeași grupă valorică B și eliminată anul trecut din optimi de SCM Timișoara.

Oaspeții au învins în estul țării cu 13:18, 22:27, 19:27, 22:22, apelând la 10 jucători însă pentru cel mult 30 de minute, maxim în cazul căpitanului Pesakovic, într-un cinci de start și cu Mirkovic, Brown, Komatina și Coconea, coșgheter al manșei tur fiind pivotul belgian Gorgemans, introdus pe parcurs, cu 22 de puncte marcate în 19 minute jucate.

Timișorenii s-au descurcat de departe cel mai bine dintre reprezentantele Grupei A în manșa I din această seară a optimilor Cupei României, în celelalte meciuri Steaua București dispunând acasă cu 92:87 de CSO Voluntari iar BCMU FC Argeș Pitești și CS Dinamo Știința pierzând în deplasare la echipe din Grupa B, cu 88:84 la CSM 2007 Focșani respectiv 84:79 la CS Municipal Mediaș.

Mirkovic, angajat de Brown, a deschis scorul după 11 secunde iar Pesakovic a dublat avantajul bănățenilor după alte 15 secunde pe o recuperare ofensivă, dând tonul unei dispute dominate de vizitatori, care preluau din nou conducerea la capătul primelor 3 minute printr-o aruncare de la distanță a aceluiași Mirkovic, la 16 secunde după ce Bogdanovic egala la patru pentru CSM Galați, și în urma coșului lui Krivokapic, cu mențiunea că în formula de start a gazdelor se mai aliniau Negoițescu, Vlad și Armstrong.

Pesakovic i-a distanțat pe timișoreni la cinci puncte în minutul 4, devenite chiar opt peste nici două minute, 6:14, iar favoriții au început treptat rotația jucătorilor, încet, încet și cu gândul la deplasarea pe puncte din campionat de peste trei seri, în Trivale, desprinderea fiind și mai clară în prima jumătate a sfertului secund, grație a nouă puncte consecutive, dintre care primele 7 pe mâna belgianului Gorgemans, până la 15:31.

Centrul Lazar a semnat cea mai mare diferență de până atunci a întâlnirii, 20:37 la mijlocul sfertului doi, iar un alt jucător mai puțin folosit în campionat, Coconea, a stabilit un maxim cu două minute și jumătate înaintea pauzei, 25:43, diferență care avea să se consemneze și la încheierea meciului. Urmau imediat ce-i drept și zece puncte la rând ale dunărenilor…

Baschet SCM Timișoara a început mai bine și partea a doua, Komatina și coșurile lui Gorgemans aducând primele 7 puncte din sfertul trei strict în contul vizitatorilor, diferență aproximativă și a respectivelor zece minute, 19:27, cel mai clar adjudecate de favoriți la Galați, unde au conservat scorul în sfertul final, dând în continuare minute și altor componenți, altfel mai puțin jucați în ”Ligă”.

De fapt, pe lângă Pesakovic, autor a 11 puncte și 7 pase decisive, mai mult au mai jucat Brown și Mirkovic, peste 28 de minute fiecare, marcatori a 7 respectiv 18 puncte, și cu 7 recuperări în contul sârbului, dar și Komatina și Coconea, ambii tot din primul ”5”, cu aproape 25 de minute fiecare pe teren și câte 6 puncte înscrise, sârbul și cu 6 recuperări și 4 pase decisive.

Dintre ceilalți 5 baschetbaliști jucați de Petricevic, Mirel Dragoste a marcat 12 puncte în 22 de minute pe teren, Gorgemans aproape un sfert din totalul învingătorilor, Troy Franklin Jr. zece puncte în 13 minute și Lazar două în peste opt minute, Popa evoluând nici două minute.

În tabăra gălățenilor, antrenorul Ilie a apelat la opt componenți, cel mai adesea la cei din primul ”5” și minim 29 de minute fiecare, principali marcatori fiind străinii, Bogdanovic cu 17 puncte, Krivokapic cu 15 și Armstrong cu 13, căpitanul Corpodean înscriind 12 iar Negoițescu izbutind un double-double, unicul al întâlnirii, 11 puncte și tot atâtea recuperări.

