BC SCM Timișoara întâlnește din nou Oradea în cupă după trei ani. Steaua CSM Eximbank și U BT Cluj sunt primele semifinaliste. 17 coșuri de două puncte a înscris fiecăre echipă ce a jucat în prima zi la Final 8-ul de la Sibiu

BC SCM Timișoara se luptă cu campioana CSM CSU Oradea pentru un loc în semifinalele Cupei României la prima ediție care se decide la un turneu final de 8 echipe. Cele două formații au oferit partide foarte strânse în acest sezon, încheiate la o posesie. Cele două s-au întâlnit ultima dată în cupă în 2014 când orădenii au obținut o dublă victorie. Alb-violeții au câștigat ultima partidă dintre cele două la un turneu final, în 2012. Steaua CSM Eximbank București și U-Banca Transilvania Cluj Napoca sunt primele două calificate în careul de ași. După prima zi se știe deja că un antrenor român va cuceri trofeul și se păstrează „blestemul echipei gazdă”.

Primul Final  8 al Cupei României la baschet masculin a debutat marți la Sibiu. La turneul final au ajuns fără joc cele patru reprezentante din cupele europene: Steaua CSM Eximbank București, U Banca Transilvania Cluj Napoca, CSM CSU Oradea și BC Mureș Târgu Mureș. Celor patru li s-a alăturat CS Phoenix Galați care a acces  la Final 8 după retragerea ploieștenilor.

Sursa foto: facebook.com/BCCSUSibiu

Steaua CSM Eximbank București a trecut de SCMU Craiova cu 83-63 în meciul de deschidere. Scorul pe sferturi a fost: 23-7, 25-20, 13-21 și 22-15. Organizatorii anunțau că prima zi a turneului se joacă cu casa închisă, dar la începutul primului meci tribunele erau destul de goale și pe parcurs au început să vină fanii locali. Paul, Malesevic, Long, Baciu și Dudzinski au intrat în 5-ul de start al Stelei, iar la SCMU Craiova au început Burlacu, Abrams, Aktas, Lee și Hargrove. Roș-albaștrii au deschis  partida cu un „run” de 17 puncte și au avut un avans maxim de 25 de puncte în sfertul secund. Craiovenii s-au apropiat la 11 lungimi în a treia perioadă de joc, dar bucureștenii s-au distanțat din nou și au controlat partida pe final când Fometescu a făcut destule schimbări. Mihai Paul (Steaua) și Darius Hargrove (Craiova) au fost cei mai buni marcatori cu câte 15 puncte. Steliștii au făcut diferența de la distanță (9 „trițe” reușite față de 5 ale oltenilor) și de la linia de fault cu 22 de libere transformate față de 14. Ambele echipe au marcat câte 17 coșuri de două puncte.

Cupa României obligă echipele să aibă cel puțin doi români pe parchet pe toată durata partidei, ceea ce îi conferă un specific diferit față de campionat unde se folosește regula cu un român. Jucătorii autohtoni de la Steaua au făcut diferența în această partidă, reușind să înscrie 38 de puncte (15 Paul, 13 Baciu 8 Negoițescu, 2 Darwiche), față de 12 ale românilor de la Craiova (7 Burlacu, 5 Solopa), printre care se numără și timișoreanul Florin Popa. Echipa pregătită de Claudiu Fometescu a înscris 25 de puncte după mingile pierdute de adversari, față de 12. Astfel Steaua CSM Eximbank a fost prima formație calificată în semifinalele competiției eliminatorii.

BC CSU Sibiu – U Banca Transilvania Cluj 70-88 (18-22, 16-18, 26-26, 10-22)

Al doilea sfert a avut o desfășurare diferită, dar diferență finală asemănătoare cu primul. Sala a fost plină la meciul gazdelor, cu o mare galbenă în tribune, dar și cu o galerie clujeană la tribuna suplimentară de pe parchet. „Vulturii” au început partida cu Hardy, Paliciuc, Popescu, Mijajlovic și Cooper Williams, iar clujenii au replicat cu Dykes, Moldoveanu, Adamovic, Torok  și Rasic. Sibienii au avut un debut mai reușit și au avut un avans maxim de 7 puncte (11-4), dar clujenii conduceau cu patru puncte la prima pauză. Moldoveanu a punctat de la distanță la ultima fază a reprizei și a mărit diferența la șase lungimi la jumătatea partidei, 34-40. Gazdele au egalat la 54 cu trei minute până la ultima pauză, dar înaintea ultimei  perioade de joc clujenii erau tot cu 6 puncte în față. Liderul din campionat a dominat în ultimele zece minute și nu a mai dat nici o șansă gazdelor să revină. Pustozvonov a marcat de la distanță ultimul coș al partidei și a pus cel mai mare ecart pe tabelă, 18 puncte.

