BC SCM Timișoara obține a doua victorie din grupa 1-6: 88-67 acasă cu BCMU Pitești

BC SCM Timișoara și-a trecut în cont al doilea succes în grupa 1-6 după 88-67 acasă cu BCMU Pitești, pe sferturi: 26-13, 19-15, 22-17 și 21-22. Bănățenii s-au distanțat din primul sfert și au avut un avans maxim de 30 de puncte. Ambele echipe au avut absențe importante, jucând doar cu 4 stranieri.  La gazde nu au evoluat Rambo, Flowers și Popa Calotă, iar la oaspeți a lipsit Kostoski. Mladen Jeremic a fost golgheterul partidei cu 33 de puncte.

Sursa foto: facebook.com/bcscmtimisoara

Sâmbătă au fost programate cele trei partide din etapa a 5-a din grupa 1-6, 27 per ansamblu în acest sezon al Ligii Naționale. În primele două partide U BT Cluj s-a impus cu 80-74 în deplasare la Steaua CSM Eximbank, iar campioana CSM CSU Oradea a câștigat acasă cu 84-72 disputa cu BC CSU Sibiu. BC SCM Timișoara a primit vizita lui BCMU Pitești în ultimul meci al zilei. Ambele echipe au jucat cu 4 străini. La timișoreni au continuat problemele pentru Rambo și Flowers, în timp ce piteștenii nu s-au putut baza pe Kostoski. Cele două formații violete veneau după înfrângeri în precedenta etapă, BCMU a pierdut acasă cu CSM CSU Oradea (76-86), iar BC SCM a cedat la București cu Steaua (95-67). În prima fază a campionatului timișorenii și piteștenii și-au împărțit victoriile, câștigând fiecare pe propriul teren.  Bănățenii s-au impus în tur (în etapa a 5-a) cu 76-57, iar la retur piteștenii au câștigat cu cu 94-73 în acel meci când cei de la BC SCM au acuzat gripa.

Tudor Costescu a început partida în formula Jeremic, Tohătan, Komatina, Otasevic și Drăgușin. Hristu Șapera i-a trimis în 5-ul de start al piteștenilor pe Hunter, Marinov, Corpodean, Zaharie și Gabric. Drăgușin a deschis scorul, iar Marinov i-a dus singura dată pe oaspeți în avantaj, 3-4 în minutul 3. Timișorenii au reușit 9 puncte la rând și s-au distanțat la 16-6. „Leii” și-au mărit avansul la 26-13 la prima pauză, iar la pauza mare scorul era 45-28. Timișorenii aveau 61% reușite de la semidistanță (14 din 23), 3 din 11 de după semicerc (27%) și 8 din 10 de la linia de fault. Piteștenii marcaseră 10 din 21 aruncări de două puncte (48%), 1 din 7 de după semicerc (14%) și 5 din 6 libere. Elevii lui Tudor Costescu aveau 28 de puncte înscrise din spațiul de trei secunde, cu 10 în plus față de adversari. Gazdele au avut un avans maxim de 17 puncte în prima repriză.

Timișorenii și-au adjudecat și a treia perioadă de joc cu un parțial de 22-17, în timp ce ultimul sfert a fost singurul pe care și l-au trecut în cont oaspeții cu 21-22. S-a încheiat 88-67 și „leii” au obținut a doua victorie din grupa 1-6 (din cinci partide). BC SCM Timișoara a înscris peste jumătate din aruncările din acțiune încercate: 35 din 64 (55%). Gazdele au reușit 27 de aruncări de două puncte din 45 încercate (60%), 8 din 19 de la distanță (42%) și 10 din 12 libere (83%). Piteștenii au marcat 27 de aruncări din acțiune din 55 încercate (49%) dintre care 23 din 43 de la semidistanță (53%), 4 din 12 de după semicerc (33%) și 9 din 11 de la linia de fault (82%). 30-28 a fost scorul la recuperări, cu ambele formații având 20 recuperări defensive. BC SCM Timișoara a încheiat partida cu 19 pase decisive, 16 faulturi, 11 mingi pierdute și 10 intercepții. BCMU Pitești a avut 13 pase decisive, 12 faulturi, 17 mingi pierdute și 5 intercepții. Bănățenii au reușit 52 de puncte din spațiul de 30 de secunde față de 36 ale adversarilor. 19-7 a fost scorul la puncte marcate după greșelile adverse, iar 14-6 a fost la punctele înscrise după recuperări ofensive.  Cel mai mare ecart a fost de 30 de puncte pentru timișoreni (79-49).

Mladen Jeremic a fost omul meciului cu 33 de puncte. Adrian Diaz a fost aproape de double-double cu 16 puncte și 9 recuperări. Pentru BC SCM Timișoara au mai înscris: Andrieș 8 puncte, Drăgușin 8, Tohătan 8, Komatina 7, Otasevic 4 și Păun 4 puncte. Vincent Hunter II a fost cel mai bun marcator de la oaspeți cu 15 puncte. Pentru BCMU Pitești au mai înscris: Gabric 13 puncte, Marinov 12, Tudor 12, Zaharie 6, Balmuș 4 și Corpodean 2 puncte. Au mai intrat Stăncuț, Neguț și Chirof. Trei dintre cei care au evoluat pentru piteșteni au fost trecut la timișoreni: Stăncuț, Zaharie și Balmuș.

Partidele din etapa 27 au consemnat jumătatea fazei a doua a sezonului regulat. U BT Cluj conduce cu 43 de puncte și și-a asigurat locul 1 înaintea play-off-ului. Steaua și BC CSU Sibiu au câte 37 de puncte, iar CSM CSU Oradea este pe patru cu 36 de puncte. BC SCM Timișoara are 35 de puncte și BCMU Pitești încheie grupa cu 33 de puncte. Pentru bănățeni urmează un nou meci acasă, marți 21 martie de la ora 17:30 cu BC CSU Sibiu. În 24 și 29 martie „leii” vor avea două deplasări, la Oradea și la Cluj, iar următorul meci acasă este în penultima etapă, pe 1 aprilie cu Steaua.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.