Nu fără emoţii, pluta „Urşilor” lui Timba ajunge bine la liman

Florin Popa, cu 6 puncte la rînd în ultimele nici 4 minute, cînd nu era încă totul jucat la 65:59, a asigurat a patra victorie în Liga Naţională a unor „Urşi” nou-promovaţi care însă nu s-au desprins la mai mult de 12 puncte de inferior clasata BC PH Csikszereda Miercurea Ciuc, aflată în cel de-al treilea sezon la rînd în elită, rezultînd un roller-coaster presărat cu 52 de greşeli personale şi cîte două eliminări de ambele părţi, conturat mai ales de mîna coşgeterului Dean Alexander Johnson, cu 20 de puncte, drept cea mai utilizată piesă a învingătorilor cu 79:70 (43:39).

BC Timba, pentru care şi Glynn a avut contribuţia sa, cu 10 puncte şi 9 recuperări, dintre care 5 ofensive, în cele peste 35 de minute jucate, a revenit aşadar sîmbătă seară în faţa propriilor suporteri după eşecul din intermediara de miercuri, la Sibiu, pentru un prim joc, cu ocazia etapei a XII-a a Ligii Naţionale, dintr-o serie de 3 meciuri în „Constantin Jude”, următoarele fiind mult mai delicate, cu finalistele BC Timişoara şi CSU Asesoft Ploieşti.

Dean Alexander Johnson, 20 de puncte din totalul de 79 al "Urşilor" în cel de-al treilea succes în ultimele 4 jocuri acasă

Fiind vorba de al treilea joc al elevilor lui Murărescu şi Toroman într-un răstimp de doar 8 zile şi nefiind aşadar excluse nici căderile în joc manifestate în runde anterioare, iar pe de altă parte Csikszereda pierzînd uneori destul de strîns pe alte terenuri, de exemplu la CSM Bucureşti la 5 diferenţă, la Sibiu la nouă, iar la Piteşti şi Craiova la 11, doar deplasările la ultimele două campioane, U-Mobitelco BT şi CSU Ploieşti, sunînd oarecum tragic, cedate la 16 respectiv 26 handicap, n-a fost de mirare că punctele celui de-al patrulea triumf în această toamnă au fost greblate cu oarecare emoţii, după 26:19, 17:20, 13:13, 23:18.

Iar duelul vecinelor de clasament a pornit cu garda jos, Hajdic reuşind 6 puncte pentru harghiteni în primele nici două minute iar Stojakovic replicînd cu două „triţe” în aproximativ acelaşi răstimp, avantajul pendulînd cînd de-o parte, cînd de alta.

În cinciul de start Stojakovic, Johnson, Milovic, Glynn, Kickingstallionsims, BC Timba căuta să adauge celor două succese din ultimele 3 partide disputate acasă, după ce le pierdea la rînd pe primele 3, din octombrie, pe cînd ocupanta locului 14, BC Perla Harghitei Csikszereda, în <5-ul> Henifin, Hajdic, Filipovic, Avalic, Bubalo, spera la un al doilea triumf stagional, după 92:82 cu Dinamo, pe 3 noiembrie.

Iar ultimele 5 minute din primul „sfert” i-au regăsit pe „Urşi” tăvălugindu-i pe oaspeţi, de la 13:15 la 26:19, scor conturat cu aportul lui Johnson şi Glynn dar şi al proaspăt intraţilor Popa şi Grubisic, cireaşa pe tort fiind aşezată de acelaşi Dean Alexander Johnson, cu o aruncare de 3 puncte.

Pofta timişorenilor pentru aruncări de la distanţă s-a materializat şi în primele minute ale „sfertului” secund, cînd Johnson şi Stojakovic au scuturat din nou cu „triţe” plasa „coşului” harghitean, propulsîndu-i pe galben-negri la cel mai mare avans de pînă atunci, 34:22 în minutul 12.

Dacă este însă vorba de nou-promovaţi, n-are cum să nu fie cu emoţii, aşa încît, imediat după time-out-ul solicitat de cei din Miercurea Ciuc, avantajul s-a comprimat la 36:34, BC Timba, între timp cu Czmor în locul lui Popa, marcînd numai două puncte în aproape 5 minute şi jumătate.

Aşa încît pauza mare i-a găsit doar cu 43:39 în avantaj, după un „sfert” secund cedat cu 17:20.

Mai mult, avansul timişorean s-a redus la un singur punct după 4 minute din „sfertul” trei, 47:46, semn că nu era deloc de joacă în faţa combinatei americano-ex-iugoslave a lui Botond Laszlofy, pentru care croatul Franjo Bubalo şi sîrbul Sasa Avalic strînseseră deja cîte 13 puncte.

Paradoxal, deşi au ratat nu mai puţin decît 7 aruncări în următoarele cîteva minute, timişorenii s-au redistanţat la 7 puncte diferenţă, ceva mai confortabil, fără însă ca Perla Harghitei, cu Hajdic şi Filipovic ajunşi deja la cîte 4 greşeli personale, să se lase cu nici un chip.

Echilibrul în joc s-a reflectat şi în scorul „sfertului” trei, 13:13, „Urşii” conservîndu-şi aşadar avansul de 4 puncte şi cu ocazia ultimei pauze… 56:52.

Două aruncări reuşite de 3 puncte în contul aceluiaşi Stojakovic şi apoi al înlocuitorului său, Florin Popa, în primele două minute ale ultimului „sfert”, le-au adus inima la loc susţinătorilor galben-negrilor, însă nu pentru mult timp, căci Zoran Milovic devenea primul baschetbalist care să arunce mai repede prosopul în seara de sîmbătă, pentru 5 greşeli personale acumulate cu nici 7 minute înainte de final, după care BC PH Miercurea Ciuc a reuşit un nou puseu pe fondul secetei de puncte a timişorenilor, vreme de două minute şi jumătate.

Bubalo n-a mai rezistat însă mult nici el, iar finalmente şi Stojakovic a acumulat 5 greşeli personale, dar mîna bună a coşgeterului Johnson precum şi a principalului marcator din sezonul promovării, Florin Popa, a adus pluta „Urşilor” la liman, într-un final în care BC Timba a reatins în cîteva rînduri avantajul maxim de 12 puncte…

***

BC Timba (8 marcatori): Johnson 20 puncte (cele mai multe minute jucate în contul învingătorilor, 36:06), Stojakovic 14p (33:36; 4/9 aruncări de 3 puncte, 5 greşeli personale), Glynn 10p (35:31; 9 recuperări), Popa 9p (19:36; procentaje de la 50% la toate procedeele de aruncări), Kickingstallionsims 9p (20:51; 7 recuperări), Grubisic 8p (15:08), Milovic 7p (25:08; nici o aruncare de 3 puncte reuşită, din 4 încercări; 5 greşeli personale), Mihuţi 2p (3:38).

Au mai jucat Czmor, aproape 10 minute, Pătru şi Cormoş. Pe bancă: Andrieş.

Hajdic, Avalic, Bubalo şi Henifin au marcat cîte 17, 16, 15 respectiv 13 puncte pentru oaspeţi, ultimii 2 acumulînd însă cîte 5 greşeli personale.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.