BC SCM Timișoara și CSM Steaua reiau lupta pentru semifinale, cu meciul 3 astăzi la „Constantin Jude”. Se pleacă de la 1-1

BC SCM Timișoara și CSM Steaua Eximbank București își reiau astăzi, de la ora 19:15, lupta pentru un loc în semifinalele Ligii Naționale de baschet masculin. Partidele 3 și 4 sunt programate miercuri și vineri la sala „Constantin Jude”. Cele două formații și-au împărțit victoriile la București, după jocuri cu desfășurări opuse.

Steliștii s-au impus categoric în primul meci, cu 89-67 (20-8, 17-23, 24-22, 28-14). Gazdele au început cu Falker, Flowers, Marinov, Darwiche și Runkauskas, iar oaspeții i-au avut în 5-ul de start pe Burgess, Gheorghe, Jeremic, Komatina și Drăgușin. Flowers, fostul jucător al „leilor” în sezonul trecut, a marcat primele 8 puncte. Bănățenii nu s-au regăsit în acest meci și au pus probleme doar în sferturile 2 și 3. Patru roș-albaștrii, patru jucători au marcat mai mult decât formația de pe Bega: Flowers 26 de puncte, Runkauskas 21, Taylor 14 și Baciu 12 puncte. De la BC SCM doar doi jucători au trecut de cota zece: Diaz cu 14 puncte și Jeremic cu 13.

Jeremic a marcat 18 puncte în ultimele 12 minute în victoria „leilor” de la București. Foto: Doru Costică

Meciul doi a avut o desfășurare diferită. Toijala a început cu același 5, în timp ce Costescu a făcut 3 scumbări în formula de start: Jeremic, Tohătan, Komatina, Diaz și Mijajlovic. Tot gazdele s-au aflat la conducere în prima parte, dar alb-violeții au avut o evoluție mai bună față de prima partidă și au ținut destul de aproape. „Leii” au recuperat un deficit de 11 puncte la intrarea în ultimul sfert și s-au impus la final. Scorul meciului doi a fost 69-74 (22-16, 16-16, 21-16, 10-26). Căpitanul alb-violeților, Jeremic, a fost coșgheterul partidei cu 18 puncte, toate înscrise în ultimele 12 minute. Komatina a fost în double-double pentru bănățeni, cu 15 puncte și 13 recuperări, iar Drăgușin a contribuit cu 10 puncte. Toți cei 10 jucători care au intrat la BC SCM au înscris. De la gazde s-au remarcat Flowers cu 16 puncte și Falker cu 12.

Miercuri este programat meciul trei al sfertului de finală, la sala Constantin Jude. Va fi a 7-a partidă între cele două formații în acest sezon. Alb-violeții s-au impus în cele două dueluri directe de pe propriul teren: 86-83 în prima fază a sezonului regulat și 78-66 în top 6. Alb-violeții s-au impus în 4 din cele 6 meciuri disputate cu Steaua. Antrenorul Tudor Costescu a declarat că acel bilanț favorabil din sezonul regulat nu i-a ajutat pe elevii săi în primul meci de la București.

„Cred că în primul meci, de săptămâna trecută, am stat puțin sub umbrela rezultatelor din sezonul regulat și ne așteptam să avem un meci mult mai ușor. Tocmai gândindu-ne la faptul că avusesem succese cu ei în sezonul regulat și asta ne-a costat foarte mult. Mă bucur că am reușit să ne schimbăm atitudinea și îmi doresc să rămânem cu aceeași atitudine din meciul 2 și în continuare, ținând cont de faptul că adversarul nostru este unul redutabil din punctul meu de vedere. Cred că e cea mai completă echipă din Liga Națională, cu jucători deosebiți, experimentați, cu o bancă cu experiență și cu posibilitatea de a schimba foarte, foarte multe și înainte de joc, și în timpul jocului. Cred că Steaua este cel mai dificil adversar pe care îl puteam întâlni în această fază și știu că vom fi mobilizați să jucăm cu cel mai puternic adversar pe care l-am fi putut întâlni”, a declarat antrenorul timișorenilor.

De la Steaua a lipsit Zekovic în primele două partide, din cauza unor probleme musculare. Extrema de forță ar putea reveni pentru partidele de la Timișoara. „Nu știm la ce să ne așteptăm. N-am știut dacă joacă la București. Am făcut ajustările de ultim moment. Probabil că aspectul lor în joc se va schimba. E încă un jucător cu un șut foarte bun de 3 puncte, cu o talie dominantă, care poate să recupereze foarte bine. Probabil că statistic ar schimba ceva. Tactic e foarte greu să apară schimbări în aceste 2, 3 zile, poate doar ajustări minore. Dar eu cred că o să le putem face față indiferent de roster-ul pe care îl aliniază. Steaua are 8 jucători străini la dispoziție, deci oricum ne-am fi așteptat în orice moment la schimbări de efectiv”, a adăugat Costescu.

Acesta a vorbit și despre posibilul aport al publicului. „Eu mă aștept ca echipa pe care o conduc și de care răspund în mod direct să se manifeste la maximul potențialului ei. Sigur că o sală care ne-ar fi alături ne-ar aduce, probabil, un minim de 20% în plus în avantajul nostru. Dar probabil că și fără o sală prezentă alături de noi putem obține rezultate foarte bune, așa cum am demonstrat-o în timpul campionatului”.

Meciul 3 dintre BC SCM Timișoara și CSM Steaua Eximbank București se joacă astăzi, de la ora 19:15, la sala Constantin Jude. Vor arbitra: Marius Ciulin, Mircea Șerban și Mate Andras Stretea, supervizați de Mircea Martiș. Partida va fi transmisă în direct pe DigiSport 4. Meciul 4 este programat vineri, de la ora 19, tot la sala Constantin Jude. Acesta va fi transmis pe canalul de youtube al federației. Dacă cele două echipe își vor împărți din nou victoriile, decisivul se va juca pe terenul Stelei.

Învingătoarea acestei serii va da piept cu campioana en-titre, U-BT Cluj-Napoca, în semifinale. Clujenii au trecut cu 3-0 de CS Phoenix Galați (98-69, 78-64, 71-67). Cealaltă echipă calificată deja în penultimul act este BC CSU Sibiu. „Vulturii” s-au impus cu 3-0 în duelul cu SCMU Craiova (86-73, 82-75, 85-84). În al patrulea sfert de finală, CSM CSU Oradea și BCMU FC Argeș Pitești sunt la egalitate, 1-1, după primele două partide jucate pe terenul bihorenilor.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.