Vlad Moldoveanu a fost coșgheterul partidei cu 21 de puncte (plus 9 recuperări), urmat de Paliciuc (19 puncte, 7 recuperări) și Dykes (19 puncte). Gazdele au avut cu opt posesii în plus (87-79), dar au avut 0,80 puncte per posesie, față de 1,11 cât au avut clujenii. Jucătorii autohtnoni de la Sibiu au reușit 32 de puncte (Paliciuc 19, Popescu 9, Dragoste 2, Banciu 2), iar cei de la U BT 31 de puncte (Moldoveanu 21, Torok 7, Kuti 3). Cele două formații au marcat câte 17 coșuri de două puncte și câte 12 libere, iar elevii lui Mihai Silvășan au făcut diferența cu cele 14 „trițe”, față de 8 ale sibienilor. Deși cele două formații au avut un număr identic de mingi pierdute, 15, alb-negrii au marcat mult mai multe puncte în urma greșelilor adverse: 23-5.

După eliminarea lui BC CSU Sibiu se continuă tradiția ultimilor ani când gazda turneului final nu câștigă competiția. De asemenea, rămân în cursă doar antrenorii români pentru Cupă după ce SCMU Craiova, cu Vuksanovic pe bancă, a fost eliminată. Un aspect interesant după prima zi de întreceri de la Sala Sporturilor Transilvania din Sibiu este că toate cele patru echipe care au jucat în primele două sferturi au înscris câte 17 coșuri de două puncte.

BC SCM Timișoarase și CSM CSU Oradea se întâlnesc din nou în Cupă după trei ani

Ultimul duel dintre BC SCM Timișoara și CSM CSU Oradea a avut nevoie de două reprize suplimentare. Sursa foto: bc-tm.ro

BC Mureș Târgu Mureș și CS Phoenix Galați deschid ziua a doua cu sfertul programat de la ora 17:15 (transmis pe DigiSport 4). Pentru ultimul loc în semifinale luptă BC SCM Timișoara și CSM CSU Oradea. cele două formații și-au împărțit victoriile în ultimele două sezoane, câștigând pe propriul teren. În actuala stagiune orădenii au câștigat acasă la o diferență de două lungimi, iar timișorenii s-au impus cu două săptămâni în urmă la un punct după două reprize de prelungire. Cele două formații s-au întâlnit ultima dată în competiția eliminatorie în sezonul 2013-2014, în sferturi, iar orădenii s-au impus în ambele manșe cu 98-82, respectiv 77-70. CSM-ul a pierdut atunci finala Cupei. În 2012 BC Timișoara și CSM Oradea s-au întâlnit la Final 4-ul de la Arena de Baschet, din București. Atunci alb-violeții au avut câștig de cauză în penultimul act, dar au pierdut finala cu BCMU Pitești unde antrena atunci actualul tehnician al „leilor”, Tudor Costescu.

Timișorenii au mers mai repede la Sibiu. „Am venit mai devreme la Sibiu, ca să nu simțim oboseala drumului și ne-am antrenat atât la sala ”Transilvania”, cât și la sala din Șura Mică. Au fost ședințe de pregătire reușite, chiar dacă avem unele probleme medicale inerente. Totuși, jucătorii sunt recuperabili până la ora partidei cu Oradea. Este primul turneu final cu opt echipe la start, ceea ce reprezintă o provocare pentru toată lumea. De asemenea, trebuie ținut cont de regula celor doi români care trebuie să se afle mereu pe parchet. Asta nu este o problemă pentru noi, care am avut chiar momente când am evoluat cu trei români, însă întregul staff tehnic trebuie să fie mult mai atent la pregătirea partidei și la schimbările pe care le vom face. Avem de-a face cu un turneu în care unele echipe vor juca trei meciuri în trei zile, dar noi ne concentrăm deocamdată doar pe prima partidă”, a declarat Tudor Costescu. BC SCM Timișoara vine după înfrângerea din campionat acasă cu BC CSU Sibiu, cu coș primit în ultima secundă, iar orădenii au suferit un eșec drastic acasă, 55-75 cu U BT Cluj.

Pentru bănățeni sala de la Sibiu aduce amintiri plăcute după ce în 2010 cucereau acolo prima cupă din palmares. BCM ELBA (cum se numea atunci echipa) trecea de CS Gaz Metan Mediaș cu 92-83 în finală. Meciul dintre BC SCM Timișoara și CSM CSU Oradea este programat miercuri 15 februarie de la ora 19:45. Acesta va fi transmis în direct pe Digi 24 Oradea și înregistrarea va putea fi urmărită de la ora 21 pe DigiSport 4. Joi sunt programate semifinalele, cu U Banca Transilvania Cluj și Steaua CSM Eximbank București disputându-și locul în finală de la ora 18.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.