BC SCM Timișoara cedează și meciul secund la Oradea după ce a avut un avans de 14 puncte în sfertul trei. Campioana en-titre conduce cu 2-0

BC SCM Timișoara a fost învinsă din nou după ce a condus pe terenul campioanei în primul tur al play-off-ului. Alb-violeții au avut un avans de 14 lungimi în sfertul trei, dar nu au reușit să îl păstreze până la final când gazdele s-au impus cu 85-81, pe sferturi: 22-17, 13-20, 22-28 și 28-16. Pe parcursul meciului au fost mai multe momente de întrerupere din cauza problemelor la masa oficială. Orădenii au profitat de mingile pierdute de adversari și au marcat 24 de puncte, 10 în ultimul sfert. Timișorenii au faultat mai mult în ultimul sfert când roș-albaștri au beneficiat de 15 vizite la linia de fault. Orădenii au reușit câteva recuperări ofensive în momentele decisive ale partidei când au avut mai multă energie și au dus scorul la 2-0 în lupta pentru un loc în primele patru.

Sursa foto: facebook.com/CSM.Oradea

CSM CSU Oradea a început partida în formula Barnette, Nicoară, Denison, Franklin și Mandache. Tot Lucic a fost stranierul lăsat în afara foii de joc, la fel ca și la primul meci al seriei. Costescu a schimbat fundașul străin, lăsându-l pe Rambo în afara lotului pentru această partidă. Otasevic i-a luat locul. BC SCM Timișoara a început partida în formula Jeremic, Komatina, Popa Calotă, Diaz și Flowers. Popa Calotă a fost cel care a condus atacurile timișorene de pe poziția 1, deși în mare parte a acestui sezon a fost folosit mai ales pe poziția 2. Diaz a deschis scorul cu un tip-in. Barnette marca de afară primul coș al gazdelor după mai mult de două minute. Nicoară a fost găsit liber în apropierea inelului și a dus scorul la 5-2. Jeremic a fentat doi adversari, a trecut printre ei și a dus scorul la 5-4 și același Nicoară a punctat din apropiere.

Au fost destul de multe ratări în ambele părți, mai ales la aruncări deschise. Cei doi antrenori au început să facă schimbări încă din primul sfert, cu Drăgușin și Otasevic intrând la oaspeți și Pasalic la orădeni. Nicoară a dus scorul la 14-10 și a  urmat o întrerupere destul de lungă din cauza unor probleme la masa oficială. Tehnicienii le-au dat indicații jucătorilor până la reluarea jocului și orădenii au ieșit la pressing avansat. Pasalic (de două ori) și Jeremic înscriau de la distanță pentru 20-13. Achim îi trimitea în teren pe Țîbîrnă și Denison. Au fost din nou probleme la masă cu aproximativ 6 secunde înainte de final din cauza greșelilor personale afișate pe tabelă. Până s-au remediat Drăgușin și Barnette se împingeau amical. Popa Calotă a pătruns până în coș și a stabilit scorul primului sfert: 22-17. Gazdele conduceau grație celor 4 reușite de afară (față de una a oaspeților), în timp ce timișorenii aveau cu două coșuri în plus de două puncte.

Otasevic a pătruns și a scos mingea afară pentru Komatina care a avut timp să își potrivească aruncarea și  a redus ecartul la două lungimi, 22-20. Franklin și Pasalic au făcut 26-20 cu coșuri din apropiere, profitând de culoarele de pătrundere. Zeno a ratat pe contră, Jeremic scutura plasa de la distanță și Komatina și-a apropiat echipa la un punct după un contraatac 4 contra 2. Achim a cerut timp de odihnă și au fost iar întreruperi din cauza mesei. Otasevic a marcat de după semicerc și a egalat la 28, dar a scăpat mingea de sub control la următorul atac. Au fost din nou schimbări în ambele tabere și tânărul Tohătan i-a dat un pas foarte bun lui Flowers, dar americanul a ratat de lângă coș. Komatina i-a dus pe oaspeți în avantaj cu un „3 points-play”, iar Denison readucea gazdele la conducere (33-31) după o „triță” norocoasă din 0 grade (mingea a lovit inelul, a sărit și a intrat până la urmă în coș). Costescu a cerut timp de odihnă și Popa Calotă a egalat după o pătrundere pe centru. Diaz a înscris una din două libere și Otasevic făcea 33-36. Time-out și Oradea. Nicoară a redus ecartul la o lungime, Zeno și Denison nu s-au înțeles în atac și oaspeții mai cereau un time-out pentru un ultim atac de 6 secunde. Diaz a scos liberele, transformând una din două. La pauza mare scorul a fost 35-37, cu timișorenii mai buni la recuperare (18 la 12) și din spațiul de trei secunde. Bihorenii aveau 10 puncte înscrise după cele 10 mingi pierdute de adversari în prima repriză.

