BC SCM Timișoara a pierdut și a treia confruntare cu BC CSU Sibiu la debutul în grupa 1-6. Reușitele de la distanță, banca gazdelor și mâna sigură a lui Mijajlovic de la libere au făcut diferența

BC SCM Timișoara a început cu o nouă înfrângere la Sibiu grupa 1-6. „Vulturii” s-au impus cu 77-70, pe sferturi 22-23, 21-9, 9-20 și 25-18. Cele două formații și-au  împărțit perioadele de dominare, cu violeții avânt un start foarte bun de meci și un avans de 11 puncte. Gazdele au echilibrat jocul și s-au apropiat la o lungime la prima pauză, pentru ca în sfertul secund să domine autoritar. Timișorenii au revenit mai motivați de la vestiare și au egalat la ultima pauză. Sibienii au gestionat mai bine finalul și mâna sigură a lui Mijajlovic de la libere le-a conservat și crescut avansul în ultimele momente. Ambele formații au avut procentaje slabe de la linia de fault, iar bănățenii au ratat mult de afară, de unde adversarii au făcut diferența.

Sursa foto: facebook.com/BCCSUSibiu

Precedentele două întâlniri din prima fază a sezonului regulat au fost foarte strânse, cu sibienii câștigându-le pe ambele la 3, respectiv un punct. Alb-violeții au pierdut și ultimul meci pe care l-au jucat la Sibiu, în sferturile cupei în compania campioanei CSM CSU Oradea la o diferență de 20 de puncte. La meciul ce a deschis faza a 2-a a sezonului regulat Tudor Costescu l-a lăsat în afara lotului pe Rambo și l-a introdus în 5-ul de start pe Otasevic, cel la care conducerea nu a putut să renunțe la începutul anului. Alături de fundașul sârb au mai început în teren Jeremic, Komatina, Drăgușin și Flowers. De cealaltă parte, Dan Fleșeriu i-a trimis în formula de start pe Hardy, Paliciuc, Popescu, Mijajlovic și Cooper Williams. Au fost ratări de ambele părți la început, iar Jeremic și Komatina au dus oaspeții la un avans de cinci puncte. Hardy a scăpat liber sub coș și a marcat prin slam-dunk primele puncte ale gazdelor.

Timișorenii au reușit să se apere bine la intercepție în primele minute și au marcat atât pe contre, cât și prin combinații cu oamenii mari. Fleșeriu muta primul și îl schimba pe Popescu (cu 2 faulturi) cu Lalovic. Jeremic a punctat de două ori de la distanță și i-a dus pe alb-violeți la cel mai mare avans, 11 puncte, 4-15. Mijajlovic a răspuns cu prima „triță” a galben-albaștrilor, iar Otasevic l-a găsit bine pe Jeremic coborât în viteză în viteză și marcând din spațiul de 3 secunde. Paliciuc a punctat și el de după semicerc.

Costescu vorbea înaintea partidei de lungirea rotației și odihnirea jucătorilor chiar în timpul meciului pentru a evita suprasolicitarea în perioada aglomerată ce urmează. A început să facă schimbări de la jumătatea sfertului, trimițându-i în teren pe Diaz și nou-venitul Tohătan. Tânărul de 17 ani a reușit două puncte, de la linia de fault, a încercat să se apere energic, dar a și fost prins în capcană de adversarii săi și a cedat trei posesii. Gazdele au profitat de inexactitățile și desincronizările adverse și au echilibrat partida, mai ales prin slam-dunk-urile lui Cooper și Hard. Ambii antrenori au făcut multe schimbări încă din primul sfert și prima pauză scorul a fost 22-23. Și  gazdele au pierdut destule mingi, mai ales în debutul partidei, fiind pedepsiți de alb-violeți cu 10 puncte după turnovers, în timp ce sibienii au reușit doar un astfel de punct imediat după mingile pierdute de adversari.

„Vulturii” au preluat prima dată conducerea în debutul sfertului secund, iar oamenii mari, Cooper și Lalovic, au punctat de după semicerc și au dus scorul la 32-25. La oaspeți erau 4 români pe teren în același timp: Popa Calotă, Păun, Tohătan și Drăgușin. Costescu a cerut timp de odihnă. Timișorenii schimbau după blocaje și au avut momente în care au uitat să facă blocajele defensive și Hardy puncta după ce a recuperat în atac. Alb-violeții au încercat să se apere în zonă 2-3, dar Davis puncta de două ori de la distanță și mărea ecartul la 13 lungimi, 43-30. Costescu a cerut din nou time-out și le-a reproșat jucătorilor săi că sunt prea moi, că nu mai reușesc contraatacuri și tranziții ofensive rapide. Câteva aruncări ale oaspeților au fost in and out în acest sfert. Jeremic a punctat pe contraatac și a stabilit scorul la jumătatea partidei: 43-32. Gazdele au reușit 4 „trițe” în această perioadă de joc prin care s-au desprins. Au făcut diferența și cele 19 puncte reușite de jucătorii veniți de pe banca sibiană, față de 3 ale rezervelor timișorene.

