BC Timba învinge Craiova cu 99-90 după un meci în care a condus și cu 24 de puncte

BC Timba s-a impus cu 99-90 în fața vecinei de clasament SCM U Craiova. „Urșii” au controlat meciul aproape în totalitate și au obținut a doua victorie consecutivă, după cea de la Mediaș. SCM U Craiova continuă seria neagră și a ajuns la cinci eșecuri la rând. Timba a marcat peste 50% din aruncările încercate și l-a dat pe cel mai bun marcator al partidei, Pavle Reljic.

Bogdan Murărescu nu s-a putut baza nici la acest meci pe Ivan Miskovic și a trimis în teren un prim 5 format din Glazyrin, Hall, Reljic, Bluntt și Mijatovic. Craiovenii au început cu Bureau, Krstanovic, Boltic, Andrei și Otovic. Gazdele au condus cu 3-0 și 5-3, după care oltenii au înscris cinci puncte la rând și au ajuns la 5-8, cea mai mare diferență cu care a condus Craiova. „Urșii” au avut un „run” de 11 puncte și conduceau cu 19-9 după cinci minute. Ecartul s-a mărit până la finalul sfertului, pe care timișorenii și l-au adjudecat cu 32-19. Scorul sfertului secund a fost egal, 21-21, astfel că la pauza mare s-a păstrat ecartul de 13 puncte: 43-30.

Bănățenii s-au distanțat din nou după revenirea de la vestiare și aveau un avantaj de 24 de puncte în minutul 27, scor 70-46. Oaspeții au marcat două trițe și s-au apropiat, dar gazdele s-au distanțat din nou iar la ultima pauză s-a intrat cu 77-55. Filip a înscris primele două puncte în sfertul patru și a readus diferența de 24 de puncte. Oltenii au profitat de schimbările din tabăra timișoreană și au redus treptat din ecart, iar meciul s-a terminat cu un avans de doar nouă puncte pentru gazde, 99-90.

Titularii lui Timba au înscris 67 de puncte, față de doar 32 cât au reușit titularii craioveni. Cu 32 de puncte au contribuit și rezervele timișorenilor, în timp ce oamenii care au venit de pe bancă au adus un aport substanțial pentru SCM, 58 de puncte. Galben-negrii au reușit 42 de „points in paint”, față de doar 30 ale oltenilor. „Urșii” au reușit peste jumătate din aruncările din acțiune: au înscris 24 din 44 de șuturi de două puncte (55%) și 10 din 18 de trei (56%), iar de la libere au marcat 21 din 29 (72%). SCM U Craiova a avut 18 din 38 de auncări de două (47%), 12 din 29 de trei (41%) și 18 din 22 libere (82%). Timișorenii au recuperat 37 de mingi (9 ofensive, 28 defensive), față de 31 ale oaspeților (10/21). La faulturi, scorul a fost 24-29, iar la intercepții 10-5.

Pavle Reljic a fost coșgheterul partidei, cu 21 de puncte (6 recuperări, 4 assist-uri). Pentru Timba au mai înscris: Glazyrin (16 puncte, 5 recuperări), Bluntt (13 puncte, 6 recuperări), Mijatovic (11 pnuncte, 5 recuperări), Nakic (8 puncte), Mihuți (6), Hall (6), Filip (6), Pătru (6), Costa (4) și Andrieș (2). A mai jucat Medgyesi. Cu 20 de puncte, Uros Velickovic a fost cel mai bun marcator al Craiovei.

După victoria din ultima etapă a turului, Timba acumulează 15 puncte (3 victorii/9 înfrângeri) și se apropie la un punct de adversara Craiova (4/8). „Urșii” încep a doua parte a sezonului cu o triplă confruntare cu BCM U Pitești, formația de pe locul trei. Două dintre dispute vor fi în Cupă, iar returul din campionat se joacă la Pitești.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.