BC Timba ajunge la 8 înfrângeri în campionat. „Urșii”, învinși cu 20 de puncte de câștigătoarea Cupei

BC Timba Timișoara a cedat la 20 de puncte diferență jocul de pe terenul deținătoarei Cupei României. Energia Târgu Jiu s-a impus cu 81-61 după ce a câștigat primele trei sferturi cu 15-17, 14-10 și 24-11, în timp ce ultimele zece minute le-au revenit timișorenilor, 18-23. Pavle Reljic a debutat pentru galben-negrii și a reușit 15 puncte în aproape 30 de minute.

Timba a început cu Nakic, Hall, Glazyrin, Mijatovic și Mihuți, iar Energia a răspuns cu Watson, Troupe, Kremen, Karpelesz și Turner. Primele puncte au venit de la linia de libere, iar după 40 de secunde a venit și singurul moment când Timba a condus pe tabelă, cu 2-1. Au urmat cinci puncte de la Karpelesz, prin care oltenii au trecut în avantaj, 6-2, după două minute. Și Glazyrin a reușit cinci puncte și a egalat la 7. Gazdele s-au distanțat din nou, „urșii” s-au apropiat la o lungime, dar finalul primului sfert le-a aparținut tot celor de la Târgu Jiu, care s-au desprins la 25-17. Ecartul s-a mărit în sfertul secund, care le-a revenit gazdelor cu 14-10, astfel că s-a intrat la vestiare la scorul de 39-27.

Revenirea de la cabine a adus un joc echilibrat, dar un „run” de 8 puncte al Energiei înainte de jumătatea sfertului trei a dus pentru prima dată avantajul la 20 de puncte, 52-32. Distanța s-a mărit până la 26 de puncte, iar la ultima pauză tabela arăta 63-38. Timba a înscris cinci puncte la startul ultimului sfert și a redus ecartul la 20 de puncte, diferență care s-a păstrat și la finalul meciului, 81-61.

Nemanja Milosevic, de la Energia, a fost coșgheterul partidei cu 18 puncte (și 8 recuperări). Konstantyn Glazyrin a reușit cele mai multe puncte pentru Timba și a încheiat meciul cu double-double: 16 puncte și 10 recuperări. Nou-venitul la formația timișoreană, Pavle Reljic, a înscris 15 puncte în aproape 30 de minute (3/4 aruncări de 2 puncte, 0/1 de trei și 9/12 libere). De la timișoreni au mai înscris: Larry Hall (8 puncte, 5 recuperări), Vedran Nakic (8 puncte), Alexandru Mihuți (7 puncte), Danilo Mijatovic (4 puncte), Bogdan Costa (2) și Leonard Filip (un punct). A mai intrat Alin Andrieș.

Gazdele au avut procentaje mai bune la aruncările din acțiune: 56% la cele de două (19 din 34) și 39% de la distanță (9/23), față de 11 din 32 de aruncări de două puncte reușite de oaspeți (34%) și 4 din 12 de la trei (33%). În schimb, Timba a marcat mai mult de la libere, transformând 27 din 37 (73%), iar Energia a avut 16 din 23 (70%). Galben-negrii au reușit cu trei recuperări în mai mult (34), au pierdut 24 de mingi și au fost sancționați cu 23 de faulturi. Gazdele au făcut 29 de faulturi și au pierdut 17 mingi.

După acest rezultat, Energia acumulează 14 puncte și egalează BC Timișoara și CSU Atlassib Sibiu, formațiile de pe locurile 5 și 6. Timba ajunge la 10 puncte (o victorie și 8 înfrângeri) și trece de Universitatea Cluj care are tot zece puncte, dar din tot atâtea înfrângeri.

În etapa următoare, Energia se deplasează la Cluj pentru partida cu U Banca Transilvania. BC Timba primește la Timișoara vizita lui BC Mureș Târgu Mureș și speră ca până la acea partidă să umple golurile lăsate de plecările din ultima vreme.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.