BC SCM Timișoara s-a calificat la final 8-ul Cupei României după 199-143 în dubla manșă cu BCM Olimpic Baia Mare

BC SCM Timișoara s-a impus și la returul cu BCM Olimpic Baia Mare din primul tur al cupei. În Maramureș „leii” au trecut de sută și s-au impus cu 103 -74, pe sferturi: 31-17, 23-20, 20-23 și 29-14. Alb-violeții s-au impus per total cu 199-143 și au obținut calificarea la turneul final de opt ce se va disputa în luna februarie. Băimărenii au avut doi străini noi la retur, care n-au evoluat în partida de săptămâna trecută.

Ambele echipe au probleme legate de accidentări. La adăpostul victoriei clare din tur Nenad Mandic nu l-a folosit pe Cakarevic. De cealaltă parte băimărenii au continuat cu schimbările și la acest meci au avut doi jucători care nu au evoluat acum o săptămână: Luka Pajkovic și Marko Pavlovic. Gazdele au început partida cu trei români pe teren: Dunca, Macura, L. Țîbârnă și Dumitrescu, alături de aceștia intrând Smith și Macura. Oaspeții au avut în teren la angajament doi jucători autohtoni (obligatoriu în cupă cel puțin 2 români pe toată durata partidei) Popa Calotă și Drăgușin. Au mai fost în 5-ul de start Jeremic, Komatina și Otasevic.

img_3350

Mladen Jeremic a înscris 31 de puncte în meciul retur cu BCM Olimpic Baia Mare (imagine de la meciul tur)

BCM Olimpic a condus o singură dată, la început, după ce Smith a înscris primele două puncte ale întâlnirii. Jeremic a reușit prima „triță” a meciului și timișorenii s-au distanțat treptat în primul sfert la finalul căruia conduceau cu 31-17. În a doua perioadă de joc Mandic a introdus și tinerii în teren iar parțialul le-a revenit vizitatorilor cu 23-20, astfel că la jumătatea partidei scorul era 54-37. 23-20 a fost și în sfertul trei, dar de această dată pentru băiămăreni, iar în ultimele zece minute alb-violeții și-au crescut avansul cu încă 15 puncte și s-au impus cu 103-74 pentru o calificare cu două victorii în fața nou-promovatei BCM Olimpic.

Mladen Jeremic a fost coșgheterul partidei cu 31 de puncte. De la oaspeți l-au urmat Popa Calotă cu 19 puncte (7 pase decisive), Diaz 18 puncte, Komatina 13 (7 recuperări), Drăgușin 12 puncte, Otasevic 5 și Păun 5. Au mai intrat Albu (aproape 17 minute și jumătate), Ursan (5 minute) și Mocrițchi (2:22). Milos Macura a fost cel mai bun marcator al gazdelor cu 17 puncte (7 recuperărăi), urmat de Movileanu cu 16 puncte. Pentru formația băimăreană au mai înscris: Pajkovic 11 puncte, Dumitrescu 8, Țîbârnă 6, Ciotlăuș 6, Smith 4, Pavlovic 4 și Dunca 2 puncte.

Timișorenii au înscris mai mult de jumătate din șuturi. Au reușit 29 din 42 de aruncări de două puncte (69%), 10 din 17 de afară (59%) și 15 din 21 de la linia de fault (71%). De partea cealaltă maramureșenii au avut 19 din 38 din interiorul semicercului, 9 din 22 de la distanță (41%) și 9  din 20 de la libere (45%). Gazdele au reușit cu trei recuperări în plus: 31 (11 ofensive/20 defensive) față de 28 (1/27). „Leii” au încheiat partida cu 26 de pase decisive, 18 faulturi, 17 mingi pierdute și 14 intercepții, în timp ce băimărenii au avut 9 pase decisive, 18 faulturi, 23 de mingi pierdute și 9 intercepții. Bănățenii au înscris 31 de puncte în urma greșelilor adverse, față de 18 ale gazdelor. Acestea au reușit 8 puncte pe contraatac (5 oaspeții) și 9 după recuperări ofensive (0). Timișorenii au înscris 52 de puncte din spațiul de trei secunde, față de 30 ale adversarilor.

La turneul final sunt deja calificate cele patru formații înscrise în cupele europene: CSM CSU Oradea, BC Mureș Târgu Mureș, Steaua CSM Eximbank București și U BT Cluj. Alături de acestea a intrat fără joc Phoenix Galați după retragerea Ploieștiului. SCMU Craiova a obținut calificarea după +11 în cele două dispute cu BCMU Pitești, iar ultimul loc se dispută între CSU Sibiu și Dinamo București. Sibienii s-au impus la 18 puncte în tur, iar bucureștenii conduc la pauza mare acasă cu 8 puncte.

După cele două manșe din primul tur al Cupei care s-au disputat la mijlocul săptămânii trecute și aceasta, revin partidele din campionat. Etapa a treia va avea meciuri programate în trei zile, din 9 până în 11 octombrie. BC SCM Timișoara și SCMU Craiova încheie runda cu întâlnirea programată marți 11 octombrie la ora 19 la sala Constantin Jude din Timișoara.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.