BC SCM Timișoara, la a 3-a victorie consecutivă în campionat, prima pe terenul Energiei. 20 de puncte după turnovers au înscris alb-violeții

BC SCM Timișoara a câștigat în premieră pe terenul Energiei Târgu Jiu, pe care n-a învins-o până acum în deplasare de când aceasta a promovat în prima ligă acum opt ani. Partida s-a încheiat cu 53-81, pe sferturi: 20-17, 9-19, 15-19, 9-26. Alb-violeții au reușit să lege trei victorii consecutive pentru prima dată în acest sezon, păstrează un punct avans în fața piteștenilor și se apropie la două puncte de Energia, formația care a reprezentat cu succes România în FIBA Europe Cup unde a ajuns până în optimi. „Leii” au fost superiori la aruncările de la distanță și din spațiul de trei secunde, reușind să își treacă în cont 20 de puncte după greșelile gazdelor.

Cele două formații s-au întâlnit în primul tur al Cupei României unde gorjenii s-au impus cu 65-59, respectiv 70-63 (în deplasare). După aceea au urmat problemele la formația timișoreană, cu sarabanda de schimbări, în timp ce Energia s-a împărțit între campionat și FIBA Europe Cup. Energia Târgu Jiu a început faza a doua din sezonul regulat cu cinci puncte în fața formației timișorene pe care a învins-o în ambele partide directe cu 84-70 la sala Constantin Jude și 85-77 la începutul lunii februarie, în etapa 20. La acea partidă la formația gorjeană a avut loc o altercație între antrenorul de atunci, Hristu Șapera, și Lamont Mack, jucătorul părăsind echipa. Ulterior au plecat și ceilalți străini cu excepția lui Horne, dar și Guțoaia. Timișorenii au rămas în aceeași formulă ca la vizita anterioară la Târgu Jiu.

IMG_8831

Dalibor Djapa cel mai bun marcator al timișorenilor la prima victorie obținută pe terenul Energiei (arhivă)

La partida din etapa a 26-a, a 4-a din faza a doua a sezonului regulat, gazdele au fost conduse de pe bancă de Claudiu Alionescu. Acesta i-a trimis în primul cinci pe Szabolcs Santa, Raimundas Danys, Paris Horne, Dragoș Andrei, Barîs Aktas, ultimii doi au trecut și pe la BC Timișoara la fel ca Mihuți, venit de pe bancă. Nenad Mandic i-a trimis în 5-ul de start pe Slobodan Dundjerski, Mladen Jeremic, Zoran Milencovici, Dalibor Djapa și Veselin Veselinov. Jeremic a deschis scorul după 24 de secunde (0-2), iar Santa a marcat primele două puncte ale gazdelor după alte zece secunde. Djapa a dus scorul la 2-4, iar Horne a înscris prima „triță” a partidei în minutul trei. Au urmat aproape două minute în care timișorenii nu au găsit drumul spre coș, iar Aktas și Santa au pus pe tabelă cel mai mare avans al gorjenilor în această partidă, scor 8-4 în minutul patru. Djapa a reușit prima aruncare de la distanță a „leilor” și Jeremic a readus oaspeții în avantaj cu un „3 points play” (8-10 la jumătatea sfertului unu). Gazdele au încheiat prima perioadă de joc cu un „run” de șapte puncte și au reușit să intre la conducere la prima pauză: 20-17. Diferența a făcut-o o reușită de la distanță, cele două formații având câte 5 șuturi de două puncte marcate și 4 libere.

Toth și Djapa i-au readus pe oaspeți în avantaj în debutul sfertului secund, iar Zivanovic a scuturat plasa de la distanță pentru 20-24. Energia nu a punctat până aproape de jumătatea sfertului, în timp ce alb-violeții și-au dus „run-ul” la 15 puncte și s-au distanțat la 20-32. Andrei a oprit seceta din atacul gazdelor cu o „triță”, Toth a dus scorul la 23-34, după care au urmat aproape trei minute în care nici una din cele două formații nu a înscris, iar Energia s-a apropiat la șapte lungimi la pauza mare, 29-36. „Leii” au profitat de cele 9 mingi pierdute de adversari în a doua perioadă de joc  și s-au distanțat grație celor zece puncte în plus înscrise din spațiul de trei secunde.

