BC Timba, învinsă la Iași în prima manșă din cupă, după un meci cu 20 de schimbări de lider

BC Timba Timișoara a plecat înfrântă de la Iași. Politehnica s-a impus cu 72-68, pe sferturi: 22-18, 18-23, 19-14 și 13-13. A fost un meci strâns, cu diferența maximă fiind de 6 puncte în favoarea gazdelor. Au fost  20 de schimbări de lider și 10 egalități. Partida s-a jucat într-o sală fără parchet, cu tartan, moldovenii având derogare pentru a se conforma regulamentului până la finalul anului.

De menționat că o astfel de derogare a primit Politehnica Iași și în sezonul trecut, pentru echipa feminină. În Cupă este obligatorie folosirea a doi jucători autohtoni pe toată durata partidei, fără limită de vârstă.

Timba a început partida cu Jereminov, Rotariu, Bamba, Popescu și Florveus. Gazdele i-au avut în 5-ul de start pe Balogun, Popa, Calenic, Keely Jr. și Tsintsadze. Keely Jr. a marcat  primele două puncte, Florveus a egalat, iar Popescu ducea scorul la 2-4. Balogun a înscris opt puncte la rând și ieșenii conduceau cu 10-4 în minutul patru. Time-out cerut de Bogdan Murărescu, după care elevii săi s-au apropiat la un punct. Jereminov a egalat, de la distanță, iar Naylor îi ducea pe oaspeți în avantaj. La prima pauză scorul era 22-18.

În sfertul secund cele două echipe s-au succedat la conducere. De Thaey și Pavlovic au marcat pentru oaspeți de după semicerc, iar 3 points-play-ul lui Balmuș a dus ecartul la patru puncte pentru timișoreni, 37-41. Balogun a răspuns cu o triță,  iar în ultimele două minute ale sfertului nu s-a mai înscris. La pauza mare scorul a fost 40-41.

Același scenariu s-a repetat în sfertul trei, cu „urșii” reușind să se ducă la un avans maxim de cinci lungimi, 46-51 la jumătatea perioadei de joc. A urmat run-ul de 10 puncte al ieșenilor, care au trecut la conducere cu cinci lungimi, 56-51. De Thaey a oprit seceta de trei minute din atacul galben-negrilor, Liapis a răspuns cu o triță, iar Jereminov stabilea scorul la ultima pauză, 59-55.

Naylor și Bamba i-au readus pe oasepeți în avantaj în al doilea minut al sfertului patru, 59-60.Tsintsadze a marcat cinci puncte la rând pentru 64-60. Au fost din nou schimbări de lider, cu Timba fiind pentru ultima dată în avantaj în penultimul minut. Amarghioalei a punctat de la distanță și i-a dus pe moldoveni la 69-67. Până la final oaspeții nu au mai găsit drumul spre coș, în timp ce Poli Iași a punctat de la linia de fault. S-a încheiat 72-68, iar bănățenii păstrează șanse de calificare. Pentru asta au nevoie de o victorie la cel puțin 5 puncte în returul de peste o săptămână.

„Urșii” trebuie să reducă numărul de mingi pierdute dacă vor să aibă o șansă în retur pentru a obține ultimul bilet la final 8-ul Cupei României. La partida jucată pe o suprafață atipică pentru acest nivel, galben-negrii au pierdut 23 de mingi, cu 9 mai mult ca adversarul. 26 de puncte au marcat ieșenii după aceste greșeli, față de 17. Timba a stat mai bine la recuperare (36 de recuperări, cu 10 în plus) și la aruncările de două puncte (19 din 34 față de 15 din 33). Poli Iași a marcat mai mult de afară (10 din 25 față de 7 din 16) și de la linia de fault (12 din 18 libere, față de 9/14).

Michael Balogun a fost coșgheterul partidei cu 18 puncte, urmat de Liapis cu 17, Tsintsadze cu 14 puncte (6 recuperări, 5 asist-uri) și Keely Jr. cu 12 puncte. Mladen Pavlovic a fost cel mai bun marcator al Timbei cu 12 puncte, în timp ce Bogdan Popescu a fost aproape de double-double cu 11 puncte și 9 recuperări, plus 4 pase decisive. Pentru Timba au mai înscris: Naylor 10 puncte (8 recuperări), Jereminov 9 puncte, Bamba 7, De Thaey 7, Florveus 5, Balmuș 4 și Medgyesy 3 puncte.

Returul este programat pe 25 octombrie. Momentan apare pe site-ul federației la sala Constantin Jude, cei de la Timba așteptând să se rezolve problema cu tabela electronică de la Buziaș. Până la retur cele două echipe au sâmbătă deplasări în campionat. BC Timba întâlnește SCMU Craiova, în timp ce Poli Iași va merge la Oradea.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.