„Leii” au început mai bine și partea a doua și s-au apropiat la două lungimi, 43-41, chiar dacă au ratat mult de la linia de fault. Au fost multe întreruperi cauzate de faulturi, iar ambele echipe erau în penalizare după nici patru minute. Lalovic a marcat de la linia de fault primele puncte ale gazdelor în sfertul trei după ce tot el ratase două libere anterior. Jeremic a pătruns și a strâns din nou ecartul la două lungimi, 45-43. Au fost momente cu  mingi pierdute și ratări de ambele părți, cu oaspeții având și un turnover de 24 de secunde. Cooper a marcat primul coș din acțiune al gazdelor în acest sfert după pătrunderea lui Mijajlovic, dar americanul a ratat libera suplimentară. Drăgușin a acumulat a 4-a greșeală personală, iar Davis a înscris, de pe un picior, ducând scorul la 49-43.

Flowers a marcat prima „triță” a oaspeților după cele din primul sfert, iar Popa Calotă nu a tras de la distanță, deși era liber pe tranziția ofensivă, a pătruns și a ratat. Komatina s-a luptat la recuperarea ofensivă și a faultat, a 4-a greșeală personală a sa. „9-ul” violet a avut ieșire nervoasă, sancționată de Ciulin cu tehnic. Arbitrul a arătat inițial că extrema de forță a ajuns la 5 faulturi și trebuie schimbat, dar după discuții la masa oficială s-a consemnat tehnicul la bancă și jucătorul a rămas cu 4 greșeli personale, astfel că a putut să revină ulterior pe teren. Lalovic a  marcat una din două libere, iar Mijajlovic transforma libera de la tehnic și ducea scorul la 51-46. Gazdele nu au profitat și de posesia suplimentară și Popa Calotă transforma ambele libere. Au fost din nou greșeli de ambele părți, cu Diaz pasând prea tare pentru Păun care nu a putut să prindă, iar Popescu a fost sancționat cu pași după ce a recuperat ofensiv. Jeremic a marcat două libere, a reușit un capac, iar Diaz a urmărit ratarea pe contră a căpitanului său și a trimis mingea în coș la ultima fază a sfertului trei, egalând la 52.

Același Diaz i-a readus pe „lei” în avantaj după mult timp, fiind găsit liber sub inel de Otasevic după o repunere de sub coșul advers. Și Jeremic a ajuns la 4 faulturi, iar Mijajlovic a pătruns pe un culoar mare și își ducea formația în avantaj, 55-54. Păun a egalat la 55, dar nu a putut să-l blocheze pe Popescu care a reușit „3 points play-ul” deși Păun și Calotă au încercat să-l închidă sub coș. Otasevic a ratat de lângă inel și același Diaz a trimis mingea în coș, profitând de lipsa blocajului defensiv al pivoților adverși. Popa Calotă strângea ecartul la un punct, iar Dragoste puncta de afară. Time-out BC SCM Timișoara, dar tot gazdele au marcat, prin Mijajlovic. Între timp au acumulat 4 greșeli personale Otasevic și Cooper. Pivotul american a reușit un capac spectaculos la Jeremic, care s-a resimțit puțin dar a rămas pe teren. Dragoste a profitat de spațiul din defensiva timișoreană și a dus scorul la 67-59.

Oaspeții s-au apropiat pe mâna lui Komatina și Popa Calotă, dar Flowers și Diaz au transformat doar una din două libere. Pivotul american a acumulat și el 4 faulturi, în timp ce Hardy rata și el de la linia de fault, ambele libere. Jeremic a pătruns bine dar a scăpat mingea afară, iar Mijajlovic a dus scorul la 69-65. Oaspeții au ratat din nou de afară și Cooper a punctat pentru 71-65 după o nouă combinație reușită cu Mijajlovic. Time-out Costescu și elevii săi urmau să repună din lateral. Gazdele s-au apărat la intercepție și Popa Calotă a reușit să repună la limită. Komatina a tras de la distanță, capitol la care timișorenii au avut mari probleme în acest meci, reușind 3 din 20 de încercări, una singură în ultimele trei sferturi. Diaz a prins ofensiv, dar a marcat doar una din cele două libere. „Leii” au ieșit la intercepție și au profitat de pasul greșit, iar Diaz marca de această dată ambele libere și ducea scorul la 71-68.

