BC SCM Timișoara revine în capitală de la -20 în minutul 20 la 64:67 în minutul 35 dar clachează în ultimele două și iese în sferturi într-o zi cernită

Cu toate problemele ei mai mici, mai mari sau chiar foarte mari, BC SCM Timișoara a avut luni seară la București capacitatea de a răsturna într-un sfert și jumătate după pauza jocului decisiv pentru intrarea în semifinale un handicap de 20 de puncte, semn al spiritului de luptă al ”violeților” lui Tudor Costescu, care n-au reușit însă în cele din urmă și răsturnarea calculelor hârtiei, favorabile gazdei CSM Steaua, care a preluat din nou conducerea cu 115 secunde înainte de final și și-a croit un penultim act cu U-Banca Transilvania Cluj, bănățenii având marele merit de a fi conferit atractivitate fazei sferturilor Ligii Naționale de baschet masculin prin asigurarea unicului duel revărsat în nu mai puțin de 5 partide, limită maximă pentru departajarea la meciuri.

Daniel Pop, vlăstar al baschetului plecat în ceruri

Amarul revirimentului fără finalitate și al risipirii de puțin a șansei de a-i surprinde la potou pe bucureșteni la ei acasă au pălit însă în insignifianță la tragedia prematurei plecări în ceruri a unui junior timișorean în vârstă de 18 ani al Clubului Sportiv Școlar Bega, Daniel Pop, cooptat în garnitura secundă a prim-divizionarei bănățene, care, diagnosticat la începutul anului cu o boală necruțătoare, s-a stins chiar astăzi din viață, sfert-finalistele precedând decisivul prin păstrarea unui moment de reculegere iar vizitatorii luptând indubitabil și în memoria adolescentului răpit nu doar sportului.

Alb-violeții erau conștienți înaintea revenirii în capitală pentru acest al cincilea joc direct decisiv cu CSM Steaua în doar o săptămână și jumătate că marea castană o pierduseră în urmă cu doar 3 seri în sala ”Constantin Jude”, când abordau al patrulea meci cu avantajul de 2-1 al scorului general la partide și implicit cu biletele pentru semifinale asigurate în cazul unei victorii acasă, rateu care îi apăsa cu atât mai mult, dat fiind că au fost nevoiți s-o ia de la capăt într-o ultimă încleștare de totul sau nimic pe terenul trupei mai bine clasate după cele 10 runde ale Grupei 1-6, teren pe care cedau la scor în confruntarea inaugurală a acestei serii.

Iar dacă vineri s-au avântat ca la carte în fața propriilor susținători, dând speranțe la răsturnarea prin rocadă a ordinii după sezonul regular și faza pe grupe valorice, timișorenii în cinciul de start Jeremic, Tohătan, Komatina, Diaz, Mijajlovic s-au trezit în schimb holbându-se neputincioși în oglindă în debutul disputei de la ora 20, Zekovic dând tonul cu o aruncare de 3 puncte după 37 de secunde unui iureș al steliștilor în formula de start Falker, Flowers, Darwiche, Runkauskas, Zekovic, desprinși la 11:4, iar apoi 20:9 în minutul 8 și chiar 25:13 un minut mai târziu, grație unei a treia ”trițe”.

Iar sfertul doi a demarat după numai 18 secunde cu o altă aruncare reușită de 3 puncte a amfitrionilor cu gândul deja la semifinala cu U-Banca Transilvania Cluj, 28:13 de la care scorul avea să se baloneze la chiar 20 de puncte diferență, avantaj preluat de cei din capitală de 3 ori până la pauză, care îi găsea cu un confortabil 49:31 în cont.

Partea a doua a decisivului a dezvăluit spiritul combativ al formației cu șansa a doua, care, însă, deși a marcat un mai mare număr constant de puncte decât în fiecare din primele două sferturi, câte 19, și le-a câștigat pe ultimele două, n-a putut în cele din urmă evita un deznodământ oarecum implacabil, înrâurit pe alocuri și prin decizii din sfera împărțirii dreptății ce reamintesc în ce fel de arenă autohtonă își târăște zilele bietul sport carpatin: CSM Steaua Eximbank București – BC SCM Timișoara 76:69 (25:13, 24:18, 12:19, 15:19).

Însă ”violeții” n-au ratat furnizarea surprizei nici în primele minute în care nu și-au găsit cadența și nici spre finele jocului decisiv din capitală, ci în meciul premergător de vineri, avut în mână până la un punct, senzație de care au avut parte și bucureștenii în această seară. S-ar fi putut înșela amarnic dar ex-timișoreanul Jermaine Jonte Flowers i-a readus la limită în frunte cu 69:68 după 4 minute de avantaj al vizitatorilor și i-a liniștit și mai mult prin alte două puncte adăugate imediat în același minut 38, al treilea cel mai prolific marcator al câștigătorilor dar și din cele mai multe tentative alăturându-li-se astfel pe listă cu 11 puncte lui Dragan Zekovic, autor a 16, respectiv Marius Runkauskas, cu 14. Zece au mai semnat din trupa lui Jukka Mikael Toijala și Falker respectiv Fraseniuc, șapte Darwiche, șase Baciu și două Lapornik, bucureștenii strecurându-se astfel în semifinalele în care vor mai da piept și CSU Sibiu cu orădenii, într-un duel de podium în Grupa 1-6.

Adrian Diaz și-a regăsit apetitul din victoriosul meci trei acasă de miercurea trecută, autor a 19 puncte dar și cu opt recuperări dintre care 3 ofensive, nord-americanul fiind cel care a plusat prin a-i înălța pe timișoreni chiar și la 64:67 exact la mijlocul ultimului sfert și la 48 de secunde după ce metronomul întâlnirii, Mijajlovic, cu peste 37 de minute pe parchet, prelua în premieră conducerea pentru oaspeți, printr-o ”triță”, însă același Diaz a fost și cel care a ratat ambele aruncări libere imediat după ce Flowers a preluat din nou la limită avantajul în favoarea gazdelor, 69:68. Mai trecea nici un minut și Mladen Jeremic era ars cu a cincea greșeală personală, la 73:68, iar restul rămânea doar pentru statistică, Mijajlovic cu 16 puncte, Jeremic cu 11, Komatina 7, Popa Calotă 6, Drăgușin și Gheorghe câte 3 iar Stevanovic și Burdgess câte două, în condițiile în care dintre cei 11 convocați în efectivul din Banat a mai jucat doar Tohătan.

Eșec după scurta alimentare spre final a unor iluzii, timișorenii încheind în ansamblu peste așteptări dar totuși pe scutul celui mai competitiv sfert de finală, cedat la potou în deplasare cu scorul general de 3-2 la meciuri, pe când steliștii fără a convinge pe deplin. Pas înainte de la o primăvară la alta pentru alb-violeții pierzători anul trecut în sferturi deja în primele 3 meciuri cu orădenii, emoții mari în schimb pentru bucureștenii care pe drumul spre finala pierdută în 2017 în trei jocuri cu clujenii treceau în doar tot atâtea în sferturi de ”violeții” din Trivale…

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.