Una peste alta, un succes scontat al favoriților, spulberând așteptările ”buturugii mici”, dar și un balon de oxigen în competiția paralelă, în perspectiva startului în retur cu deplasări la Pitești și Craiova, abia după care vor avea parte ”violeții” de încă un meci acasă în campionat, cu steliștii. Cât despre precedenta deplasare, de sâmbătă, cea pierdută în prelungiri la favoriții de pe Cibin, și în urma căreia Baschet SCM Timișoara a remis un comunicat de presă nițel ciudat prin propozițiile sale introductive, semnat de noul președinte al clubului municipal, având drept țintă ceea ce gruparea alb-violet a catalogat drept o gravă greșeală de arbitraj în ultimele secunde ale sfertului 4, prin care sibienii au egalat și au pătruns în overtime, CCAB s-a sesizat și a constatat că ”se observă clar că nu mai puțin de 2 jucători de la SCM Timișoara și ulterior și un jucător de la BC CSU Sibiu intră în spațiul de 3 secunde ÎNAINTE ca mingea să părăsească mâna jucătorului Cooper, aflat la linia de aruncări libere. În aceste condiții, arbitrii ar fi trebuit să fluiere, să întrerupă acțiunea și să dicteze repetarea aruncării libere. În momentul în care mingea mai are de parcurs o distanță foarte mică până să atingă inelul, ca timp, aproximativ 0.2 secunde, jucătorul aflat la linia de aruncări libere, Cooper, pășește în spațiul de 3 secunde. Conform regulamentului, abaterea exista, dar a fost extrem de greu de sesizat de către arbitrii în timpul meciului. Ca urmare, CCAB a constatat că au existat greșeli de arbitraj atât pe parcursul cât și în finalul partidei, greșeli care însă nu au influențat rezultatul final al meciului. În concluzie, CCAB a decis suspendarea pentru o etapă a arbitrilor delegați la partida BC CSU Sibiu – SCM Timișoara. Ca efect imediat, aceștia au fost scoși din programul meciurilor tur din faza a doua a Cupei României, masculin. În același timp, reamintim tuturor echipelor că, în conformitate cu Regulamentele Oficiale ale Federației Române de Baschet, mai exact Cap. 21 din RGOCB, există o procedură regulamentară în caz de protest pentru astfel de situații”. Ultimă remarcă adresată grupării de pe Bega, care, se vede treaba, în ciuda înlocuirii tot pe linie politică a șefului de club, rămâne tributară unor aceleași metehne și reflexe, tinzând a se menține subiectivă prin a evidenția mai ales ceea ce-i convine ca pledoarie și argumentație. Ceva mai mult realism ponderat n-ar strica, chibzuința fiind preferabilă înaintea lansării în mediul public a unor aprecieri legate de exemplu de vicierea de rezultat, asta într-un același an în care clubul de pe Bega s-a strecurat ca prin urechile acului în niște foarte delicate situații cu ecou internațional. Rezidă însă o oarecare tendință contraproductivă în sânul grupării timișorene de a oferi pe alocuri unele declarații nițel discutabile, căutând a trage spuza pe turta sa, asta în contrast cu cel puțin un moment, și nu ne înșeală absolut deloc memoria, căci cotidianul Sporttim a fost direct pățit, în care antrenorul Dragan Petricevic a refuzat pur și simplu să răspundă într-o conferință de presă premergătoare unui meci dintr-un precedent mandat la o întrebare de ordin general cu tematică din baschet și fără nici cea mai mică conotație negativă sau vizând persoana în cauză ori clubul pe care-l reprezenta, răspunzând de fapt printr-o constatare ce nu avea absolut deloc de-a face cu subiectul și dând astfel dovadă de o totală lipsă de considerație. Și există semnale că într-o oarecare privință s-a cam rămas pe același calapod, dacă ar fi să ne raportăm la spuse de săptămâna trecută în care referiri la trotinete și biciclete sunt aduse în aceeași discuție cu aprecierea legată de neînțelegerea de către alții a fenomenului, în acest caz chiar și cu un iz prin care unii sunt într-un anumit fel catalogați, etichetați, expediați la plimbare și puși la colț, asta dacă împărtășesc o opinie diferită sau au o altă viziune, ceea ce nu este tocmai normal. Care va să zică, după bunul plac și în funcție de context, fie nu se răspunde la întrebări altfel total inofensive, fie se predau ”lecții”, fie se scot în evidență aspectele cât mai convenabile, fie sunt remise comunicate de presă care nu au darul de a convinge, ba din contră, de a știrbi și mai mult din credibilitate.

