BC Timba se pregăteşte pentru turneul semifinal : înfrângere în amicalul cu Vârşeţ

Baschetbaliştii de la BC Timba Timişoara au profitat de pauza competiţională şi şi-au testat forţele în compania tineretului de la KK Hemofarm Vârşeţ. Acest adversar devine tradiţional : în ultima vreme cele două echipe sau întâlnit de mai multe ori, la Timişoara sau la Vârşeţ, atunci când le permitea programul competiţional. De această dată, oaspeţii din Serbia s-au impus cu scorul de 70-90.

KK Hemofarm Vârşeţ a deplasat la Timişoara lotul de jucători U17. De partea cealaltă, Timba are mai mulţi jucători cu experienţă, dar şi acestă echipă este în general tânără. Nu a fost prezent la acest meci Andrei Talabă, în mod obişnuit unul dintre titulari. În aceste condiţii Bogdan Betea şi Relu Novac au dus greul sub panou.

Jocul a fost echilibrat în primul şi în ultimul sfert. În sfertul al doilea, însă, jucătorii de la Vârşeţ au apăsat serios pe acceleraţie şi s-au desprins decisiv, în special după o serie de intecepţiii urmate de contratacuri cu coşuri realizate foarte uşor. De altfel, cine a evoluat împortiva unor echipe sârbeşte ştie foarte bine ce apărare agresivă fac ! În sfertul al treilea Hemofarm a mărit diferenţa până în jur de 20 de puncte şi aşa s-a şi încheiat jocul. La Timba un a funcţionat nici aruncarea de 3 puncte (o singură reuşită în această partidă, faţă de cele 6 ale adversarilor), astfel încât victoria Hemofarmului a fost extrem de clară.

BC Timba Timişoara – KK Hemofarm Vârşeţ (tineret) 70-90 (14-17, 15-28, 18-25, 23-30), joc de pregătire.

BC Timba (antrenori Bogdan Murărescu şi Valentin Olariu): 4. Păcurariu 3pct; 5. Bogdan; 6. Popa 19pct; 8. Bandula 9. Mogoşanu 2pct; 10. Costa 4p; 12. Filip 5pct; 13. Istvan; 15. Betea 16pct; 21. Ţuică; 23. Pătru 10pct; 31. Novac 11pct.

KK Hemofarm Vârşeţ: 4. Anduidic 7pct; 5. Budimir 1pct; 6. Danglibic 5pct; 7. Nikolic 13pct; 8. Krstic 14pct; 9. Mitrovic 16pct; 10. Novak 6pct; 11. Tasic 10pct; 12. Seculic 3pct; 13. Milojevic 13pct; 14. Milutinovic; 15. Cirovic 2pct.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.