Santa a marcat primele două puncte după revenirea de la vestiare, dar reușitele de la distanță ale lui Jeremic și Zivanovic au dus ecartul la 13 puncte, 31-44 după două minute scurse din sfert. Din acel moment avansul nu a scăzut sub două cifre. Djapa a dus ecartul la 17 puncte (38-55 în minutul 27), dar oaspeții nu au înscris în ultimele două minute și jumătate ale sfertului iar oltenii se apropiau la 44-55 la ultima pauză. Alb-violeții au reușit 5 „trițe” în a treia perioadă de joc.

Gazdele, care la ultimele partide s-au bazat pe un nucleu de 6 jucători, nu au mai putut ține ritmul cu timișorenii în ultimul sfert. Elevii lui Nenad Mandic au înscris 7 puncte (44-62) până când Danys a marcat de la linia de fault primele puncte din sfert ale Energiei, după trei minute și jumătate, iar Santa a dus scorul la 48-62. Au urmat alte 9 puncte la rând ale oaspeților și trei minute fără reușite în atacul gorjean. Seceta a fost oprită de Sanda, care a marcat de la distanță, iar Danys înscria ultimele puncte ale gazdelor cu 2:13 minute înainte de final, pentru 53-71. Partida s-a încheiat cu un nou „run” de zece puncte al oaspeților și scorul final a fost 53-81.

Dalibor Djapa a fost coșgheterul partidei cu 22 de puncte, fiind aproape de double-double cu 9 recuperări. Mladen Jeremic a reușit double-double-ul cu 19 puncte și 10 recuperări. Pentru BC SCM Timișoara au mai înscris: Toth 13 puncte, Zivanovic 12 (4×3), Dundjerski 9 puncte (plus 11 pase decisive), iar Milencovici, Warren și Veselinov au înscris câte 2 puncte. Doi jucători ai Energiei au încheiat în double-double: Szabolcs Santa a reușit 15 puncte și 13 recuperări, iar Paris Horne 12 puncte și 11 recuperări. Ambii antrenori au folosit câte opt jucători. De la gazde cei din primul cinci au evoluat între 30 de minute (Dany) și aproape 38 (Andrei), Mihuți a stat pe parchet 18 minute, iar Sanda și Berca mai puțin de trei minute și jumătate. Nenad Mandic l-a folosit cel mai mult pe Jeremic (39 de minute), iar Warren a petrecut în teren 6:49 minute, fiind singurul eliminat pentru 5 faulturi ceilalți alb-violeți au evoluat între 19:30 minute (Toth) și 34:48 (Dundjerski).

Timișorenii au avut cu 12 aruncări din acțiune în plus față de adversari, dar și procentaje mai bune. Alb-violeții au marcat 19 din 37 de aruncări de două puncte (51%) și 12 din 34 de la distanță (34%). De partea cealaltă, gazdele au reușit 14 din cele 36 de aruncări de două puncte încercate (39%) și 4 din 23 de „trițe” (17%). Bănățenii au reușit 36 de puncte din spațiul de trei secunde, cu zece mai mult ca adversarii.Gorjenii au marcat mai mult de la linia de fault: 13 din 18 libere transformate (72%) față de 7 din 9 (78%). Oaspeții au încheiat partida cu 41 de recuperări (12 ofensive/29 defensive), 21 de pase decisive, 20 de faulturi, 12 mingi pierdute și 8 intercepții. Gazdele au avut 42 de recuperări (14/28), 10 assist-uri, 18 faulturi, 17 mingi pierdute și 5 intercepții. Alb-violeții au reușit 20 de puncte după greșelile adverse.

BC SCM Timișoara obține a 8-a victorie stagională și a 3-a la rând, reușind pentru prima dată în acest sezon o serie de 3 succese. Alb-violeții ajung la 34 de puncte, la două în urma Energiei când mai sunt șase etape de disputat. În celălalt meci al etapei important pentru zona retrogradării, BCMU Pitești a trecut de Gaz Metan Mediaș cu 84-60 și rămâne la un punct în spatele echipei timișorene, având cu două victorii în plus față de bănățeni, dar și handicapul penalizării de 3 puncte primită la începutul sezonului din cauză că și-a retras satelitul din liga secundă în sezonul precedent. Cele două alb-violete se vor duela sâmbătă cu BC SCM Timișoara ca gazdă. Meciul de la sala Constantin Jude dintre BC SCM Timișoara și BCMU Pitești se joacă sâmbătă de la ora 18.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.