Nimic în schimb din toate acestea în ultimele spuse ale lui Dragan Petricevic, după victoria detașată de la Galați: „A fost un meci exact cum m-am aşteptat să fie, la discreţia noastră din primul până în ultimul minut, cu momente bune şi cu momente mai puţin reuşite, asta pentru că echipa din Galaţi chiar practică un baschet frumos, plăcut ochiului. Noi am avut ocazia să rulăm mai mulţi jucători, să dăm minute unor băieţi care au evoluat mai puţin, cum ar fi Coconea şi chiar Lazar, care nu a jucat în ultimele etape şi este foarte important că a prins aceste minute. Este un meci pe care echipa noastră l-a tratat cu multă seriozitate, să nu creadă cineva că era suficient doar să ieşim pe teren pentru a face un galop de sănătate. Galaţi este între primele patru echipe din cealaltă grupă. Cu siguranţă vom avea un meci acasă în retur care nu va fi uşor şi în care va trebui să transpirăm serios pentru a-l câştiga”.

În ceea ce privește parcursul din turul Grupei A și perspectiva celor 7 runde din retur, iată declarațiile de săptămâna aceasta ale preşedintelui secției de baschet de la SCM Timişoara, Ilie Triţoiu: ”Din punctul meu de vedere, poziţia actuală din clasament este una mincinoasă, întrucât echipa a arătat altfel în tur. Într-adevăr, am oscilat meciurile bune cu cele mai puţin bune, dar în acelaşi timp am fost urmăriţi de ghinion şi am avut parte de unele decizii care nu ştiu dacă au fost sau nu cu intenţie împotriva noastră. Cert este faptul că toţi aceşti factori au dus la acest bilanţ de două victorii şi cinci înfrângeri. Sunt foarte afectat de această situaţie, pentru că, paradoxal, prestaţiile nereuşite le-am avut în meciurile cu echipele mai puţin bine cotate, iar evoluţiile bune au venit în partidele cu formaţiile de top ale campionatului, şi mă refer aici la cele din Cluj-Napoca, Oradea şi Sibiu. Puteam să ieşim cu două victorii din această serie de trei meciuri dificile. Nu dezarmăm, echipa are potenţial, este important că ne-am recăpătat spiritul pe care l-a avut această echipă de-a lungul timpului. Lupta pentru accederea în Top 6 nu este încheiată!”

”Păstrând atitudinea din meciurile cu echipele din Cluj-Napoca, Oradea şi Sibiu şi nerepetând greşelile comise în partidele cu Piteşti şi Dinamo. Au fost două înfrângeri neaşteptate pentru noi, mai ales că ele au venit pe teren propriu, la Timişoara. Obligatoriu, trebuie să le recuperăm în partidele pe care le vom juca împotriva acestor formaţii în deplasare. Aşa cum am pierdut cele două meciuri la Timişoara la fel de bine putem să câştigăm la Piteşti şi pe terenul lui Dinamo. Am încredere în echipă şi în antrenor, suntem pe un drum ascendent, chiar dacă rezultatele nu arată acest lucru. Sunt mulţumit de creşterea arătată de la un meci la altul, începând de la jocul disputat la Cluj-Napoca, continuând cu cel de acasă contra formaţiei din Oradea şi atingând forma maximă la Sibiu. Sper să continuăm aşa, avem potenţial şi nu dezarmăm. Mai avem de jucat şapte meciuri şi vom face tot ce ţine de noi pentru a ne califica în Top 6”.