La revenirea de la vestiare a fost un joc echilibrat, iar Flowers i-a dus pe alb-violeți la 37-42. Franklin a răspuns cu o pătrundere și Drăgușin înscria de lângă inel după un pas de la spate venit de la Komatina. Jeremic a marcat de după semicerc pentru 41-47, dar gazdele se apropiau pe mâna lui Nicoară și Denison (45-47), profitând de turnover-ul lui Flowers. Americanul și-a luat revanșa cu 7 puncte în jumătate de minut (o „triță” plus libera transformată și o altă reușită de afară) și scorul devenea 45-54. Achim a cerut time-out și s-a sfătuit destul de mult cu secundul. Flowers și-a trecut încă două puncte în cont (de la linia de fault) și gazdele au protestat că arbitrii au acordat mingea pentru alb-violeți deși Diaz a atins-o ultimul. Mandache făcea 47-56 și orădenii au ieșit la pressing avansat pe repunerea adversă. Jeremic a pătruns ușor, Barnette a făcut fault în atac și orădenii au apelat la soluția victorioasă din primul meci: apărarea în zonă. La prima fază Flowers a punctat de la distanță și a pus pe tabelă cea mai mare diferență de scor: 47-61 în minutul 28. Gazdele au răspuns cu două coșuri de afară înscrise de Franklin și Mandache, ajutați de capacul lui Denison la Diaz. Time-out BC SCM Timișoara. Komatina a primit un pas excelent de la Flowers și a dus scorul la 53-63, Denison și Jeremic punctau de la linia de fault și Barnette a trimis mingea în coș cu un tip-in pe sirenă, astfel că la ultima pauză scorul era 57-65. Bănățenii s-au desprins în sfertul trei cu ajutorul celor 5 „trițe” reușite, față de două ale gazdelor.

Komatina a refăcut ecartul de 10 lungimi dar a ratat libera suplimentară în debutul sfertului patru. Barnette a pătruns după repunere și a dus scorul la 59-67. Orădenii încercau din nou apărarea în zonă și Franklin a început seria de una din două libere a gazdelor. Drăgușin și Țîbîrnă au ajuns la 4 greșeli personale după ce s-a dat dublu fault la duelul celor doi. Barnette a pătruns din nou, a ratat și tot el a recuperat ofensiv, ducând scorul la 62-67. Oaspeții au făcut 24 de secunde, ambele echipe au comis turnover și Mandache a punctat pe contratac pentru 64-67. Au urmat ratări de afară și Diaz a dus ecartul la cinci lungimi după ce a fost găsit în spațiul de 3 secunde. Au fost din nou probleme cu masa și Costescu îl trimitea în luptă și pe Păun pentru a-l odihni pe Komatina. Din nou una din două libere pentru Franklin și din nou Diaz a fost găsit liber pe coborăre și puncta prin slam-dunk. Zeno și Mandache au transformat câte o liberă din două și Diaz înscria încă o dată pe coborâre (67-73).

Mandache a punctat de afară și timișorenii cereau timp de odihnă. Achim a cerut din nou apărare om la om cu schimb la orice blocaj. La reluare oficialul orădean, Șerban Sere, a fost sancționat cu tehnic. Jeremic a ratat însă libera și bănățenii nu au profitat nici de posesie. Mandache a mai scuturat o dată plasa de la distanță, din 0 grade dreapta cu Komatina în față) și a egalat la 73. Costescu a cerut din nou timp de odihnă și le-a zis elevilor săi că este nevoie să se apere. Jeremic și-a dus formația în avantaj după ce a transformat ambele libere, Otasevic a ajuns la 4 faulturi și Franklin egala de la linia de fault. Komatina și Zeno au marcat după ce au pătruns și scorul era 77-77 cu două minute înainte de final.

