BC SCM Timișoara obține prima victorie din 2016 la Mediaș. La fel de multe aruncări din acțiune pentru ambele echipe, procentaje superioare pentru „lei”

BC SCM Timișoara s-a impus în deplasarea de la Mediaș cu 99-87, pe sferturi: 23-23, 20-25, 33-20, 23-19. Cele două echipe au avut același număr de aruncări din acțiune: 60 în total, 33 de două puncte și 27 de trei, cu timișorenii având procentaje de reușită superioare, care au făcut diferența într-un meci cu 12 schimbări de lider și 9 egalități. Alb-violeții au reușit să înscrie 15 „trițe”, depășind precedenta performanță de 14 reușite într-o partidă, astfel că au obținut primul succes din 2016 și al treilea din acest sezon. Dundjerski, Jeremic și Djapa au contribuit cu peste 20 de puncte  la a doua victorie stagională cu Gaz Metan.

Dundjerski af

Slobodan Dundjerski a încheiat partida de la Mediaș în double-double cu 23 de puncte și 13 pase decisive. Sursa foto: bctimișoara.ro

Cele două foste câștigătoare de Cupa României se aflau la egalitate înaintea partidei din etapa a 18-a din Liga Națională, cu 19 puncte, un bilanț de 2 victorii și 15 înfrângeri. Gazdele de la Mediaș, care l-au adus pe Ionuț Drăgușin de la Steaua în această iarnă, au început partida în formula Grabauskas, Pustahvar, Navickas, Peciukas și Popa (plecat de la „lei” după problemele apărute în debutul sezonului). BC SCM Timișoara se afla în fața celui de-al treilea meci jucat în deplasare în acest început de an și venea după eșecurile de la Târgu Mureș și Cluj-Napoca. În duelul ultimelor clasate, Mandic a început partida cu Djapa, Jeremic, Veselinov, Dundjerski și Milencovici.

Djapa a înscris primele cinci puncte ale partidei și i-a distanțat pe timișoreni la 0-5, iar gazdele au reușit să puncteze după aproape două minute și jumătate prin liberele transformate de Peciukas, iar Navickas egala la 12 în minutul 6. Toth a readus avantajul pentru alb-violeți, dar „3 points play-ul” lui Drăgușin a dus Gazul pentru prima dată în avantaj, 15-14. Cele două formații au trecut pe rând la conducere până la finalul primei perioade de joc, care s-a încheiat la egalitate, 23-23. Prima jumătate a sfertului secund a continuat sub semnul echilibrului cu diferența până în 3 puncte, iar alb-negrii au reușit 6 puncte la rând și s-au distanțat la 42-35 cu trei minute până la pauza mare. Veselinov și Dundjerski au redus ecartul la o lungime în mai puțin de un minut, dar „trițele” lui Pustahvar și Navickas au stabilit scorul la jumătatea partidei: 48-43.

Jeremic a înscris cinci puncte în jumătate de minut după revenirea de la vestiare și a restabilit egalitatea la 48. Gazdele au revenit la un avans de cinci puncte, iar timișorenii au preluat din nou conducerea după ce Jeremic și Dundjerski au scuturat plasa de la distanță (55-56). Djapa a înscris trei „trițe” și a dus diferența la șapte puncte în favoarea „leilor” (60-67). Jeremic a mărit ecartul la 60-71, gazdele s-au apropiat la cinci lungimi, iar Zivanovic a înscris de la distanță și a stabilit scorul la ultima pauză: 68-76. Jeremic și Peciukas au înscris câte două puncte în prima parte a ultimului sfert, când cele două formații s-au întrecut în ratări. Djapa a refăcut ecartul de zece puncte cu mai puțin de șapte minute până la final și de atunci diferența nu a scăzut sub această cotă. Ecartul maxim a fost de 16 puncte în favoarea alb-violeților în mai multe rânduri. Jeremic a marcat de la linia de fault pentru 83-99 cu 51 de secunde înainte de final și s-a încheiat 87-99 și BC SCM Timișoara obține o primă victorie cu Nenad Mandic pe bancă.

Slobodan Dundjerski și Mladen Jeremic au fost coșgheterii partidei cu câte 23 de puncte, Dundjerski a încheiat în double-double cu 13 pase decisive. Dalibor Djapa a contribuit cu 22 de puncte, având o singură aruncare ratată din acțiune (5 din 5 reușite de două puncte și 4 din 5 de la distanță). Pentru BC SCM Timișoara au mai înscris: Milencovici 11 puncte, Veselinov 10 puncte, Toth 5 puncte (eliminat cu 5 faulturi), Zivanovic 3 puncte și Warren 2 puncte. A mai intrat Szekely. Aliaksandr Pustahvar a fost cel mai bun marcator al medieșenilor cu 22 de puncte, urmat de Navickas cu 18.

Interesant este că cele două echipe au aruncat la fel de mult din acțiune: 60 de aruncări totale dintre care 33 de două puncte și 27 de trei puncte. Timișorenii au înscris în total 38 din aruncările din acțiune (63%) astfel: 23 de două puncte (70% reușite) și 15 de la distanță (41%). 19 din aruncările de la semidistanță ale gazdelor și-au atins ținta (58%) și 11 „trițe” (41%), în total jumătate din șuturile din acțiune (30) ale elevilor lui Mihai Popa au fost coșuri. Gaz Metan a avut cu cinci posesii în plus (85 la 80). Medieșenii au beneficiat de 22 de libere din care au transformat 16 (73%) în timp ce oaspeții au înscris 8 din 12 aruncări de un punct (67%). Alb-negrii au avut 28 de recuperări (10 ofensive/18 defensive), 18 pase decisive, 21 de faulturi, 14 mingi pierdute și 5 intercepții. Bănățenii au încheiat partida cu 23 de recuperări (5/18), 19 pase decisive, 23 de faulturi, 14 mingi pierdute și 7 intercepții. Alb-violeții au stat mai bine la punctele marcate din spațiul de trei secunde: 42 față de 36 și la punctele înscrise în urma mingilor pierdute de adversari: 15 la 4. Gazdele au reușit 11 puncte din a doua încercare (după recuperări ofensive) în timp ce timișorenii au avut 5.

Cu acest rezultat, timișorenii acumulează 21 de puncte (3 victorii/15 înfrângeri) cu unul mai puțin decât BCMU Pitești care are un bilanț de 7 victorii și 11 înfrângeri dar o penalizare de trei puncte. Bănățenii au un punct în fața medieșenilor pe care i-au învins în ambele confruntări din acest sezon. În etapa următoare BC SCM Timișoara revine acasă după trei deplasări consecutive. Elevii lui Nenad Mandic vor întâlni miercuri (3 februarie) de la ora 18 pe Dinamo București.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.