Time-out Fleșeriu. La reluare timișorenii au încercat capcane pentru a recupera mingea, iar sibienii au ținut posesia și au căutat faultul. Popa Calotă nu a avut cel mai bun meci în apărare și a faultat după ce Mijajlovic l-a depășit. Fundașul „vulturilor” a avut mână sigură și a transformat ambele libere pentru 73-68. Time-out alb-violet la care unul din jucători i-a spus lui Costescu că se pierde prea mult timp cu schema indicată de acesta. Timișorenii mai aveau la dispoziție aproximativ 19 secunde pentru a încerca să remonteze cele 5 puncte. Au trecut 10 secunde până ce Popa Calotă a șutat de după semicerc și a ratat. Jeremic l-a faultat destul de dur pe Mijajlovic, căpitanul timișorenilor fiind cam nervos în a doua parte a confruntării și a ieșit cu 5 faulturi. Mijajlovic a transformat din nou liberele. Diaz a marcat ușor, din apropierea panoului, după o combinație rapidă, dar era deja târziu. Și Otasevic a ieșit cu cinci faulturi, iar Mijajlovic a mai transformat două libere și a stabilit scorul final: 77-70. Sibienii obțin a treia victorie în disputele cu BC SCM Timișoara în acest sezon. „Vulturii” îi refuză astfel șansa președintelui timișorenilor, Ilie Trițoiu, de a-și vedea îndeplinit obiectivul personal de a obține două victorii cu Sibiul în meciurile din grupa 1-6, după cum declara la conferința premergătoare meciului.

Mladen Jeremic a fost coșgheterul partidei cu 21 de puncte. Pentru BC SCM Timișoara au mai înscris: Komatina 14 puncte, Diaz 12 puncte (6 recuperări), Flowers 7 puncte (6 recuperări), Popa Calotă 7 puncte, Drăgușin 4, Tohătan 2, Otasevic 2 și Păun 1 punct. A mai fost pe foaie Andrieș care n-a intrat. Poate s-a grăbit puțin Tudor Costescu să-l bage pe Tohătan atât de repede în condițiile în care tânărul de 17 ani nu a avut prea mult timp să-și cunoască noii coechipieri, fiind la prima partidă în alb-violet. Igor Mijajlovic a fost cel mai bun marcator de la BC CSU Sibiu cu 18 puncte (5 pase deicsive). Pentru gazde au mai înscris: Davis 15 puncte, Cooper Williams 11 puncte (double-double cu 11 recuperări), Lalovic 11 puncte, Hardy 9 puncte, Dragoste 5, Popescu 5 și Paliciuc 3 puncte.

Gazdele au dominat la recuperare unde scorul a fost 42 (10 ofensive/32 defensive) la 29 (8/21). Sibienii au făcut diferența cu cele 7 „trițe” marcate din 20 de încercări (35%), în timp ce oaspeții au marcat 3 din 20 (15%). Timișorenii au fost mai buni din spațiul de trei secunde de unde au marcat 40 de puncte față de 26. Ambele formații au avut procentaje modeste la aruncările libere: 64% gazdele (20 din 31) și 62% oaspeții (17/27). Bănățenii au reușit 11 intercepții și au marcat 22 de puncte după greșelile adverse, față de 9, după ce scorul la mingi pierduta a fost 25-13. Banca gazdelor a contribuit din plin la succesul echipei, cu 31 de puncte reușite de jucătorii introduși pe parcurs de Fleșeriu. Rezervele timișorene au contribuit cu 22 de puncte.

Cu acest rezultat BC CSU Sibiu acumulează 32 de puncte și trece provizoriu pe locul secund, la patru puncte de liderul din Cluj. BC SCM Timișoara ajunge la 29 de puncte, fiind a patra, la un punct în urma Stelei și la două în urma sibienilor. În această seară s-a mai jucat CSM CSU Oradea – U BT Cluj cu victoria oaspeților, scor final 79-84. Sâmbătă se mai joacă în grupa 1-6 BCMU Pitești-Steaua. Pentru „vulturi” urmează un meci în capitală cu Steaua. Timișorenii vor evolua în următoarele două partide pe propriul teren. Marți 7 martie, de la ora 19, alb-violeții vor întâlni la sala Constantin Jude pe campioana CSM CSU Oradea, în aceeași zi disputându-se de la 15:30 meciul feminin dintre CS SCM Timișoara și Agronomia București. „Leii” primesc vizita liderului U BT Cluj sâmbătă 12 martie, de la ora 18:20.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.