Zeno a interceptat și a marcat pe contră pentru 79-77 și gazdele au fost mai agresive la omul cu mingea. Oaspeții au comis 24 de secunde după airball-ul lui Komatina și, la coșul celălalt, Barnette reușea un „3 points-play” cu care ducea scorul la 82-77 cu 36 de secunde înainte de final. Orădenii au avut mai multă energie pe final când au recuperat mai mult de lângă panouri. Banca timișoreană cerea ultimul timp de odihnă. Mandache a făcut al 4-lea fault și l-a trimis pe Jeremic la linia de fault. Căpitanul oaspeților a transformat pentru 82-79. Alb-violeții au încercat un pressing avansat dar nu foarte convingător și Komatina a ajuns și el la 4 faulturi. Zeno a transformat una din cele două libere (83-79). Diaz a urmărit ofensiv și a trimis în coș ratarea lui Popa Calotă și Jeremic faulta repede. Zeno a transformat ambele aruncări și a dus scorul la 85-81 cu 11 secunde până la final. Popa Calotă nu a fost atent la timp și a bătut foarte mult mingea la ultimul atac, încercând să paseze foarte târziu, astfel că timișorenii nu au mai aruncat înainte de sirena de final. S-a încheiat 85-81 pentru orădeni care conduc cu 2-0 la general. Timișorenii au pierdut din nou un meci pe care păreau că îl au în mână în sfertul 3.

Sean Barnette a fost omul meciului cu 21 de puncte, 11 recuperări și 4 pase decisive. Pentru CSM CSU Oradea au mai înscris: Mandache 14 puncte, Franklin 11 (7 pase decisive), Nicoară 12 puncte, Pasalic 10, Denison 9 puncte (7 recuperări) și Zeno 8 puncte. Au mai intrat la gazde Țîbîrnă, Petrișor și Nicolescu. Mladen Jeremic a fost coșgheterul oaspeților cu 19 puncte. Komatina s-a remarcat cu 16 puncte și 8 recuperări, Diaz a marcat 16 puncte și Flowers 15. Pentru BC SCM Timișoara au mai înscris: Popa Calotă 6 puncte, Otasevic 5 puncte (5 pase decisive) și Drăgușin 4 puncte. Au mai intrat Tohătan și Păun.

Gazdele au înscris un coș de două puncte în plus: 22 (din 41, reușite 53%), față de 21 ale oaspeților (din 38, 55%). Ambele formații au înscris 9 „trițe”, orădenii din 18, iar timișorenii din 16 (56%). Elevii lui Cristian Achim au transformat 14 libere din 19 (73%), în timp ce alb-violeții au avut 12 reușite de un punct din 16 încercate (75%). Roș-albaștri au înscris 10 libere din cele 15 de care au beneficiat în ultimul sfert, iar oaspeții au avut 6 vizite la linia de fault din care au concretizat 4. Orădenii au fost mai buni la recuperare în ultimele zece minute când au reușit să prindă 10 mingi la panou față de cele 6 recuperări adverse. În total orădenii au avut 29 de recuperări (11 ofensive/18 defensive), față de 28 (7 ofensive/21 defensive). 13-10 a fost scorul la puncte înscrise după recuperările ofensive. Orădenii au reușit 24 de puncte după cele 17 mingi pierdute de oaspeți, în timp ce timișorenii au taxat cu doar 11 puncte cele 11 turnovers ale gazdelor. 34-38 a fost scorul la punctele din spațiul de trei secunde. Banca bihoreană a făcut diferența cu 18 puncte, față de 9 cât au înscris jucătorii veniți de pe banca timișoreană.

Campioana en-titre conduce cu 2-0 (după 74-66, respectiv 84-81) și mai are nevoie de o singură victorie pentru calificarea în careul de ași, în timp ce timișorenii au nevoie să câștige meciul de miercuri 19 aprilie (ora 17:30) de pe propriul teren pentru a găzdui o a doua partidă vinerea viitoare, pe 21 aprilie, în care să spere că pot forța decisivul. Gazdele s-au impus până acum în toate partidele disputate în acest play-off. Clujenii au trecut de sută în ambele partide pe care le-au găzduit cu ocupanta locului 8, SCMU Craiova: 100-74 și 104-78. Steaua CSM Eximbank conduce cu 2-0 în disputa cu BCMU Pitești după 84-61 și 105-90 în capitală cu BCMU Pitești. BC CSU Sibiu s-a impus acasă în primul meci cu vicecampioana BC Mureș Târgu Mureș, scor 76-66, iar al doilea duel este programat mâine de la ora 18.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.