”În cel puţin două, dar într-o discuţie avută cu preşedintele Federaţiei Române de Baschet, Horia Păun, am promis că aceste lucruri le vom discuta în privat şi nu vom mai ieşi în presă. Vom rezolva problemele pe alte căi, mai exact prin comunicări directe cu cei din federaţie, de la comisia de arbitri. Aşa este fair-play, pentru că dacă la nivel naţional ar începe toţi să dea declaraţii ar ieşi haos. Am încredere în preşedintele federaţiei şi în Adrian Voinescu, preşedintele comisiei de arbitri, că lucrurile vor avea o finalitate normală. După meciul de la Cluj-Napoca am oferit o declaraţie în care mi-am exprimat nemulţumirea cu privire la faptul că am fost clar văduviţi, iar acest lucru s-a văzut în rezultatul final. Au fost câteva greşeli şi la Sibiu, n-aş vrea să le socotesc ca fiind făcute cu rea intenţie, dar ele au contat la deznodământ. Echipa noastră trebuia să câştige acel joc. Sper ca greşelile de până acum să nu ne coste prezenţa în Top 6, ar fi dureros. Până la urmă este munca jucătorilor şi a antrenorilor şi nu este normal să decidă alţii. Vreau să cred că nu a fost rea-intenţie, că au fost greşeli normale şi că ele nu se vor repeta”.

”Echipa din Piteşti a arătat foarte bine în prima etapă. Noi am fost puţin crispaţi în acel joc, a fost un început de sezon cu un meci acasă în faţa propriilor spectatori. Ar fi contat foarte mult dacă am fi obţinut o victorie în acea partidă. Nu este însă nimic pierdut, putem câştiga la Piteşti, iar lucrurile ar intra în normal pentru noi”.

Problemele sunt aceleaşi dintotdeauna la Timişoara. Nu ştiu cum este să fie bine, m-am obişnuit cu această situaţie. Mergem înainte cu bune şi cu rele, am încredere că va fi găsită o rezolvare pentru aceste probleme. Sunt probleme la nivelul întregului oraş, nu doar în ceea ce priveşte sportul. Înţeleg eforturile pe care le face primarul Nicolae Robu pentru a ţine în viaţă sportul timişorean şi sunt optimist că într-un final problemele se vor rezolva”.

”Părţile pozitive sunt cele două meciuri cu Steaua şi Craiova, în care cel puţin repriza a doua de la Bucureşti şi prima de acasă cu cealaltă adversară au fost aşa cum îmi doresc să văd în toate meciurile. Aş adăuga şi cele trei partide cu echipele din Cluj-Napoca, Oradea şi Sibiu, în care am arătat foarte bine, ne-am bătut de la egal la egal cu adversarele noastre, iar cu puţină şansă şi exceptând lucrurile mai puţin obiective care s-au întâmplat puteam să ieşim cu două victorii din aceste trei confruntări. Una peste alta suntem mulţumiţi de lotul de jucători, de atmosfera bună din cadrul lotului şi de atitudinea recâştigată”.

”La bugetul pe care l-am creionat echipa este corectă din toate punctele de vedere. Sigur, sunt jucători care au adus un plus mai mare, în timp ce alţii nu s-au ridicat la nivelul acestora, dar sezonul este lung şi mai au timp să-şi atingă potenţialul real. Probabil că după ce se va omogeniza sută la sută lotul de jucători vom arăta mult mai bine. Dar, repet, la bugetul pe care l-am creionat şi la lotul pe care l-am făcut ne comportăm decent în prima parte a campionatului”.

Ultimele rezultate ale turului în Grupa A, programul etapei a VIII-a și clasamentul, pe coloana dreaptă.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , . Salvează legătura permanentă.